news

Kiedy można zmienić dostawcę usług internetowych?

31-08-2023

Korzystanie z nieograniczonego dostępu do internetu w nieruchomościach mieszkalnych, biurowcach oraz budynkach instytucji publicznych jest już standardem. Osoby, które mają podpisaną długoterminową umowę z dostawcą internetu, zawsze mogą zdecydować się na zmianę operatora. Chcesz dowiedzieć się, kiedy warto podjąć zdecydowane kroki i poszukać nowego dostawcy usług internetowych? Czy zmiana dostawcy internetu zawsze jest możliwa? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego, co niezbędne, aby bezpiecznie zmienić operatora lub wypowiedzieć umowę na internet.

Zmiana dostawcy internetu – kiedy to zrobić?

Na zmianę dostawcy internetu warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, kiedy mamy dostępne lepsze propozycje współpracy w porównaniu do warunków zagwarantowanych przez dotychczasowego operatora. Możliwość zmiany dostawcy usług internetowych to przywilej każdego konsumenta.

Niemniej jednak takie kroki warto podjąć szczególnie w sytuacji, kiedy nie jesteśmy zadowoleni z aktualnej taryfy i chcemy mieć dostęp do szybszego oraz stabilniejszego połączenia sieciowego. Osoby, które zamieszkują niewielkie miejscowości, najczęściej mają mocno ograniczone możliwości zmiany dostawcy internetu – szczególnie jeśli chodzi o technologię światłowodową.

Zakończenie umowy na internet

Umowy z dostawcami internetu mobilnego i stacjonarnego, np. w technologii światłowodowej, najczęściej są terminowe i trwają nie dłużej niż 24 miesiące. Kiedy czas trwania umowy zbliża się ku końcowi, możesz podjąć decyzję o zmianie operatora. Takie kroki są często podejmowane przez konsumentów korzystających z internetu w domach jednorodzinnych i mieszkaniach na terenie blokowisk, czyli wszędzie tam, gdzie są dostępne różnorodne oferty od firm telekomunikacyjnych.

Mieszkańcy dużych miast mają znacznie większe możliwości, aby wybrać korzystniejszą ofertę na usługi internetowe u nowego operatora. Samoistne zakończenie umowy u obecnego operatora i przeniesienie się do innego usługodawcy to najlepsze rozwiązanie. W ten sposób unikniesz konieczności wypowiadania umowy na internet, co często wiąże się poważniejszymi konsekwencjami, np. karami finansowymi wynikającymi z ogólnych warunków umowy.

Niezadowolenie z obecnej usługi

Czujesz, że obecny dostawca internetu nie wywiązuje się ze swoich obowiązków lub jakość połączenia sieciowego jest niewystarczająca dla Ciebie i pozostałych domowników? W takiej sytuacji możesz podjąć decyzję o zmianie dostawcy internetu. Musisz jednak dokładnie przeanalizować warunki swojej umowy. Kiedy złożysz wypowiedzenie umowy na internet zbyt wcześnie, poskutkuje to nałożeniem kar finansowych przez operatora.

Możesz też skontaktować się z obecnym dostawcą i złożyć skargę, że w trakcie trwania umowy występowały liczne przerwy w dostawie internetu lub łącze było wolniejsze niż deklarowane przez operatora. W takich sytuacjach możliwe jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i szybsze podpisanie umowy z nowym dostawcą internetu.

Dostępność lepszej oferty

Rozwój nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych powoduje, że dostawcy internetu mogą proponować coraz atrakcyjniejsze oferty. Jeśli aktualna cena, prędkość połączenia lub zakres usług dodatkowych nie jest zadowalający, możesz zdecydować się na wybór korzystniejszej oferty. Zmiana operatora internetu z powodu pojawienia się lepszej i korzystniejszej cenowo propozycji jest możliwa maksymalnie 3-6 miesięcy przed końcem obecnej umowy (zależnie od operatora) lub w wyniku złożenia wypowiedzenia umowy na internet.

Przeprowadzka

A może planujesz przeprowadzkę do mieszkania domu do innego miasta lub dzielnicy? Jeśli masz podpisaną umowę na internet mobilny – zabierzesz go ze sobą wszędzie tam, gdzie tylko chcesz. Problem pojawia się wtedy, kiedy masz umowę na światłowód. Tutaj konieczne będzie wypowiedzenie umowy na internet, gdyż zmiana miejsca zamieszkania najczęściej będzie skutkować także zmianą dostawcy usług sieciowych.

Warto dodać, że operatorzy nie mają obowiązku, aby przenosić usługi dostępu do internetu wraz ze zmianą miejsca zamieszkania klientów. Oczywiście istnieje możliwość uruchomienia usługi w nowej lokalizacji w ramach tej samej umowy, ale tylko wtedy, kiedy infrastruktura światłowodowa na to pozwala. Niemniej jednak przeprowadzka jest dobrym momentem na zmianę operatora internetu i podpisanie korzystniejszej umowy.

Jak zmienić dostawcę internetu?

Brak zadowolenia z dotychczasowej prędkości połączenia sieciowego, ciągłe przerwy w dostawie internetu lub wysokie ceny usług w porównaniu do konkurencji to najpowszechniejsze czynniki skłaniające konsumentów do zmiany dostawcy internetu. Przed podjęciem zdecydowanych kroków, musisz dowiedzieć się, jak zmienić dostawcę internetu, by nie narazić się na wysokie kary umowne.

Zanim złożysz wypowiedzenie i przejdziesz do innego dostawcy, sprawdź aktualne warunki umowy i rezygnacji ze świadczonych usług, a także poszukaj wcześniej nowego operatora, analizując jednocześnie ceny, parametry oferty oraz dostępność usług. Zorganizuj też działania tak, aby nie zostać bez dostępu do internetu w zamieszkiwanej nieruchomości.

Przeczytaj także: Operator hurtowy a detaliczny – na czym polega wybór dostawcy internetu światłowodowego? Jak podłączyć światłowód w bloku? Co warto wiedzieć? Światłowód w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – co warto wiedzieć?