Raport #RegionyNEXERY
Od 2019 roku badamy cyfrowe trendy oraz wpływ Internetu na codzienność mieszkańców czterech Regionów, w których budujemy i rozwijamy sieć światłowodową: Kujaw z Pomorzem i Mazowszem, Warmii i Mazur, Łódzkiego oraz Świętokrzyskiego. Dzięki cykliczności przeprowadzania ankiet Raport #RegionyNEXERY to jedno z najbardziej przekrojowych źródeł wiedzy o polskich internautach z obszarów, w których dotychczas brakowało dostępu do szerokopasmowego internetu lub w których dostęp ten jest ograniczony.
Raport #RegionyNEXERY2023 to już piąta, jubileuszowa odsłona naszego autorskiego badania, realizowanego przez agencję GfK. W tym roku ankiety przeprowadzono w pięciu grupach: wśród mieszkańców, nauczycieli, przedsiębiorców i urzędników z Regionów NEXERY oraz na porównawczej, ogólnopolskiej próbie obywateli.
Najnowsze wydanie oraz wszystkie pozostałe edycje raportu znajdziecie TUTAJ.
Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała wiele ciekawych wniosków, m.in. zgromadzone wyniki wskazują, że już 6 na 10 użytkowników mieszkających w zasięgu sieci korzysta ze światłowodu. Dostępność i popularność szybkiego internetu przełożyła się na czas poświęcony na cyfrowe aktywności, otóż rezydenci Regionów NEXERY spędzają online blisko 40 minut dłużej, niż statystyczni Polacy, a sam internet to dla nich przede wszystkim źródło rozrywki. Obserwując trendy od 2019 r. widać nieprzerwalny wzrost popularności oglądania filmów w sieci, jak również randkowania online. Ponad połowa mieszkańców zna kogoś, kto znalazł swojego życiowego partnera w wirtualnej społeczności. W przypadku biznesu dostrzegamy, że miejscowi przedsiębiorcy powszechnie wykorzystują dostęp do globalnej sieci w celu rozwoju swojej działalności. Coraz większą popularnością wśród użytkowników cieszą się także telezakupy i e-administracja.
Według analizy historycznych danych w ostatnich latach poprawiła się jakość, dostępność i szybkość internetu oraz zwiększył się sposób jego wykorzystywania. W raporcie #RegionyNEXERY2023 prognozujemy, że przez następne 5 lat zmiany w korzystaniu z technologii będą polegały na przenoszeniu do świata online kolejnych obszarów życia. Respondenci wśród przewidywanych trendów wymieniają elektroniczny obieg dokumentów, rozwój aplikacji edukacyjnych, jak również częstsze korzystanie z platform sprzedażowych. Zwracano również uwagę na rozwiązania z obszaru smart village i na to, że dostęp do szerokopasmowej infrastruktury przyczyni się do upowszechnienia proekologicznych postaw społecznych.
Zapraszamy do lektury, analizy danych i porównywania trendów na przestrzeni lat!