news

Opiekujemy się zwierzętami w ogrodzie zoologicznym w Płocku

08-08-2022

W Płocku, jednym z głównych ośrodków miejskich w Regionie Kujaw z Pomorzem i Mazowszem, w którym rozwijamy naszą sieć światłowodową, zagościliśmy z wizytą podczas czerwcowego spotkania integracyjnego. Wizyta w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym, gdzie w ramach naszej prospołecznej inicjatywy posprzątaliśmy teren ośrodka, zainspirowała nas do. objęcia opieką kilku jego mieszkańców. Zdecydowaliśmy się na półroczne wsparcie finansowe 5 zwierząt, które w naszej opinii najbardziej uosabiają wartości NEXERY. Poznajcie je:

Lew - odwaga

Choć określany jest jako król dżungli, lew woli przebywać na sawannie, gdzie jest więcej otwartej przestrzeni. Większość swojego dnia spędza na spaniu i leniuchowaniu, jak na kota przystało, jednak kiedy już zacznie biegać, potrafi rozpędzić się do prędkości 60 km/h. Lwy żyją w Afryce oraz szczątkowo w Indiach. Dawniej można było je spotkać na niemal każdym kontynencie, niestety obecnie jest to gatunek zagrożony wyginięciem, a na świecie znajduje się więcej posągów przedstawiających to zwierzę, niż prawdziwych lwów. Od wieków podziwiany przez ludzi lew stał się symbolem odwagi, a o najdzielniejszych bohaterach i władcach mówiło się, że mają “lwie serce”. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na wsparcie jednego z nich, ponieważ stanowi żywe ucieleśnienie jednej z naszych wartości.

Lew – najważniejsze fakty:

• Lwy są drugimi największymi kotami na świecie! Większe są tylko tygrysy. • Ryk lwa można usłyszeć z odległości nawet 8 km. • To lwice są odpowiedzialne za zdobywanie pożywienia. • Lwy lubią się przytulać! Budują w ten sposób między sobą relacje. • Im bujniejsza grzywa, tym silniejszy lew.

Foka - entuzjazm

Na lądzie pocieszne i pozornie niezdarne, w wodzie – prawdziwe drapieżniki. Foki są świetnymi pływakami, potrafią zanurzyć się na głębokość nawet 1200 metrów. Są w stanie nawet zasnąć pod wodą, automatycznie wynurzając się co jakiś czas, w celu zaczerpnięcia oddechu. Komunikują się między sobą poprzez chrząkanie i uderzanie płetwami o powierzchnię, przy czym wyglądają naprawdę uroczo. Są też bardzo towarzyskie, uwielbiają bawić się w wodne gonitwy. To właśnie przez ich entuzjastyczne usposobienie, kojarzą się z naszą energią do działania. NEXERA postanowiła zaopiekować się występującą także w Bałtyku foką szarą - jedną z czarujących morskich podopiecznych płockiego ośrodka.

Czy wiedzieliście, że?

• Foki są leniuchami, a ich ulubionym zajęciem jest wygrzewanie się na słońcu. • Foki szare prowadzą osiadły tryb życia. • Nie mają małżowin usznych. • Mają bardzo dobry wzrok, są w stanie widzieć nawet pod wodą. • Małe foki mogą przybierać na wadze nawet 2 kg dziennie.

Renifer - przedsiębiorczość

Renifery to jedne z pierwszych zwierząt udomowionych przez człowieka. Ich cechą charakterystyczną jest okazałe poroże, które występuje zarówno u samców, jak i u samic. Najbardziej niezwykłą częścią ich ciała są zmieniające kolor oczy. Renifery mają w oczach warstwę, która znajduje się tuż za siatkówką i pomaga w odbiciu światła, dzięki czemu zwierzęta lepiej widzą podczas panujących ciemności w trakcie arktycznych nocy. Latem ich kolor jest złoty, a zimą niebieski, co umożliwia reniferom dodatkowe widzenie promieniowania ultrafioletowego. To jedyne zwierzęta na świecie, które to potrafią! To pewnie właśnie dlatego św. Mikołaj wybrał je na swoich pomocników przy nocnym dostarczaniu prezentów… Dzięki swojemu świątecznemu zaangażowaniu renifery kojarzą się nam w NEXERZE z przedsiębiorczością, a to cecha, którą wysoko stawiamy w naszej wewnętrznej hierarchii wartości.

Poniżej kilka ciekawostek o tych dzielnych zwierzętach:

• Renifery potrafią samoistnie obniżać temperaturę swoich kończyn, dzięki czemu lepiej radzą sobie na śniegu i lodzie. • Ich nosy są specjalnie przystosowane do ogrzewania zimnego powietrza. • Zimą kopyta reniferów są twarde, latem robią się miękkie. • Podczas chodzenia ścięgna renifera ocierają się o kości wywołując dźwięk podobny do klikania, co ułatwia komunikację w stadzie. • W Finlandii maluje się poroża reniferów farbą odblaskową, aby były widoczne dla kierowców.

Kaczka – zaufanie

Udomowione kaczki często tracą umiejętność latania, jednak te dziko żyjące potrafią wznieść się tak wysoko jak samoloty. Migrują w powietrzu zazwyczaj między wysokością 60 metrów a 1200 metrów nad poziomem morza. Są ptactwem wodnym, więc najczęściej znajdziemy je w pobliżu stawów, jezior i rzek. Dzięki wodoodpornym piórom puchowa warstwa pierza znajdująca się tuż przy skórze pozostaje całkowicie sucha nawet podczas nurkowania. Z kolei ich stopy nie mają nerwów ani naczyń krwionośnych, przez co nie są w stanie czuć zimna. Jak widać, nie tylko nam podobają się te ciekawe ptaki. Adoptowana przez nas piżmówka widnieje na znaczkach pocztowych wydanych w Belize, Hondurasie, Korei Północnej, Meksyku i Wielkiej Brytanii! Niektóre kaczki łączą się też w pary na całe życie, dlatego kojarzą się nam z zaufaniem - jedną z najważniejszych dla NEXERY wartości.

Wydawałoby się, że to dość pospolite zwierzę, tymczasem…

• To, ile kaczka wyprodukuje jaj, jest uzależnione od ilości światła dziennego. • Kaczki potrafią kontrolować, która strona mózgu pozostaje nieaktywna podczas snu. • Mają trzy powieki i w przeciwieństwie do większości zwierząt, widzą kolory. • Występują na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. • Te ptaki zjadają żwir i piasek, który pomaga im w rozbiciu jedzenia.

Małpa - otwartość

Aktualnie na świecie rozróżniamy ponad 200 gatunków małp, które są wyjątkowo różnorodne, ponieważ posiadają bardzo różne cechy szczególne. Na przykład mandryl, którego możecie kojarzyć z “Króla Lwa”, jest najbardziej ubarwioną w przyrodzie małpą i ma dłuższe kły niż sam lew - władca dżungli. Zwierzęta te nie jedzą tylko bananów, choć na pewno lubią ten smakołyk. Małpy są wszystkożerne i nie mają oporów przed wykradaniem ludziom jedzenia. Są bardzo inteligentne, potrafią nauczyć się podstaw matematyki, a także rozpoznawać opiekunów i komunikować się z nimi. Są w stanie odczuwać przywiązanie, przyjaźń i miłość, dzięki niezwykle rozwiniętej inteligencji emocjonalnej. Małpa stanowi dla nas synonim otwartości, dlatego postanowiliśmy zaopiekować się saki białolicą.

Garść faktów o małpach (w tym kilka niewygodnych):

• Rozróżniamy małpy Starego i Nowego Świata. • Niektóre gatunki (w tym szympansy i pawiany) aktywnie polują i nie pogardzą pokarmem mięsnym. • Małpy są bardzo wokalne. Mówią własnym językiem. • U saki białolicej samce mają czarne włosy z białym futrem na przedniej części głowy, zaś samice mają futro brązowo-szare. • Małpy potrafią okłamywać siebie nawzajem, aby przywłaszczyć sobie jedzenie, którym nie chcą się dzielić.

Półroczne dofinansowanie zwierząt z płockiego ZOO to tylko jedno z wielu działań pomocowych, które prowadzimy w Regionach NEXERY. Jesteśmy otwarci na potrzeby lokalnych społeczności, a nasze wsparcie obejmuje ważne inicjatywy edukacyjne, sportowe i obywatelskie. W NEXERZE wiemy, że razem możemy zdziałać więcej. Chcemy nieść pomoc potrzebującym, wsłuchujemy się w głosy mieszkańców i chętnie angażujemy w poszczególne akcje pomocowe. Od początku naszej działalności prowadzimy aktywne działania na rzecz rozwoju Regionów, w których rozwijamy naszą infrastrukturę światłowodową. Od września 2018 roku realizujemy je w ramach programu pomocowego NEXERA Heroes, o którym można dowiedzieć się więcej TUTAJ.