news

Na czym polega streaming? Wszystko, co musisz wiedzieć

14-04-2022

Nieograniczony dostęp do muzyki, filmów i seriali w dowolnym momencie? To wszystko zawdzięczamy streamingowi. Czym są platformy streamingowe i w jaki sposób z nich korzystać? Dowiedz się więcej.

Platforma streamingowa – co to jest?

Czym są serwisy streamingowe? To technologia, która umożliwia użytkownikom odbieranie treści multimedialnych na domowych urządzeniach – komputerach, telewizorach, telefonach, tabletach i wielu innych.

Wszystko opiera się na tak zwanym strumieniowaniu. To forma przesyłania danych do odbiorców polegająca na nieustannym dostarczaniu sygnału multimedialnego. Jej największą zaletą jest fakt, że nie wymaga pobierania plików na dysk urządzenia. Niezbędne dane są cały czas przesyłane i przechowywane w pamięci RAM. Po chwili w ich miejscu pojawiają się kolejne i w ten sposób użytkownik serwisu cały czas otrzymuje kolejne informacje.

Technologia streamingowa pozwala na szybki dostęp do wybranych treści – bez potrzeby długotrwałego pobierania oraz obawy o brak wolnego miejsca na dysku urządzenia.

Jakie są dostępne rodzaje streamingu?

Platformy streamingowe to obecnie dominujące formy powszechnego udostępniania treści multimedialnych. Najczęściej korzystamy z nich do oglądania seriali, filmów, słuchania muzyki, podcastów lub audiobooków. Jest to jednak technologia, która wciąż się rozwija – obecnie coraz częściej mówi się o niej także w kontekście streamingu gier.

Streaming można podzielić na dwa rodzaje:

Transmisje prowadzone na żywo (live stream) – często dotyczy to relacji z wydarzeń prowadzonych na żywo. Dotyczy m.in. meczów, koncertów. To forma zyskująca na popularności do tego stopnia, że na relacje wideo można natknąć się nawet w serwisach społecznościowych.
Streaming na życzenie (video on demand) – rozwiązanie, z którym do czynienia na co dzień ma zdecydowana większość internautów. Pliki multimedialne z filmem lub muzyką znajdują się na serwerze. Użytkownicy uzyskują do niego dostęp (np. dzięki płatnej subskrypcji), dzięki czemu mogą odtwarzać je w dowolnym momencie.

Co jest niezbędne do korzystania ze streamingu?

Jedną z największych zalet streamingu jest jego przystępność i łatwość, z jaką internauci zyskują dostęp do wybranych przez siebie treści. W większości przypadku korzystanie z usługi można rozpocząć za pośrednictwem przeglądarki w komputerze. Wiele nowoczesnych telewizorów z możliwością podłączenia do internetu także oferuje szeroki dostęp do streamingu. W przypadku urządzeń mobilnych konieczne może być pobranie aplikacji ułatwiającej dostęp do wybranych treści.

Dostęp do streamingu uzyskuje się głównie za opłatą. W zależności od wybranej platformy może ona mieć formę subskrypcji lub ceny za jednorazowe skorzystanie z usługi.

Jaki internet do streamingu wybrać?

Skoro już wiesz, co to jest serwis streamingowy, warto zastanowić się nad wyborem internetu, który zapewni Ci nieskrępowany dostęp do takich usług. Odpowiednie łącze zapewni Ci możliwość korzystania z rozrywki w najwyższej jakości, bez długiego oczekiwania i buforowania.

Na jakie cechy łącza internetowego warto zwrócić uwagę?

Stabilność sieci – stabilne połączenie z siecią zapewnia stały przepływ danych z serwera na urządzenie. To ważne także w momencie, gdy z internetu jednocześnie korzysta kilku domowników.
Prędkość łącza – im większa prędkość pobierania, tym sprawniejsze będzie ładowanie filmów i seriali. Prędkość co najmniej 300 Mb/s powinna wystarczyć do spokojnego seansu. • Niska wartość wskaźnika PING – im mniejsze opóźnienie w transmisji danych między serwerem a komputerem, tym większa płynność przekazu. To ważne zwłaszcza w przypadku oglądania wydarzeń na żywo. • Brak limitów – korzystając ze streamingu np. na urządzeniach mobilnych ograniczeniem może okazać się limitowany pakiet danych internetowych.

Platformy streamingowe dla graczy – co to jest?

Streaming to również technologia przyszłości na rynku gier i wirtualnej rozrywki. Dowodem na to są platformy umożliwiające granie w gry w chmurze. Co to znaczy? Wybrany tytuł będzie streamowany na Twój komputer – dzięki temu nie musisz obawiać się o spełnianie takich wymogów, jak np. wymagania sprzętowe. Gra zostanie uruchomiona na zewnętrznym urządzeniu, a dzięki szybkiemu internetowi możesz na bieżąco reagować na to, co dzieje się na ekranie.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że podstawą sprawnego korzystania ze streamingu gier jest właśnie szybka i stabilna sieć. W takiej sytuacji najlepiej korzystać z fizycznego łącza. Prędkość pobierania i wysyłania danych powinna wynosić nawet do 700 Mb/s.