news

Jak zacząć streamować? Praktyczny poradnik

20-04-2023

Interesujesz się grami komputerowymi i rozgrywka idzie Ci całkiem dobrze? Przeczytaj kompleksowy poradnik i dowiedz się, jak zacząć streamować. To ciekawe hobby, które z czasem może przekształcić się w całkiem dochodowy biznes. W dzisiejszych czasach najpopularniejsi streamerzy zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Aby osiągnąć taki sukces, potrzebna jest wiedza, co to jest streamowanie oraz jak przygotowywać materiały wysokiej jakości dla oglądających i subskrybentów.

Czym jest streaming?

Zgodnie z definicją streaming to przesyłanie wideo oraz audio przy pomocy technologii multimedialnych. Obecnie streaming odbywa się z użyciem połączenia internetowego. Obecnie streamowanie obejmuje nie tylko przedstawianie rozgrywek z gier komputerowych. Zastanawiając się, jak zostać streamerem, warto wcześniej ustalić content, który będzie przekazywany potencjalnym oglądającym.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź artykuł: Na czym polega streaming? To kompletne źródło informacji na temat tego, jak działa streamowanie gier, a także relacji na żywo, np. z unboxingu ciekawych akcesoriów elektronicznych.

Jak zacząć streamować? Czego będziesz potrzebować?

Nawet najlepsze poradniki, jak zostać streamerem nie zastąpią zakupu odpowiedniego sprzętu oraz akcesoriów. Tylko wtedy, kiedy zainwestujesz odpowiednio dużo środków na początek, będziesz w stanie osiągnąć sukces i realizować streaming z zachowaniem perfekcyjnej jakości. Przed rozpoczęciem streamowania gier lub innych materiałów, musisz skompletować niezbędny sprzęt. To przede wszystkim takie akcesoria i urządzenia, jak:

 • mikrofon – jest niezbędnym wyposażeniem każdego streamera. Powinien być odpowiednio wygłuszony oraz czuły, aby wyłapywać wszystkie dźwięki;
 • kamera lub aparat – do streamowania można wykorzystać zarówno aparat, jak i kamerę wideo. Najlepiej wybierać urządzenia z rozdzielczością nagrywania na poziomie min. FullHD oraz 60 klatek na sekundę;
 • oświetlenie pomieszczenia – kiedy streaming gier odbywa się w domu, warto zadbać o jasne, naturalne oświetlenie;
 • green screen – platformy do streamowania umożliwiają przesyłanie obrazu w obrazie. Co to znaczy? W trakcie streamowania gier można nagrać swoje reakcje na tzw. green screenie i wkleić swój wizerunek na żywo w okno rozgrywki bez jakiegokolwiek tła;
 • komputer – dobry sprzęt to streamingu jest ważny, szczególnie jeśli istotna jest mocna ingerencja w nagranie, np. obróbka lub dodawanie filtrów. W przypadku sprzętu warto dodać, że możliwe jest także streamowanie z telefonu. Do tego przyda się wydajny smartfon z dużą ilością pamięci RAM i szybkim procesorem;
 • karta pamięci – aparat lub kamera wideo powinna być wyposażone w kartę, która będzie odpowiadać za przechwytywanie obrazu. To niezbędne, aby streamować, np. grę na konsoli do komputera.

Przed przeanalizowaniem poradnika, jak streamować, warto zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt oraz akcesoria. To podstawa, aby rozpocząć przygodę z udostępnianiem wideo na platformach do streamowania.

Jaka prędkość internetu do streamowania jest niezbędna?

Streaming gier lub innych ciekawych nagrań wymaga inwestycji nie tylko w dobry sprzęt komputerowy oraz audiowizualny. Bez stabilnego i odpowiednio szybkiego łącza internetowego stream prawdopodobnie nie zyska na popularności, chociażby ze względu na liczne opóźnienia.

Idealna prędkość do streamowania gier i nie tylko to ok. 1000 Mb/s. Taką prędkość połączenia gwarantuje sieć światłowodowa dostarczana przez najpopularniejszych operatorów w Polsce. Nie oznacza to, że internet domowy z prędkością pobierania i wysyłania na poziomie 500-600 Mb/s całkowicie uniemożliwia rozpoczęcie kariery w tej branży. Nie ma nic bardziej mylnego. Jeśli chodzi o wybór optymalnego połączenia z internetem do streamingu, warto wziąć pod uwagę:

 • PING – im niższa wartość tego wskaźnika, tym mniejsze opóźnienia w transmisji danych pomiędzy serwerem a użytkownikiem;
 • stabilność sieci – łącze światłowodowe będzie najlepszym wyborem, gdyż zapewnia największą stabilność połączenia bez opóźnień i przerw w dostawie pakietów internetowych;
 • prędkość pobierania i wysyłania – to kluczowy parametr, który pozwala na transmitowanie wideo w czasie rzeczywistym bez opóźnień;
 • limity danych – te najczęściej obowiązują w przypadku ofert internetu mobilnego, bezprzewodowego.

Podstawą do sprawnego i skutecznego streamowania gier jest odpowiednio szybkie połączenie z internetem. Strony do streamowania popularne w Europie zalecają korzystanie z fizycznego łącza sieciowego oraz prędkości pobierania i wysyłania danych nie mniejszej niż 600-700 Mb/s.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat prędkości połączenia sieciowego? Przeczytaj nasz artykuł o tym, jaki internet do streamowania będzie najlepszy i co jest potrzebne, aby rozpocząć karierę streamera.

Jaki upload do streamowania jest konieczny?

Aby stream był wystarczająco stabilny i dostępny dla wielu osób oglądających, warto zadbać o odpowiednio wysoką wartość uploadu. Domowe połączenia światłowodowe często gwarantują upload na poziomie co najmniej 100-200 Mb/s. To wystarczy, aby prowadzić stream, ale może generować pewne opóźnienia. Do komfortowej transmisji rozgrywek warto wybrać jak najszybszą ofertę internetu dla domu, np. światłowód z uploadem nawet powyżej 600 Mb/s.

Czy opłaca się streamować?

Streamy to transmisje audiowizualne, które są świetnym źródłem informacji na temat gier, programów komputerowych, a nawet akcesoriów. Popularni streamerzy otrzymują wynagrodzenie od swoich widzów w formie datków, a także od reklamodawców, np. za rozreklamowanie akcesorium komputerowego. Zarobki początkującego streamera mogą sięgać ok. 400-500 złotych miesięcznie.

Średnie kwoty donacji od użytkowników na stronach do streamowania nie są wysokie i opiewają maksymalnie na kilkadziesiąt złotych. Portale do transmitowania wideo pobierają dodatkowe prowizje, np. 2% od wartości transakcji. Konieczne jest także odprowadzenie podatku do Urzędu Skarbowego, a to może znacznie zmniejszać zarobki streamera. Za przykład mogą posłużyć zarobki streamera, który ma nawet do kilku milionów subskrybentów w serwisie Twitch. Przy czasie transmisji ponad 100 godzin i reklamie o długości minuty w ciągu godziny można zarobić nawet do 1000 dolarów.

Na czym najlepiej streamować?

Strony do streamowania powstawały w ostatnich latach w zatrważającym tempie. To przełożyło się na spore rozbieżności pomiędzy użytkownikami, którzy chcieli oglądać transmisje, a tymi rozpoczynającymi swoją karierę w serwisach streamingowych dla graczy. Obecnie największe znaczenie mają cztery platformy do streamowania: Twitch, YouTube, Facebook oraz mniej popularny Mixer należący do koncernu Microsoft.

Jak zacząć streamować na Twitchu?

Twitch jest platformą do streamingu rozgrywek gier lub innych aspektów życia codziennego na żywo. Niektóre streamy mają setki tysięcy obserwujących osób. Serwis Twitch skupia się na gamingu komputerowym i konsolowym, choć coraz częściej spotykane są transmisje związane ze sztuką, majsterkowaniem, podróżami, a nawet w formie vlogów.

Jak zacząć streamować na Twitchu? Aby rozpocząć transmisję, wystarczy przejść kilka prostych kroków:

 • zarejestrować nowe konto użytkownika i stworzyć własny kanał;
 • uzupełnić dane odnośnie do tematyki kanału;
 • zapoznać się z regulaminem serwisu (ten zmienia się raz na jakiś czas);
 • przed rozpoczęciem streamingu warto zaznajomić się z zasadami używania tagów oraz kategorii przypisanych do tematyki transmisji.

Jak zacząć streamować na YouTube?

Transmisje na YouTube są równie proste, jak na Twitch. Chcesz dowiedzieć się, jak zacząć streamować w tym serwisie? Tutaj sytuacja wygląda podobnie. Tylko kilka kroków dzieli Cię od uruchomienia własnego kanału. W tym przypadku trzeba:

 • uruchomić aplikację YouTube na urządzeniu, które służy do transmitowania;
 • uruchomić stream – kliknięcie ikony kamery w prawym górnym rogu ekranu;
 • ustawić prywatność transmisji oraz miniaturkę z opisem;
 • kliknąć przycisk „Utwórz”, a następnie „Transmituj na żywo”;
 • zakończenie transmisji jest równie proste. Wystarczy wybrać przycisk „Zakończ”, a nagranie zostanie automatycznie zapisane na kanale w serwisie.

Jaki program do streamowania będzie najlepszy?

Programy do nagrywania wideo stale się zmieniają – podobnie jak platformy do streamowania. Trzy popularne aplikacje do streamowania gier i nie tylko to:

 • OBS Studio – to darmowy software, który jest udostępniony na licencji open-source. To oznacza, że aplikacja daje nieograniczone możliwości bez jakiegokolwiek wkładu finansowego. Według wielu streamerów to najlepsze darmowe oprogramowanie do transmisji wideo i dźwięku;
 • Streamlabs – to nieco nowsza wersja OBS-a. Wyróżnia się nieco prostszym interfejsem i stabilnością działania. Minusem tego oprogramowania jest mniej możliwości ustawień wideo oraz konieczność integracji z usługami Streamlabs;
 • Nvidia Share – to trzecie oprogramowanie do streamowania, do którego ma dostęp każdy posiadacz karty graficznej marki Nvidia.

Niestety, nie da się jednoznacznie wskazać, jak zacząć streamować oraz jakie oprogramowanie będzie idealne. Trzeba uwzględnić swoje potrzeby, preferencje oraz budżet. Ciekawą alternatywą dla powyższych programów jest Twitch Studio z prostą obsługą i dostępem do gotowych nakładek graficznych.

Podsumowując: kilka porad, jak streamować oraz jakie strony do streamowania wybrać są przydatne, szczególnie dla początkujących osób. Jeśli marzy Ci się kariera jako streamer, koniecznie zadbaj o dobry sprzęt komputerowy, oświetlenie, kamerę lub aparat oraz szybkie łącze internetowe. To podstawa, aby transmisje wideo odbywały się zgodnie ze standardami wybranej platformy do streamowania. To przekłada się także na zadowolenie oglądających i rosnącą liczbę nowych subskrybentów.

Przeczytaj także: Internet dla graczy - jaka prędkość będzie optymalna? Jak przyspieszyć pobieranie gier? Jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem w sieci?