news

Jak wybrać router na kartę SIM? Czym się kierować przy wyborze mobilnego routera?

19-01-2023

Mobilny internet może spełniać kilka zastosowań i służyć zarówno w domu, jak i poza nim. By móc w pełni skorzystać z jego możliwości, należy wyposażyć się w odpowiedni model routera. Czym się kierować w poszukiwaniu odpowiedniego urządzenia? Jaki router na kartę SIM wybrać? Podpowiadamy.

Router na kartę SIM – jak to działa?

Router na kartę SIM działa w podobny sposób jak zwykły router stacjonarny, ale zamiast połączenia z internetem za pośrednictwem kabla, korzysta z sieci komórkowej. W celu uzyskania dostępu do internetu wystarczy wpiąć do routera kartę SIM z wykupionym wcześniej rodzajem abonamentu. Po podłączeniu routera do zasilania i włożeniu karty SIM, urządzenie automatycznie nawiąże połączenie z siecią komórkową i udostępni dostęp do internetu. Sam router można podłączyć bezpośrednio do komputera lub skorzystać z połączenia w formie Wi-Fi.

Router na kartę SIM – kiedy warto skorzystać?

Router przenośny na kartę SIM to wyjątkowe rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w miejscach, gdzie dostęp do internetu może być utrudniony. Internet mobilny może przydać się m.in. podczas podróży lub wyjazdu. Możesz go zabrać ze sobą w dowolne miejsce, by łączyć się z siecią. Jedynym ograniczeniem może być zasięg sieci, jednak tzw. białych plam na mapie Polski z roku na rok jest coraz mniej.

Z routera na kartę SIM można korzystać również w domu. Jeśli czujesz, że oferowana prędkość spełnia Twoje codzienne potrzeby, możesz go potraktować jako alternatywę dla internetu stacjonarnego. Warto jednak podkreślić, że takie rozwiązanie niesie za sobą także pewne ograniczenia. Internet mobilny nie osiąga prędkości, jaką dziś może zaoferować m.in. światłowód. Co więcej, samo połączenie może być limitowane – np. poprzez transfer danych. Po jego wykorzystaniu prędkość połączenia drastycznie spadnie.

Router do internetu mobilnego – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zakup routera na kartę SIM sam w sobie nie powinien stanowić dużego problemu – takie urządzenie można znaleźć w większości popularnych marketów z elektroniką. Przed decyzją o zakupie konkretnego urządzenia warto jednak upewnić się, czy posiada ono kilka udogodnień, np.: • możliwość połącznia kilku użytkowników jednocześnie – jeśli chcesz współdzielić dostęp do internetu mobilnego, zadbaj o to, by router umożliwiał połączenie z kilkoma urządzeniami jednocześnie; • możliwość podłączenia dodatkowych anten – wyposażenie routera w dodatkowe anteny może poprawić jakość sygnału w miejscach, w których połączenie z siecią może być utrudnione; • dostępny port LAN – dodatkowe złącze w postaci gniazdka LAN oferuje możliwość podpięcia routera pod inne urządzenia codziennego użytku, np. telewizor. Można go w ten sposób podłączyć także do komputera stacjonarnego lub laptopa; • łatwa konfiguracja urządzenia – im łatwiejszy proces uruchomienia routera, tym szybciej możesz zacząć z niego korzystać. To duże ułatwienie nie tylko dla osób, które nie mają doświadczenia z takimi urządzeniami. Szybka konfiguracja sprawdza się przede wszystkim w podróży – gdy pojawia się szybka potrzeba skorzystania z sieci.

Światłowód czy internet mobilny – co warto wybrać?

Czy warto decydować się na router na kartę SIM z internetem mobilnym? Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w trasie lub w miejscach oddalonych od dużych miast. Warto jednak pamiętać, że sieci stacjonarnego internetu z roku na rok rozwijają jego zasięg – dzięki temu usługi docierają w wiele miejsc do tej pory trudnodostępnych. Doskonałym przykładem może być rozwój technologii światłowodowej.

Warto więc sprawdzić, czy Twoja lokalizacja umożliwia dołączenie do sieci szybkiego internetu. Możesz to zrobić wpisując wybrany adres w interaktywnej mapie NEXERY.

Podsumowując – router z internetem mobilnym może stanowić świetne uzupełnienie, jeśli chodzi o możliwości dostępu do sieci. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma szans na tradycyjne połączenie. W przypadku domowego zastosowania warto wziąć pod uwagę ofertę internetu stacjonarnego, np. światłowodu. Na co dzień oferuje najwyższą prędkość pobierania i wysyłania, stabilność przesyłania danych i wysoką jakość połączenia.

Przeczytaj także: Jak wybrać router do sieci światłowodowej? Modem a router – czym się różnią? Gdzie ustawić router w domu, aby zwiększyć jego zasięg?