news

Światłowód – technologia szybkiego internetu

10-05-2023

Rozwój sieci światłowodowych można zaobserwować nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Unii Europejskiej. Im obszerniejsza jest ta infrastruktura, tym więcej osób może skorzystać z dobrodziejstw tej technologii komunikacyjnej. Zastosowanie światłowodów może być różne, choć najpopularniejsze są oczywiście sieci internetowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są zalety światłowodu i ich wpływ na dzisiejsze media telekomunikacyjne.

Zastosowanie światłowodów w praktyce – co warto wiedzieć?

Nowoczesne technologie światłowodowe podbijają praktycznie całą Polskę. Operatorów sieci internetowych wykorzystujących światłowody jest co najmniej kilku, natomiast hurtowy dostawca infrastruktury sieciowej zajmuje się udostępnianiem zbudowanego systemu dla wszystkich zainteresowanych podmiotów.

Praktyczne zastosowanie światłowodów jest możliwe w różnych dziedzinach: medycynie, technice laserowej, telewizji kablowej oraz oczywiście telekomunikacji. Nieco więcej uwagi warto poświęcić kwestii tworzenia infrastruktury sieciowej przez hurtowych operatorów takich, jak NEXERA.

Zalety światłowodów – dlaczego warto korzystać z tej infrastruktury?

Wyróżniamy co najmniej kilka kluczowych zalet sieci światłowodowych zbudowanych w ramach nowoczesnej i superszybkiej infrastruktury. Do głównych atutów rozwoju tej technologii zaliczamy:

• wysoką wydajność połączenia sieciowego, • doskonałą prędkość pobierania i wysyłania danych – niektórzy operatorzy internetu umożliwiają transfer z prędkością do 1400 Mb/s, • niewielkie lub prawie zerowe opóźnienia przesyłu danych, • niski poziom awaryjności, • multifunkcyjność – światłowody można wykorzystać do przesyłu danych internetowych, sygnału telewizyjnego oraz telefonii stacjonarnej, • wysoki poziom bezpieczeństwa – ryzyko włamania do sieci światłowodowej jest naprawdę niewielkie.

To tylko kilka czynników uznawanych za zalety światłowodu. Oczywiście jest też kilka problemów związanych z ogólnopolskim zastosowaniem tej technologii. Superszybkie sieci światłowodowe wymagają zastosowania nowoczesnych urządzeń sieciowych, które będą w stanie sprostać możliwością tej technologii transmisyjnej.

Światłowody a technologia ADSL – co jest lepsze?

Za najpopularniejsze media transmisyjne XXI wieku uważane są sieci ADSL oraz światłowody. Światłowodowe sieci są znacznie szybsze w porównaniu do technologii ADSL. Główne wskaźniki, na których zauważysz różnicę to:

• ping, czyli czas odpowiedzi, • przepustowość sieci, • prędkość pobierania i wysyłania pakietów, • możliwości rozbudowy sieci.

Co więcej, zastosowanie światłowodów jest znacznie szersze w porównaniu do ADSL. Można je wykorzystać do realizowania usług telefonii komórkowej i telewizyjnej. Impulsy świetlne są także znacznie mniej awaryjne i mniej podatne na zakłócenia w porównaniu do standardowych sieci ADSL.

Na koniec porównania warto zaznaczyć, że technologia ADSL jest powoli wypierana przez nowoczesne sieci światłowodowe. Używanie kabla telefonicznego do przesyłania informacji ma spore ograniczenia, jeśli chodzi o prędkość przesyłu danych. Można to zobrazować na prostym przykładzie: światłowód przesyła informacje z prędkością nawet ponad 1 Gb/s, gdzie technologia ADSL ogranicza transfer zaledwie do 20 Mb/s.

Światłowody a internet w Polsce – czy warto inwestować w tą technologię?

Zdecydowanie warto podjąć się inwestycji w infrastrukturę światłowodową, tak jak robi to firma NEXERA. Możemy wyróżnić znacznie więcej zalet takiego rozwiązania, a więc nawet drobne wady światłowodów nie powinny rzutować na opłacalność takiej inwestycji.

Nie ma żadnych wątpliwości, że rozwój sieci światłowodowych to przyszłość internetu – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Takie rozwiązania to też szereg plusów dla konsumentów: można dowolnie zmieniać operatorów internetu, bez konieczności wymiany przewodów w nieruchomości.

Przeczytaj także: Światłowód – obalamy popularne mity Internet radiowy a światłowodowy – czym się różnią? Czy światłowód jest szkodliwy dla zdrowia?