news

Jaki internet poza miastem wybrać?

30-03-2022

Natura i slow life to domeny życia na wsi. Wiele osób ceni sobie ciszę, spokój i odpoczynek od cywilizacji na wiejskich terenach. Nie można jednak zapominać o osobach, które mieszkają na wsi na stałe, tam uczą się i pracują. W związku z tym potrzebują również dostępu do internetu. Jaki internet poza miastem wybrać? Zobacz, czym różni się internet mobilny od stacjonarnego i czy światłowód działa także poza miastem.

Szybki internet na wsi – czy to możliwe?

Internet to narzędzie współczesnej technologii, które umożliwia, m.in.: pracę, naukę, rozrywkę, kontakt z innymi użytkownikami, a także jest ogromnym źródłem informacji. Dla społeczeństwa ważne jest, aby każdy z nas miał równy dostęp do źródeł i możliwości, które daje internet. Niestety wciąż istnieją miejsca, w których stabilne łącze internetowe jest problemem.

Mieszkańcy wsi z racji wolno rozwijającej się infrastruktury od zawsze znaczniej później otrzymują dostęp do wielu wynalazków technologicznych. Dotyczy to również internetu. Na szczęście z roku na roku sytuacja się zmienia i dostęp do internetu na wsi jest coraz bardziej powszechny.

Internet poza miastem – mobilny, radiowy czy stacjonarny?

Pomimo lokalizacyjnych ograniczeń, w wielu mniejszych miejscowościach czy na wsiach istnieją przynajmniej dwie opcje do wyboru w kwestii łącza internetowego. Są to – internet stacjonarny i mobilny lub radiowy. Odpowiedź na pytanie – „jaki internet wybrać?” – nie jest jednoznaczna.

Różnice pomiędzy internetem stacjonarnym a mobilnym są zasadnicze. Przede wszystkim łącze stacjonarne nie jest limitowane, dzięki czemu możemy korzystać z internetu bez ograniczeń. W przypadku internetu mobilnego limit określony jest przez operatora sieci komórkowej. Druga różnica polega na dostępności. Internet stacjonarny działa za pomocą kabli i korzystanie z niego możliwe jest np. tylko w domu. Z kolei z sieci bezprzewodowej możemy korzystać wszędzie tam, gdzie mamy zasięg. Internet mobilny i radiowy jest czuły na czynniki zewnętrzne i ilość użytkowników, a jego stabilność jest zmienna.

Jaki internet na wsi i w mniejszych miejscowościach wybrać? Wszystko zależy od naszych oczekiwań i dostępności różnych wariantów łącza internetowego. Należy wziąć pod uwagę również różnice w prędkości internetu. Przeciętna transmisja danych komórkowych w Polsce w ostatnich miesiącach zanotowała spadek i wyniosła 55,41 Mb/s. Dla porównania średnia prędkość pobierania internetu stacjonarnego w Polsce stale przyspiesza i na ten moment wynosi 161,34 Mb/s.

Światłowód – dostępny także poza miastem?

Światłowód to przewodowe łącze internetowe, które aktualnie gwarantuje najszybszą prędkość internetu, a także stabilność połączenia. Dzięki czemu możliwe jest, mi.in.: streamowanie filmów w wysokiej rozdzielczości czy granie online. Brak dostępu do sieci światłowodu dla wielu osób oznacza wykluczenie cyfrowe, które jest przeszkodą w korzystaniu z możliwości współczesnego internetu.

Na szczęście sieć światłowodowa w Polsce stale się rozbudowuje, docierając również do terenów podmiejskich. Wystarczy spojrzeć na mapy zasięgu światłowodu oferowane, np. przez NEXERĘ, by dowiedzieć się, w których rejonach dostępny jest światłowód.

Zarówno praca, jak i nauka zdalna utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że niezawodny i szybki internet poza miastem czy niekiedy także w miastach jest na wagę złota. W związku z tym należy spodziewać się, że sieć światłowodowa w niedługim czasie stanie się dostępna dla większości mieszkańców Polski.

Internet światłowodowy – gdzie dostępny?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy w danej miejscowości istnieje możliwość podłączenia światłowodu, należy skorzystać np. z interaktywnej mapy światłodowów dostępnej na naszej stronie dostępnej na naszej stronie. Wystarczy wpisać swój adres, aby dowiedzieć się, czy miejsce Twojego zamieszkania jest w potencjalnym zasięgu sieci, a także jacy operatorzy świadczą swoje usługi na wybranym terenie.

Obecnie NEXERA zajmuje się budową nowoczesnej sieci światłowodowej na obszarach środkowej i północno-wschodniej Polski. Naszym celem jest zbliżenie się do lokalnych społeczności i zapewnienie im dostępu do technologii internetu światłowodowego.