news

Jaki światłowód wybrać pod swoje potrzeby? Która prędkość będzie odpowiednia?

25-04-2023

Trudno wyobrazić dziś sobie funkcjonowanie bez internetu. Bankowość elektroniczna, zakupy, praca, ale także rozrywka to płaszczyzny, które wymagają dostępu do sieci. W zależności od potrzeb można jednak zdecydować się na różne parametry łącza. Jaki wybrać rodzaj internetu? Czym wyróżnia się światłowód od pozostałych sposobów podłączenia się do sieci i jaka prędkość będzie optymalna?

Jaki internet najlepiej wybrać? Porównanie rodzajów

Zanim sprawdzimy, jak wybrać internet pod względem prędkości pobierania danych, warto przeanalizować wszystkie dostępne na rynku warianty połączenia. Z biegiem lat gama ta coraz bardziej się zawęża. Przykładowo, popularne u progu rewolucji internetowej w latach 90. XX w. kable telefoniczne DSL / ADSL zupełnie nie są już wykorzystywane w zastosowaniach domowych i komercyjnych. Dziś wybierać można spośród kilku dostępnych wariantów takich jak: • kablowy internet stacjonarny LAN – lokalne sieci przewodowe o niewielkim obszarze terytorialnym ustępują miejsca nowszym rozwiązaniom. Obecnie stosowane są głównie w zastosowaniach komercyjnych; • internet światłowodowy – najszybszy rodzaj internetu przewodowego, które wykorzystuje specjalne kable światłowodowe. Nośnikiem informacji staje się światło, dzięki czemu przepływ danych jest błyskawiczny; • sieć radiowa i satelitarna – to warianty stacjonarnego łącza bezprzewodowego, które wymagają zewnętrznej infrastruktury radiowej lub satelitarnej, dostarczają sygnał do także trudno położonych lokalizacji, ale o niskiej przepustowości; • internet mobilny na kartę SIM – internet mobilny to najczęściej łącze udostępniane przez operatora telefonii komórkowej. Może występować w różnych częstotliwościach i klasach technologicznych, m.in. 3G, 3,5G, 4G, 5G; LTE / LTE+ / GSM / GPRS.

Światłowód a prędkość internetu

Praktycznie każdy korzysta dziś z internetu bezprzewodowego na telefonie. Kwestia tego, jaki internet wybrać do domu, najczęściej sprowadza się więc do wyboru łącza stacjonarnego. Na tym polu króluje jeden wariant – światłowód, który zapewnia najlepsze parametry przesyłu danych.

Nie każdy wie, że górne granice przepustowości światłowodu wciąż nie są do końca znane. Obowiązującym rekordem od końca 2021 roku jest przesył z prędkością 319 Tb/s. Oczywiście faktyczna prędkość internetu uzależniona jest od dwóch czynników:

specyfikacji oferty operatora – maksymalna prędkość pobierania to główny parametr różnicujący dostępne oferty internetu światłowodowego; • pozostałych parametrów sieci – na prędkość wpływa także sposób podłączenia urządzenia końcowego do routera (kabel lub zdalnie), parametry karty sieciowej i innych komponentów komputera lub telefonu, a nawet konstrukcja i charakterystyka sygnałowa budynku oraz otoczenia.

Jaki internet wybrać do domu?

Zdecydowanie najczęściej, gdy pytamy: jaki światłowód wybrać, szukamy dobrego i stabilnego łącza do zastosowań domowych. Przeglądanie multimediów, odtwarzanie ulubionych seriali i filmów, korzystanie z serwisów społecznościowych, bankowości elektronicznej i komunikacji zdalnej z innymi wymaga niezawodnego połączenia. Jeżeli jednak nie zamierza się udostępniać i pobierać wielu danych, a z internetu będzie korzystała jedna bądź dwie osoby, można rozważyć wybór pakietu 300 Mb/s.

Jeżeli z internetu w domu chcemy korzystać także w celach służbowych, a łącze może być w tym samym momencie obciążone eksploatacją wielu użytkowników (np. pracujących online rodziców i grających w gry dzieci), warto zdecydować się na wyższy pakiet. Prędkość pobierania w zakresie 500-600 Mb/s powinna być odpowiednia do takich zastosowań i zapewniać zawsze wysokiej jakości połączenie.

Dowiedz się też jak podłączyć światłowód w bloku?

Jaki internet wybrać do wymagających potrzeb?

Jeżeli jednak szukamy niezastąpionego internetu, który umożliwi pobieranie dużych plików w kilkadziesiąt sekund, warto zdecydować się na najwyższą możliwą prędkość. Przy prędkości 1 GB/s wykonywanie zaawansowanych działań w chmurze i gra z innymi osobami w sieci będą przebiegały jak po maśle. Zyskuje się również świetne parametry bazowe pod idealnie szybką telewizję światłowodową.

To, jaki internet światłowodowy wybrać, zależy zarówno od potrzeb, oczekiwań, jak i własnych możliwości. Nie zawsze trzeba decydować się na najszybszy internet. W każdym przypadku jednak światłowód, umożliwiający połączenie kablowe lub bezprzewodowe przez router, będzie najlepszym wyborem.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić rzeczywistą prędkość internetu? Co spowalnia internet? Poznaj przyczyny Internet radiowy a światłowodowy – czym się różnią?