news

Modem a router – czym się różnią? Przekonaj się

10-06-2022

Wiele pojęć, które dla profesjonalistów są jasne i klarowne, dla laików wciąż pozostają co najmniej tajemnicze. Często zamiennie używamy słów, których faktycznie znaczenie jest odmienne, dla nas natomiast oznaczają w zasadzie to samo. Tak jest też w przypadku modemu i routera – dwóch tylko z pozoru podobnych urządzeń. Jakie są różnice między modemem a routerem i do czego służy każdy z nich? Sprawdzamy.

Modem a router – czym się różnią?

Modem i router to dwa pojęcia, których często używamy zamiennie, a które służą do czegoś zgoła innego. Przede wszystkim pełnią one zupełnie odmienne funkcje. Bez modemu nie ma mowy o korzystaniu z sieci. Router natomiast umożliwia jednoczesne korzystanie z łącza internetowego przez wielu użytkowników - dzieli sygnał internetowy, nadając użytkownikom odpowiednie adresy IP i tworząc sieci lokalne.

Modem i router różnią się od siebie również samym wyglądem. Modem zazwyczaj jest niewielki, kompaktowy, często mieści się w dłoni. Router to urządzanie bardziej skomplikowane – może mieć wbudowane specjalne anteny (wewnętrzne i/lub zewnętrzne), które służą mu do przekazywania sygnału bezprzewodowego WiFi.

Jak działa modem?

Nazwa modemu pochodzi od połączenia słów „modulować” i „demodulować”, co w skrócie określa główne zadania tego urządzenia. Bez modemu nie możemy w ogóle korzystać z internetu – jego rolą jest zamiana np. sygnału optycznego docierającego od dostawcy na sygnał elektryczny na porcie Gigabit Ethernet, do którego można podłączyć komputer lub router. W przypadku sieci FTTH modem to ONT (Optical Network Termination) zainstalowany w lokalu klienta, do którego podłączony jest router zwany CPE (Customer Premises Equipment). W przypadku sieci mobilnej mamy do czynienia z modemami LTE czy 5G, które poprzez interfejs USB można zainstalować w komputerze.

Do czego służy router?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy kupować router. Zadaniem routera jest umożliwienie korzystania z łącza internetowego przez wielu użytkowników co umożliwia jednoczesne korzystanie z internetu przez wszystkich domowników.

Modem czy router – co wybrać?

Modem będzie lepszy wtedy, gdy pojedyncza osoba chce korzystać z Internetu na tylko jednym urządzeniu. W takim przypadku wystarczy inwestycji w modem i odpowiednie skonfigurowanie sprzętu. Nie potrzebujemy bowiem sieci lokalnej, którą to sieć tworzą routery.

Jeśli z kolei z łącza internetowego będzie korzystać wielu użytkowników, wtedy niezbędny będzie router. Umożliwia on jednoczesny dostęp do Internetu na kilku urządzeniach, pozwala bez problemu grać online lub pobierać i wysyłać duże pliki. To lepsze rozwiązanie dla osób, które wymagają od swojego internetu lepszej stabilności i większej dyspozycyjności.

Warto pamiętać również o tym, że dla routera z WiFi istotne jest także to, gdzie zostanie umieszczony. Dla klarowności i mocy sygnału ważne jest, by na jego drodze nie znalazły się żadne przeszkody, uniemożliwiające przekazanie go do kolejnych urządzeń. Najlepiej postawić go w centralnym miejscu – takim, do którego dostęp mają wszyscy domownicy. Router powinien znajdować się przynajmniej metr nad ziemią, a na trasie między nim a konkretnymi urządzeniami nie powinno być żadnych większych przeszkód.

Dowiedz się też jak podłączyć światłowód od routera.

Parametry – modem a router

Zanim zainwestujemy w któreś z tych urządzeń, dokładnie zapoznajmy się nie tylko z ich ogólnymi funkcjami, ale również z informacjami technicznymi konkretnego modelu. Modemy i routery różnią się między sobą, ale różne bywają także sprzęty w ramach jednej kategorii.

Żeby mieć pewność, że kupujemy naprawdę dobre, wysokiej jakości urządzenie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Mowa m.in. o:

  1. sposobie rozdzielania sygnału;
  2. maksymalnym zasięgu;
  3. typach obsługiwanych pasm internetowych;
  4. maksymalnej liczbie urządzeń obsługiwanych przez router;
  5. funkcjach zapewniających bezpieczeństwo użytkowania;
  6. dodatkowych parametrach, np. czy modem lub router obsługuje technologię LTE czy 5G.

To, jakie urządzenie powinniśmy wybrać, zależy też od tego, do czego chcemy je wykorzystać. Inny modem będzie odpowiedni do Internetu mobilnego, inny do stacjonarnego. Najczęściej już przy podpisaniu umowy z konkretnym operatorem otrzymujemy odpowiedni sprzęt. Zwykle jest to modem LTE, VDSL lub GPON ONT.

Jeśli zaś chodzi o router, najpopularniejsze są urządzenia cenionych, doświadczonych firm technologicznych. Przed zakupem warto sprawdzać rankingi i opinie innych użytkowników na temat poszczególnych modeli. W kwestii routera istotne są również:

  1. liczba portów;
  2. sposób podłączenia do sieci;
  3. obsługiwane częstotliwości i standardy bezprzewodowe;
  4. liczba anten.

Zanim więc zainwestujemy w jeden z tych dwóch sprzętów, przemyślmy swoje oczekiwania. Zastanówmy się, czego potrzebujemy od urządzenia i jak będziemy chcieli w przyszłości pracować. Tam, gdzie wystarczy funkcjonalność modemu, nie jest potrzebny router, ale czasem to właśnie on jest niezbędny do sprawnego i bezproblemowego zarządzania Internetem w domu – nie wspominając o firmie.

Przeczytaj także nasze pozostałe artykuły: Jaki internet poza miastem wybrać? VPN – co to jest i do czego służy?