news

NEXERA kupiła sieć światłowodową od Telcent

09-09-2020

Nexera rozszerza zasięg swojej sieci szerokopasmowej w województwie świętokrzyskim. Firma sfinalizowała zakup infrastruktury światłowodowej od firmy Telcent, obejmującej 1.500 gospodarstw domowych zlokalizowanych w gminie Jędrzejów. To już druga transakcja pozyskania aktywów, którą NEXERA przeprowadziła w 2020 r.

12 miesięcy na integrację

W wyniku podpisanej umowy, Nexera nabyła infrastrukturę szerokopasmową od firmy Telcent o łącznej długości 53 km. W zasięgu światłowodowej sieci operatora hurtowego znalazło się kolejne 1.500 gospodarstw domowych z Regionu Świętokrzyskiego. Przez najbliższe 12 miesięcy Nexera będzie prowadzić działania mające na celu integrację infrastruktury światłowodowej Telcent, co umożliwi jej udostępnienie w modelu hurtowym wszystkim zainteresowanym operatorom detalicznym. Dzięki temu mieszkańcy Jędrzejowa i okolic zyskają dostęp do znacznie szerszego wachlarza usług telekomunikacyjnych, które będą oferowane już nie tylko przez jednego, ale przez wielu operatorów.

W okresie dwunastomiesięcznej integracji Telcent nadal będzie świadczył usługi dla swoich dotychczasowych abonentów detalicznych na sieci Nexera, zgodnie z zawartymi umowami. Mieszkańcy będą też mogli skorzystać z usług nowego operatora – Uninet - i przenieść swoje umowy telekomunikacyjne.

  • Zakup sieci Telcent to kolejna inwestycja realizowana przez Nexerę. Pierwszą tego typu transakcję przeprowadziliśmy pod koniec lipca br. z operatorem Uninet, który teraz świadczy usługi detaliczne na sieci Nexery. Zakupy i integracja istniejących sieci światłowodowych to, obok inwestycji własnych, ważny element budowy operatora hurtowego z siecią dostępową o zasięgu 1 mln gospodarstw domowych. Mieszkańcy, którzy znajdą się w zasięgu naszej sieci, mają znacznie większy wybór usług telekomunikacyjnych oferowanych zarówno przez operatorów lokalnych jak i ogólnopolskich. W niektórych miejscowościach w zasięgu naszej sieci mieszkańcy mogą skorzystać z usług nawet 7 operatorów detalicznych na jednym łączu. Jest to fenomenem na skalę Polski i sytuacja bardzo rzadko spotykana na świecie – mówi Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu Nexery.

  • Umowa sprzedaży sieci jest korzystna dla obydwu stron. W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, czyli w okresie integracji sieci, będziemy nadal świadczyć usługi dla naszych klientów detalicznych, co pozwoli nam zakończyć wszystkie zobowiązania. Po tym okresie, dzięki transakcji sprzedaży sieci, skupimy się na naszej podstawowej działalności: projektowaniu i budowie rozwiązań telekomunikacyjnych, jakie z powodzeniem realizujemy za pomocą innej naszej spółki. Być może w tym obszarze nawiążemy z Nexerą współpracę, mając na uwadze bardzo dobre doświadczenia związane z przeprowadzoną transakcją – mówi Paweł Bąk, współwłaściciel firmy Telcent.

Mieszkańcy potrzebują szerokopasmowej sieci

Wykorzystanie internetu systematycznie wzrasta – zarówno w całej Polsce, jak i w Regionie Świętokrzyskim. Większa eksploatacja łącza wpływa również na wzrost oczekiwań względem jego prędkości oraz jakości. Jak pokazuje badanie Nexery #RegionyNEXERY2020, ponad 63% badanych z Regionu Świętokrzyskiego jest zadowolonych z posiadanego łącza, jednak ponad połowa (51%) korzystających z internetu w domu rozważa zwiększenie jego prędkości. 61% mieszkańców uważa, że dostęp do internetu jest ważniejszy niż liczba połączeń komunikacyjnych do miasta, a według 93% respondentów budowa szybkiej sieci wpłynie na podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej Regionu.

  • Zależy nam na tym, aby jak najwięcej mieszkańców z naszych Regionów miało dostęp do najnowocześniejszych usług cyfrowych, które spełnią ich wymagania i potrzeby w zakresie korzystania z łącza. Dlatego planujemy kolejne inwestycje zlokalizowane w Regionach, gdzie już budujemy sieć światłowodową. Chcemy przyczyniać się do zmniejszania nierówności w dostępie do infrastruktury telekomunikacyjnej, a tym samym otwierać nowe możliwości na lepsze życie, pracę i prowadzenie biznesu przed mieszkańcami obszarów zwłaszcza tych słabiej rozwiniętych cyfrowo – podsumowuje Paweł Biarda, Członek Zarządu ds. Komercyjnych w firmie Nexera.