news

Jak sprawdzić stabilność łącza internetowego?

28-03-2022

Dostęp do szybkiego internetu to jedno, ale istotnym czynnikiem wpływającym na jakość jego użytkowania jest również stabilność połączenia. To ona gwarantuje komfort pracy i sprawny przepływ danych, nawet gdy z jednego łącza korzysta kilku użytkowników. Przekonaj się, jak sprawdzić stabilność internetu oraz co wpływa na jej jakość.

Stabilność łącza internetowego – na czym polega?

Stabilność internetu to obok prędkości jeden z najistotniejszych parametrów świadczących o jakości połączenia. Odnosi się do stopnia zakłóceń mającego wpływ na zmienność opóźnień oraz utratę pakietów, które mogą występować podczas transmisji danych.

Tak jak szybkie łącze zapewnia dużą prędkość pobierania i niweluje opóźnienia, tak stabilność zapewnia wysoką jakość połączenia, bez wyraźnych spadków prędkości i utrudnień.

Problemy ze stabilnością nie zawsze są zauważalne na pierwszy rzut oka. Mogą objawiać się poprzez czasowe spadki jakości lub całkowite zerwanie połączenia z internetem. Stanowią wyjątkowe utrudnienie nie tylko dla graczy, ale także dla osób, które muszą pozostać w stałej łączności np. ze współpracownikami. Spadek stabilności może być odczuwalny zwłaszcza podczas spotkań i wideokonferencji, ponadto może bardzo wydłużyć przesyłanie dużych plików.

Jak sprawdzić stabilność internetu? Najprostszym sposobem, który pozwala go monitorować, jest tak zwany PING, dzięki któremu można sprawdzić zmienność opóźnień (jitter), a także utratę pakietów. Mierzy on czas, jaki jest potrzebny między wykonaniem określonej operacji na komputerze, przesłaniem informacji do innego użytkownika oraz otrzymaniem sygnału zwrotnego. Jego wartość podaje się w milisekundach. Im niższy jest, tym mniejsze opóźnienie. Brak strat oraz niskie wahania tych wartości będą oznaczać, że połączenie internetowe jest stabilne.

Jak sprawdzić stabilność internetu?

W jaki sposób przeprowadzić test stabilności łącza internetowego? Sam proces nie jest skomplikowany i nie wymaga posiadania dodatkowego oprogramowania. Dostęp do wszystkich niezbędnych danych zapewnia Twój system operacyjny.

Jak sprawdzić stabilność internetu?

• Zacznij od wyboru wiersza poleceń. Znajdziesz go, przeszukując menu startowe lub korzystając ze skrótu klawiszowego Win+R. • W otwartym oknie wpisz następujące polecenie – ping 8.8.8.8 –t. Zatwierdź je, wciskając przycisk Enter. • W tym momencie Twój komputer zacznie przesyłać sygnał do serwera Google DNS. Kolejne impulsy będą wysyłane w regularnych odstępach czasu. Jednocześnie na ekranie pojawi się informacja, ile czasu zajęło dostarczenie odpowiedzi z serwera.
• Pozwalając systemowi na zbieranie odpowiedzi przez kilka minut, zyskasz szczegółowe informacje na temat stabilności Twojego łącza internetowego. Ewentualne spowolnienia będą objawiać się dłuższym czasem reakcji serwera. • Raportowanie możesz zakończyć za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+C. Na koniec system wygeneruje krótkie podsumowanie uwzględniające najszybszy i najwolniejszy czas przesyłu sygnału. Otrzymasz także informacje o ewentualnej utracie pakietów w trakcie połączenia.
• W zależności od potrzeb możesz testować również połączenia z innymi serwerami. Wystarczy zmienić adres IP z treści wcześniejszego polecenia – 8.8.8.8 – i zastąpić go adresem nowego, z którym chcesz się połączyć.

Stabilne połączenie internetowe – poznaj zalety technologii światłowodowej

Wśród rozwiązań internetowych dostępnych na rynku, największą stabilność oferują łącza światłowodowe. Ta technologia zapewnia błyskawiczny przepływ danych, a same włókna światłowodowe cechują się dużą pojemnością informacyjną.

Internet przekazywany światłowodem jest także odporny na różnego rodzaju zakłócenia – także te wywołane przez czynniki zewnętrzne. Intensywne opady śniegu, porywisty wiatr lub inne trudne warunki pogodowe nie wpływają na stabilność jego pracy. Łącze utrzymuje stałą przepustowość niezależnie od sytuacji, dzięki czemu problemy z zakłóceniami praktycznie nie występują.

Chcesz poznać możliwości połączenia z internetem światłowodowym w Twojej okolicy? Wpisz swój adres w nteraktywnej mapie NEXERY i dowiedz się, czy twój adres znajduję się w obrębie regionów objętych działaniem sieci.