news

Kilka ciekawostek o internecie – kiedy i jak powstał?

30-11-2022

Internet stanowi obecnie bardzo ważny element codzienności dla wielu osób. Mimo to jeszcze kilkanaście lat temu to narzędzie nie było aż tak powszechne. Rozwój internetu postępuje z każdym dniem – warto więc trochę lepiej poznać jego historię i początki. Jak to się wszystko zaczęło? Poznaj kilka ciekawostek o internecie.

Kiedy wynaleziono internet?

Internet we współczesnej formie, jaką znamy dziś, narodził się na przełomie lat 80. i 90. Sam wynalazek jest jednak znacznie starszy, a jego właściwych początków należy szukać jeszcze na początku lat 60.

Kto wynalazł internet? Pierwsze prace nad skonstruowaniem pierwotnej sieci komputerowej zapoczątkowała organizacja badawcza ARPA. Efektem tych prac był ARPANET – bezpośredni przodek współczesnego internetu. Celem badań nad siecią było uzyskanie możliwości połączenia ze sobą oddalonych stacji badawczych. Udało się to osiągnąć w 1969 roku. To właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych powstały pierwsze węzły sieci ARPANET.

Internet w formie, jaką znamy dziś zaczął powstawać dopiero w latach 80. Jego twórcami byli badacze Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau. Efektem ich wspólnej pracy było powstanie w 1989 roku hipertekstowego systemu baz danych znanego dziś jako World Wide Web.

Historia internetu – jaka była pierwsza strona internetowa?

Początki internetu na świecie to także historia powstania witryn WWW. Pierwszą stronę uruchomiono już w kilka miesięcy po stworzeniu systemu World Wide Web. Za jej powstanie również odpowiada Tim Berners-Lee. Strona dostępna jest do dziś tutaj. Z pewnością nie wygląda efektownie – zawiera w sobie jedynie kilka hiperłączy i tekst. Z pewnością odbiega od standardów stron znanych obecnie, jednak stanowiła bardzo ważny krok w rozwoju internetu. Niedługo potem pojawiły się pierwsze wyszukiwarki i serwisy internetowe. Jedna strona stała się motorem napędowym do powstania miliarda stron, które dostępne są w sieci obecnie.

Kiedy powstała pierwsza przeglądarka internetowa?

Jednym z istotnych elementów w dostępie do internetu są przeglądarki internetowe. To specjalne programy służące do wyświetlania stron WWW. Dziś możemy wybierać spośród produktów oferowanych przez różnych producentów. A jak to się zaczęło? Która przeglądarka internetowa powstała jako pierwsza?
W latach tworzenia pierwszych stron WWW Tim Berners-Lee korzystał z własnego narzędzia. Pierwsze komercyjne przeglądarki pojawiły się dopiero później. W pierwszej połowie lat 90. na rynku pojawiły się przeglądarki Erwise, Netscape Navigator oraz Mosaic.

Dopiero w 1995 roku własny produkt zaprezentował Mircosoft – mowa o Internet Explorerze. W kolejnych latach marka wypuściła kolejne wersje przeglądarki, a co najważniejsze, udostępniła ją także użytkownikom urządzeń firmy Apple.

Początki internetu w Polsce

Jaka jest historia internetu w Polsce? Kiedy cyfrowa sieć zawitała nad Wisłą? Pierwsze połączenie w naszym kraju nastąpiło w 1991 roku. Wszystko dzięki Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, która powstała z inicjatywy Uniwersytetu Warszawskiego. Wtedy udało się nawiązać łączność z Uniwersytetem Kopenhaskim.

Internet w Polsce zaczął oficjalnie funkcjonować już kilka miesięcy później – na przełomie 1991 i 1992 roku. Na początku połączenie obejmowało jedynie największe miasta. Prędkość połączenia w tamtym czasie sięgała 10 kb/s. W 1996 jeden z ówczesnych operatorów telekomunikacyjnych – Telekomunikacja Polska, zaoferował możliwość podłączenia internetu za pośrednictwem modemu telefonicznego. To rozwiązanie znacząco spopularyzowało internet w naszym kraju.

Historia internetu światłowodowego

I choć światłowód stanowi bardzo ważny element współczesnej historii internetu, to sama technologia powstała wiele lat temu. Do pierwszego zastosowania włókna szklanego jako przekaźnika miało dojść jeszcze pod koniec XVIII wieku.

Światłowód w formie znanej nam dziś powstał jednak dopiero na przełomie lat 60. i 70. Pierwsza transmisja danych za pomocą przewodu nastąpiła przy okazji pracy nad ARPANET. Kilka lat później w Turynie powstało pierwsze połączenie światłowodowe łączące dwie centrale komunikacyjne. Dzięki technologii FTTH w latach 90. technologia światłowodowa zyskała możliwość przyłączenia w domu odbiorcy.

Początki światłowodu w Polsce datuje się jeszcze na lata 80. To technologia, która wciąż się rozwija – każdego dnia w kraju powstają kolejne punkty sieci dostępowej. Chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz skorzystać z dostępu do internetu światłowodowego? Szczegółowe informacje o dostępności znajdziesz w interaktywnej mapie NEXERY.

Przeczytaj także: Internet mobilny co to jest i jak działa? Internet radiowy a światłowodowy – czym się różnią? Co spowalnia internet?