news

Światłowód w firmie – dlaczego warto go wdrożyć?

20-05-2023

Szybki internet światłowodowy może znacznie poprawić jakość i efektywność pracy w każdej firmie. Nie tylko gwarantuje najwyższą możliwą przepustowość danych, ale także stabilność połączenia. Dostępność linii światłowodowych w Polsce z roku na rok się rozszerza, a coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie światłowodu. Zobacz, jakie korzyści może to oznaczać dla firmy!

Światłowód dla firmy – coraz częściej wybierane rozwiązanie

Technologia światłowodowa zmieniła oblicze łączności internetowej. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu nowego rodzaju kabli. Wcześniej wykorzystywane były tradycyjne przewody miedziane, które charakteryzują się niższą przepustowością. Światłowód z kolei to kabel wykonany z włókna szklanego lub specjalnego tworzywa sztucznego o właściwościach umożliwiających przewodzenie cząstek światła. To właśnie one stają się podstawowym nośnikiem informacji.

To, co daje światłowód, najłatwiej można zweryfikować poprzez sprawdzenie maksymalnej przepustowości danych. Istnieją już rozwiązania specjalistyczne, które umożliwiają transportowanie nawet 1 Tb/s za pomocą łącza światłowodowego. Decydując się na zakładanie światłowodu w firmie, wybiera się rozwiązanie przyszłościowe, które już obecnie gwarantuje najlepszą przepustowość danych, a jednocześnie jest cały czas ulepszane.

Główne zalety i wady światłowodu

Ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań to właśnie technologia światłowodowa wyróżnia się najlepszymi parametrami prędkości pobierania i wysyłania danych. Połączenie światłowodem jest znacznie bardziej stabilne od łączności radiowej. Z kolei w porównaniu do przesyłania danych miedzianymi kablami telefonicznymi światłowód jest znacznie szybszy.

Kiedy technologia ta dopiero raczkowała, wady światłowodu obejmowały między innymi wysokie ceny utrzymania łącza. Dziś jednak również ta kwestia działa na korzyść światłowodów. Analizując wady i zalety światłowodu, nie sposób wspomnieć o szybkim podłączeniu usługi do wybranej lokalizacji. Jeśli w okolicy nie był jeszcze podciągnięty kabel, również nie ma powodów do obaw.

Dostępność usług można sprawdzić na bieżąco na stronie NEXERY. Wybrany operator udzieli wszystkich dodatkowych informacji dotyczących tego, jak podłączyć światłowód. Raz poprowadzone kable światłowodowe mogą być wykorzystywane przez dekady.

Technologia światłowodowa – korzyści dla przedsiębiorców

Zalety światłowodów coraz bardziej doceniane są przez właścicieli firm. Opóźnienia w połączeniu są niezauważalne, a maksymalne parametry transferu umożliwiają szybką, dynamiczną i bezpieczną pracę. Podłączony światłowód firmie może zapewnić także możliwość korzystania z internetu symetrycznego – takiego, w którym prędkość wysyłania i odbierania danych są jednakowe.

Internet światłowodowy dla firm jest także gwarancją najwyższego dostępnego poziomu stabilności połączenia. Nie trzeba obawiać się o warunki zewnętrzne, które mogą niekorzystnie wpływać np. na transfer radiowy. Zarządzanie architekturą sieciową również jest niezwykle łatwe, a możliwość zastosowania dodatkowej ochrony, w tym anty-DDOS, przekłada się na większe bezpieczeństwo przedsiębiorstwa, jego finansów i danych wrażliwych.

Łącze światłowodowe – technologia przyszłości

Nie istnieje obecnie drugie tak bezpieczne i szybkie połączenie internetowe jak to, które oferuje technologia światłowodowa. Wraz z rozwojem routerów można spodziewać się jeszcze lepszych parametrów pobierania i udostępniania plików. Wady i zalety światłowodu zaprezentowane w tym artykule jasno unaoczniają, jak opłacalnym rozwiązaniem może być internet światłowodowy. Firmy mogą zyskać nie tylko większą stabilność, bezpieczeństwo i wzrost efektywności, ale również lepsze możliwości zarządzania pracą.

Przeczytaj także: Podłączenie światłowodu – jak to wygląda w praktyce? Światłowód w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – co warto wiedzieć? Jak powstaje sieć światłowodowa?