news

Spam – jak zablokować niechciane wiadomości?

13-04-2022

Spam na przestrzeni lat stał się zjawiskiem na tyle powszechnym, że większość internautów po prostu przestało zwracać na niego uwagę. W drugim kwartale 2021 roku niechciane wiadomości stanowiły blisko 47% ogólnego ruchu pocztowego w sieci. Mimo iż stykamy się z nimi na co dzień, część z nich może stanowić poważne zagrożenie – nie tylko dla urządzeń elektronicznych, ale także prywatności. Jak zablokować wiadomości spam, by uniknąć ryzyka? Dowiedz się więcej.

Spam – co to takiego?

Czym jest spam? To nic innego jak niechciane wiadomości, które każdego dnia trafiają do skrzynek mailowych. W większości przypadków są to masowe treści rozsyłane do wielu adresatów jednocześnie.

Spam można dość łatwo rozpoznać – przede wszystkim dzięki jego masowemu charakterowi. Tego typu wiadomości najczęściej nie są spersonalizowane i stanowią bezpośredni zwrot do bardzo szerokiej grupy. Często towarzyszą im chwytliwe i atrakcyjne tytuły, mające wznowić uwagę na wiadomość i zachęcić do kliknięcia. W wielu przypadkach charakter takiej wiadomości sugeruje, że strona rozsyłająca chce uzyskać konkretną korzyść względem odbiorców.

Spam – w jakich formach występuje?

Spam można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: • UCE, czyli Unsolicited Commercial Email – odnosi się do ofert handlowych, które są rozsyłane mimo braku zgody ze strony odbiorcy.
UBE, czyli Unsolicited Bulk Email – oznacza niechciane wiadomości o charakterze niekomercyjnym.

Wiadomości spam przybierają odmienne formy i są stosowane wielu celów – przede wszystkim dlatego, że sto stosunkowo prosta i tania forma docierania do odbiorców. Część tego typu wiadomości to po prostu reklamy rozsyłane drogą elektroniczną. Istnieją jednak przypadki, gdy spam może stanowić spore zagrożenie.

Jak zablokować spam – czy może być niebezpieczny?

Spam to element internetowej rzeczywistości, który nie cieszy się powszechną sympatią. Wynika to nie tylko z jego wszechobecności, ale także potencjalnego zagrożenia, jakie za sobą niesie. W wielu przypadkach to nie tylko nic nieznacząca wiadomość – spam może także przenosić złośliwe oprogramowanie lub stanowić próbę oszustwa.

Jak zablokować spam – na jakie rodzaje wiadomości należy uważać?

Phishing – popularny proceder opierający się na podszywaniu się pod znane i zaufane marki lub instytucje, np. banki. Jego celem jest wyłudzenie wrażliwych danych, jak np. haseł logowania do kont internetowych. W wiadomości może znajdować się link kierujący do fałszywej strony – do złudzenia przypominającej oryginalną witrynę. Użytkownik, który spróbuje się przez nią zalogować, może utracić wrażliwe dane. • Próby oszustwa – trudno wskazać jedną formę wyłudzania stosowaną przez cyberprzestępców. Bardzo często jednak wiąże się to z podszywaniem pod instytucję dobrze znaną odbiorcy i prośba o przesłanie konkretnej sumy pieniędzy. Rozsyłający potrafią posuwać się do granic, podając się np. za policję, organizacje charytatywne, akcje pomocowe i wiele innych.
Spam z wirusem – wiadomość z plikiem lub linkiem nieznanego pochodzenia może być również nośnikiem szkodliwego oprogramowania. Wirusy w tym przypadku służą głównie do wykradania prywatnych i wrażliwych danych – haseł, loginów itp.

Jak zablokować wiadomości spam?

W jaki sposób możesz zablokować spam, by zminimalizować ryzyko oszustwa i utraty danych w sieci?

Obecnie wiele skrzynek mailowych i programów do obsługi poczty posiadają specjalny folder oznaczony właśnie jako „spam”. To tam trafia większość niechcianych wiadomości filtrowanych przez oprogramowanie antyspamowe. Nie gwarantuje ono jednak stu procent skuteczności, przez co niektóre z nich mogą trafić do Twojej codziennej komunikacji.

Jeśli zauważysz, że w Twojej skrzynce odbiorczej pojawia się spam, możesz oznaczać lub blokować nadawców. W ten sposób system będzie rozpoznawać źródło niechcianych wiadomości i automatycznie przekieruje je do „spamu”.

Jak skutecznie chronić się przed spamem?

Zablokować spam to jedno, ale istnieje także kilka rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie, by uchronić się przed nim w przyszłości.
• Unikaj podawania swojego adresu mailowego na nieznanych stronach. W witrynie powinna znaleźć się konkretna informacja, do jakich celów będzie on wykorzystywany. • Ogranicz udzielanie zgód marketingowych, np. podczas zakupów w sieci. W wielu przypadkach nie jest to obowiązkowe. • Ukryj swój adres e-mail w serwisach społecznościowych, forach itp. • Do rejestracji w serwisach, z których nie korzystasz często, załóż drugi adres e-mail – na potrzeby rejestracji. Nadmiar treści będzie trafiać właśnie tam, dzięki czemu nie będziesz mieć do czynienia ze spamem w codziennej komunikacji mailowej.