news

Zanim wybierzesz światłowód – odpowiadamy na popularne wątpliwości klientów

01-09-2023

Zastanawiasz się nad podpisaniem umowy z nowym dostawcą internetu? W takim razie dowiedz się, jak działa światłowód, ile kosztuje i jakie są największe zalety światłowodu. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na najpopularniejsze pytania zadawane przez konsumentów chcących korzystać z nowoczesnej technologii internetowej. Sprawdź, co to jest światłowód i poznaj początki tej technologii, jeszcze zanim podpiszesz umowę z dostawcą internetu.

1. Co to jest światłowód i jak działa?

Zasada działania światłowodu jest naprawdę prosta. Technologia transmisji danych przy pomocy światła wykorzystuje przede wszystkim kable w których są włókna przenoszące fale optyczne, (czyli światłowody) za pomocą których są transmitowane dane do i od abonenta końcowego.

W odpowiedzi na pytanie co to jest światłowód musimy wskazać, że to technologia, która wykorzystuje rdzeń światłowodowy to superszybkiej transmisji danych. Dodatkowo sieć światłowodowa opiera się na zjawisku odbicia światła wewnątrz przewodu transmisyjnego.

2. Jak wygląda kabel światłowodowy?

Pełna wiedza dotycząca tego, jak działa światłowód, powinna dotyczyć także jego budowy. Nowoczesne kable światłowodowe składają się z wielu elementów konstrukcyjnych, które gwarantują trwałość, stabilność i wydajność połączenia. Budowa kabla światłowodowego wygląda następująco: ● osłona zewnętrzna, ● osłona wewnętrzna, ● płaszcz, czyli włókno zabezpieczające, ● rdzeń światłowodu.

Jeśli w trakcie budowania infrastruktury światłowodowej uszkodzeniu ulegnie rdzeń, niestety włókno nie nadaje się do dalszego użytku, bo powoduje degradacje poziomu sygnału nadawanego i odbieranego.

3. Jaki rodzaj sygnału wykorzystuje światłowód?

Światłowody do transmisji danych wykorzystują falę świetlną, która jest na stałe „uwięziona” we wnętrzu rdzenia. W tej technologii stosowane są nowoczesne przewody z włókna szklanego, gdzie dochodzi do przewodzenia światła i ekspresowej wymiany przesyłanych danych.

Fale optyczne, które płyną w światłowodzie transmitują informacje w obie strony, natomiast jakiekolwiek uszkodzenia struktury rdzenia mogą powodować spadek wydajności połączenia lub jego całkowite zerwanie.

4. Kto wynalazł światłowód?

Mimo rosnącej popularności światłowodu nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, kto go wymyślił. Początki tej technologii transmisyjnej sięgają roku 1969, kiedy to na Uniwersytecie Kalifornijskim przeprowadzono pierwszy przesył danych pomiędzy dwoma komputerami.

Inne źródła wskazują też, że pierwszy światłowód został tak naprawdę wykorzystany w Turynie w 1977 roku, gdzie połączono dwie centralne telefoniczne na odległość 9 kilometrów. W Polsce światłowody pojawiły się w 1978 roku, natomiast dopiero od kilku lat technologia jest mocno rozwijana i rozprzestrzeniana na terenie całego kraju.

5. Jakie są główne zalety światłowodu?

Technologia światłowodowa ma mnóstwo zalet, które powodują, że coraz większa liczba odbiorców decyduje się właśnie na taką formę transmisji danych. Kluczowe atuty internetu światłowodowego to: ● praktycznie zerowa awaryjność (brak podatności na zakłócenia elektro – magnetyczne) ● pełna odporność na oddziaływanie warunków atmosferycznych, ● wysokie prędkości przesyłania danych, ● stabilność połączenia, ● możliwość szybkiego rozwoju infrastruktury światłowodowej.

Na ten moment światłowody stanowią podstawę do budowania nowoczesnych i superszybkich sieci internetowych. Operator hurtowy, jak NEXERA dba o to, aby budować infrastrukturę światłowodową (FTTH) wszędzie tam, gdzie pojawia się takie zapotrzebowanie

6. Jak sprawdzić dostępność światłowodu?

A może szukasz odpowiedzi na pytanie, kiedy światłowód będzie w Twojej okolicy? Dostępność połączenia światłowodowego w swoim miejscu zamieszkania możesz sprawdzić na interaktywnej mapie NEXERY tutaj. To najłatwiejszy sposób na zorientowanie się w rozwoju sieci światłowodowej w okolicy.

7. Jaką prędkość ma światłowód?

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję o podpisaniu umowy z dostawcą internetu, koniecznie dowiedz się, jaką prędkość światłowodu wybrać. W Polsce maksymalna prędkość pobierania w ramach światłowodu jest uzależniona od parametrów zagwarantowanych przez operatora detalicznego. Standardowe oferty internetu światłowodowego dotyczą prędkości od 300 do 1000 Mb/s. Decyzję warto podjąć na podstawie tego, do czego najczęściej używasz internetu – do komunikacji, przeglądania stron internetowych, a może oglądania filmów i ściągania/wysyłania dużych plików?

8. Ile kosztuje internet światłowodowy?

Nie da się jednoznacznie wskazać, ile kosztuje światłowód. Jeśli szukasz takiej informacji, musisz przeanalizować różne oferty operatorów detalicznych. Miesięczna kwota abonamentu na internet jest uzależniona m.in. od lokalizacji, prędkości pobierania i wysyłania danych oraz aktualnej polityki cenowej dostawcy internetu. Zatem ile może kosztować internet światłowodowy? W skali miesiąca to wydatek średnio na poziomie od 50 do 150 złotych.

9. Jaki światłowód wybrać?

Szukasz informacji, jaki internet światłowodowy do domu będzie najlepszy? Przede wszystkim taki, który gwarantuje wysoką prędkość pobierania i wysyłania danych. Zanim podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy na internet światłowodowy, weź pod uwagę takie czynniki, jak: ● ceny usług i oferty u wybranych operatorów, ● proponowana prędkość transmisji danych, ● poziom zaawansowania infrastruktury światłowodowej, ● sposób podłączenia światłowodu do budynku.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany światłowód w 100% spełni Twoje oczekiwania, a połączenie z siecią zawsze będzie superszybkie i stabilne, wybierz infrastrukturę proponowaną przez operatora hurtowego NEXERA. To gwarancja niezawodności technologii światłowodowej.

10. Jak wygląda podłączenie światłowodu?

Nie musisz wiedzieć, jak podłączyć światłowód, aby skorzystać z tej technologii. Za doprowadzenie infrastruktury do budynków mieszkalnych i użytkowych odpowiada hurtowy operator, czyli NEXERA. Po podpisaniu umowy z operatorem detalicznym, czyli dostawcą internetu, również nie potrzebujesz informacji, jak podłączyć światłowód do routera lub telewizora. Wszystkim zajmie się ekipa montażowa, a Ty od ręki zaczniesz korzystać z niezawodnego internetu światłowodowego.

Procedury stosowane przez dostawców nie są skomplikowane. Technicy w pierwszej kolejności prowadzą przewody do skrzynki rozdzielczej w budynku, następnie kable są prowadzone do konkretnych pomieszczeń i mieszkań, a finalnie wystarczy podłączyć kabel koncentryczny do routera w domu. Czas montażu światłowodu w nieruchomości najczęściej nie przekracza 2-3 godzin.

Przeczytaj także: Budowa przyłącza światłowodowego – jak rozkładają się koszty? Jaki światłowód wybrać pod swoje potrzeby? Czy światłowód jest szkodliwy dla zdrowia?