news

Jak zmniejszyć zużycie internetu w telefonie? Kilka wskazówek

14-12-2022

Dane mobilne w smartfonach zwykle są limitowane. Ich wykorzystanie oznacza ograniczenia w dostępie do sieci lub konieczność wykupienia dodatkowych pakietów. Ich wykorzystanie możesz jednak ograniczyć. Jak sprawdzić zużycie internetu w telefonie i w jaki sposób je zmniejszyć? Dowiedz się więcej.

Czym jest transfer danych?

Odbieranie i wysyłanie danych przez urządzenie mobilne w ramach abonamentu telekomunikacyjnego odbywa się na podstawie transferu danych mobilnych. To nic innego jak limit, w ramach którego użytkownik telefonu może swobodnie korzystać z internetu. Użytkownik ma miesiąc na wykorzystanie określonego limitu, który po tym czasie się odnowi.

Wielkość tego limitu oraz tempo wykorzystania danych zależą od wielu czynników. Rozmiar transferu określa umowa zawarta między abonentem a wybraną firmą telekomunikacyjną. Można go zmieniać wedle ustaleń z dostawcą – co jednak w większości przypadków oznacza dodatkowe koszty i wzrost miesięcznych opłat.

Transfer ulega zużyciu na bieżąco. Dochodzi do tego m.in. podczas surfowania po internecie, przesyłania danych i plików, streamowania muzyki lub filmów oraz korzystania z niektórych aplikacji. W obrębie określonego limitu danych każdy użytkownik może swobodnie korzystać z połączenia oferowanego przez operatora.

Brak transferu danych – czym może skutkować?

Co w sytuacji, gdy limit transferu ulegnie wyczerpaniu? Jeśli do odnowienia pakietu zostało jeszcze kilka dni, trzeba liczyć się ze znacznym obniżeniem prędkości wysyłania danych. W takiej sytuacji szybkość transferu może spaść nawet do 32 Kb/s. To znacząco utrudnia korzystanie z internetu i zdecydowanej większości aplikacji.

W momencie, gdy zużycie internetu w telefonie jest większe niż zazwyczaj, możesz wykupić dodatkowy transfer – według opłat określonych przez operatora. To dobre wyjście dla osób, które potrzebują stałego dostępu do sieci.

Całkowite zużycie transferu danych nie oznacza jednak, że z internetu w telefonie lub tablecie nie można korzystać wcale. W takiej sytuacji możesz podłączyć się np. do domowej sieci Wi-Fi i cieszyć się szybkim przesyłaniem danych – bez zużywania określonego limitu. Jeśli obawiasz się szybkiego zużycia danych, możesz w domu wyłączać zużycie danych mobilnych i przełączać się właśnie na bezprzewodowe połączenie Wi-Fi.

Jakie aplikacje zużywają najwięcej danych mobilnych?

Jak zmniejszyć zużycie internetu w telefonie? W pierwszej kolejności warto sprawdzić, które aplikacje zużywają go najwięcej. Na co dzień wielu użytkowników smartfonów korzysta z rozwiązań wymagających dostępu do sieci. Ciągła obecność w internecie oznacza stałe zużywanie limitu danych.

aplikacje streamingowe – wideo i muzyka udostępniane w serwisach streamingowych są publikowane w wysokiej jakości. W trakcie oglądania filmu w HD na urządzeniu mobilnym możesz zużyć nawet do kilkuset MB limitu; • aplikacje mediów społecznościowych – częste wizyty w mediach społecznościowych oznaczają stałe pobieranie kolejnych danych, co przekłada się na transfer; • przeglądarki – odwiedzanie niektórych witryn z dużą częstotliwością również może przyczynić się do zużycia transferu. Zwróć uwagę, czy strona zawiera dużo elementów multimedialnych;
nawigacja i mapy – choć aplikacje do nawigacji nie pobierają tak dużo transferu, jak np. serwisy streamingowe, to w przypadku częstych podróży warto zwrócić uwagę na zużycie transferu. Najwięcej limitu zużywa proces określania kolejnej trasy;
gry mobilne – część gier bazuje na rozgrywce sieciowej. Długotrwała rozgrywka z innymi użytkownikami może skutkować dużym zużyciem limitu internetu.

Jak sprawdzić zużycie internetu w telefonie?

Jeśli zastanawiasz się, jakie aplikacje przyczyniają się do zużycia internetu w Twoim telefonie, możesz to sprawdzić samodzielnie. W zależności od tego, czy korzystasz z oprogramowania Android lub iOS, wystarczy:

Android • w Ustawienia wybrać zakładkę Połączenie i udostępnianie, • przejść do zakładki Użycie danych. Na ekranie pojawi się lista działających aplikacji wraz z informacją o tym, ile transferu zużyły w danym dniu.

iOS • wejść w opcję Ustawienia – Sieć komórkowa, a następnie w Ustawienia – Dane mobilne.

Tu także pokaże się ekran z działającymi obecnie aplikacjami i wykorzystanym limitem danych.

Jak zmniejszyć zużycie internetu w telefonie?

Warto pamiętać, że jako użytkownik masz wpływ na stopień zużycia danych. Zarządzając nimi w odpowiedni sposób, możesz uniknąć wyczerpania limitu danych. Jak zmniejszyć zużycie internetu w telefonie?

W domu korzystaj ze stacjonarnego internetu – zamiast zużywać transfer danych w domu, przełącz się na lokalną sieć Wi-Fi. Możesz to zrobić szybko – jednym kliknięciem w ekranie ustawień. • Regularnie sprawdzaj poziom zużycia danych – jeśli masz wątpliwość co do wykorzystania limitu danych, sprawdzaj, które aplikacje korzystają z internetu w danej chwili. By zoptymalizować zużycie, możesz je wyłączyć lub usunąć z telefonu.
Korzystaj z aplikacji streamingowych w trybie offline – większość aplikacji muzycznych i serwisów wideo umożliwia pobieranie filmów i płyt i odtwarzanie ich w trybie offline. Jeśli planujesz np. oglądanie filmu w podróży, pobierz interesujące Cię tytuły korzystając z domowego połączenia Wi-Fi. • Wyłącz automatyczne aktualizacje – oprogramowanie telefonu oraz niektóre aplikacje mogą automatycznie pobierać aktualizacje. Nowa zawartość nie zawsze jest potrzebna, a często oznacza niepotrzebne zużycie danych. Opcję automatycznej aktualizacji systemu i programów możesz wyłączyć w ustawieniach urządzenia.
Korzystaj z opcji oszczędzania danych – dane pakietowe można oszczędzać automatycznie. Wiele aplikacji, które bazują na połączeniu internetowym, umożliwiają użytkownikom taką opcję. Sama aplikacja może być wtedy dostępna w okrojonej wersji, jednak w obliczu szybkiej utraty transferu może być to pożyteczne rozwiązanie.

Przeczytaj także: 5, 10, 15 GB Internetu – ile to godzin? Domowy internet - jak go przyspieszyć? Adres IP – czym jest i jak go sprawdzić?