news

Jak wybrać router do sieci światłowodowej?

20-09-2022

Sieć światłowodowa oferuje obecnie dostęp do internetu o największej szybkości. Samo podłączenie do sieci to jednak nie wszystko – warto wyposażyć się w jakościowy sprzęt, który zapewni odpowiednią prędkość przesyłania danych. Istotne znaczenie w domowej sieci odgrywa router do światłowodu. Czym się kierować przy wyborze takiego urządzenia?

Jak działa router?

Router to popularne urządzenie, które zapewnia użytkownikom dostęp do internetu w obrębie domu. Urządzenia mogą być do niego podłączone przewodowo lub bezprzewodowo. Jeśli router wyposażony jest w moduł radiowy to takie urządzenie emituje sygnał, który odbierają wszystkie urządzenia domowe wyposażone w moduł Wi-Fi. Do takiej lokalnej sieci można podłączyć komputery, smartfony, urządzenia mobilne i wiele innych.

Dzięki routerowi z internetu domowego może korzystać kilku użytkowników jednocześnie. Nie wymaga on podłączania przewodów – wystarczy znać hasło do lokalnej sieci, by zacząć z niej korzystać.

Router do sieci światłowodowej – dlaczego jest ważny?

Dobór odpowiedniego routera do sieci światłowodowej jest bardzo ważny. Samo przyłączenie gospodarstwa domowego do sieci odbywa się poprzez doprowadzenie przewodu i instalację modemu ONT. Dzięki niemu szybki internet dociera do domu, ale nie jest jeszcze odpowiednio dystrybuowany.

Router podłączony do ONT umożliwi korzystanie z szybkiego internetu wielu użytkownikom jednocześnie. W tym przypadku warto jednak zadbać o to, by urządzenie przekazujące sygnał zachowało jego najlepsze parametry. Niewłaściwy dobór urządzenia sprawi, że nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać potencjału i możliwości oferowanych przez internet światłowodowy.

Jaki router do światłowodu wybrać?

Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając router do sieci światłowodowej.

Szybkość routera do światłowodu

To jeden z najważniejszych aspektów decydujących o wyborze urządzenia. Internet światłowodowy może osiągnąć prędkość nawet do 1000 Mb/s, jednak spowalniający go router nie pozwoli Ci w pełni skorzystać z tych możliwości. W efekcie będziesz płacić za prędkość, której nie będziesz w stanie uzyskać.

Na jakie parametry warto więc zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności upewnij się, że wybrane urządzenie wyposażono w tzw. porty LAN i WAN z przepustowością 1000 Mb/s. To właśnie dzięki nim możliwe będzie pełne wykorzystanie możliwości światłowodu.

Liczba anten w urządzeniu

Router to nic innego jak niewielkie urządzenie wyposażone w kilka anten. Ich liczba w tym przypadku będzie kluczowa. To właśnie liczba nadajników wpływa na zasięg urządzenia. Obecnie na rynku możesz znaleźć urządzenia posiadające od dwóch do nawet sześciu, a nawet ośmiu anten.

Same anteny nie muszą być przymocowane na zewnątrz urządzenia – niektórzy producenci umieszczają je w samym routerze. Zewnętrzna antena daje jednak przewagę – dzięki niej możesz skierować sygnał w odpowiednim kierunku w Twoim domu.

Sam zasięg routera można dodatkowo wzmacniać np. dzięki popularnym wzmacniaczom sygnału Wi-Fi.

Standard przesyłania danych

Wpływ na działanie routera do sieci światłowodowej ma również zastosowany standard Wi-Fi. Tym najnowszym i zyskującym popularność jest Wi-Fi 6 (zgodne ze standardem IEEE 802.11ax), obsługujący częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz. Posiada go coraz więcej sprzętów mobilnych i komputerów – co umożliwia najszybsze połączenie z nowoczesnymi urządzeniami.

Dodatkowe wejścia i porty

Dodatkowe wyposażenie nie jest wymagane, ale może okazać się przydatne podczas codziennego korzystania z sieci. Takim udogodnieniem mogą być np. dodatkowe porty Ethernet. Dzięki nim do routera będzie można podłączyć się również za pomocą tradycyjnego przewodu.

Podobne zastosowanie mogą mieć porty USB w routerze. Dzięki nim do sieci można podłączyć dodatkowe urządzenia, np. drukarkę.

Gdzie ustawić router z obsługą WiFi?

Wybór routera do światłowodu to jedno, ale liczy się także jego lokalizacja w domu. By zapewnić odpowiedni przepływ sygnału, ustaw go w centralnym punkcie mieszkania – dzięki temu obejmiesz zasięgiem możliwie największą część domu.
Urządzenie powinno znajdować się na płaskiej powierzchni. Zapewnij mu otwartą przestrzeń – to umożliwi niezakłócone przesyłanie danych. Najlepszym miejscem dla routera będzie regał lub półka – nadajnik warto ustawić na wysokości ok. 1-1,5 m nad podłogą.

Przeczytaj także: Jak podłączyć światłowód do routera? Domowy internet - jak go przyspieszyć?