news

Jak przyspieszyć pobieranie gier?

15-04-2022

Platformy dystrybucji cyfrowej znacząco zrewolucjonizowały rynek gier i ułatwiły graczom dostęp do ulubionej rozrywki. W wybrany tytuł można zagrać już w dniu premiery – bez zbędnego oczekiwania na fizyczną przesyłkę. Problemem bywa jednak tempo pobierania. W przypadku dużych plików może ono nieco opóźnić zabawę. Jak szybciej pobierać gry? Dowiedz się więcej.

Cyfrowa dystrybucja gier – gdzie można je kupić w sieci?

Cyfrową dystrybucją gier w internecie zajmują się specjalne platformy dla graczy, takie jak np. Steam. To nic innego jak wirtualne sklepy oferujące dostęp do setek nowych i klasycznych tytułów.

Każdy użytkownik może założyć konto na takiej platformie i swobodnie kupować dostępne tam tytuły. Po dokonaniu zakupu grę można pobrać i zainstalować na komputerze. Pobieranie odbywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji wybranego sklepu.

Dlaczego gracze decydują się na zakup gry w sieci? • Cyfrowa dystrybucja oferuje bardzo szeroki wybór tytułów, • najszybszy sposób na pozyskanie gier, • najnowsze gry, nawet w dniu premiery, • atrakcyjne promocje i wyprzedaże.

Wolne pobieranie gier – poznaj możliwe przyczyny

Jednym z problemów, z którymi mogą mierzyć się gracze decydujący się na zakup gry przez internet, jest proces pobierania. Najnowsze produkcje oferują użytkownikom coraz więcej możliwości, a co za tym idzie – pliki gry mają przez to określony ciężar. W przypadku tych najbardziej wymagających tytułów warto jednak uzbroić się w cierpliwość.

Jakie mogą być przyczyny powolnego pobierania gier?

Niewydolne połączenie internetowe – jedną z przyczyn utrudnionego pobierania dużych plików może być zbyt niska prędkość przesyłania i odbierania danych. Przyczyną problemów może być także niestabilne połączenie z siecią.
Niska przepustowość sieci – utrudnienia z pobieraniem mogą pojawić się także w sytuacji, gdy zbyt wielu domowników korzysta z internetu w tym samym czasie. • Utrudnienia po stronie serwera – trudności z szybkim pobieraniem mogą wynikać także z niewydolności serwera. Możesz to sprawdzić, np. porównując prędkość pobierania plików z innych źródeł. • Problem ze złośliwym oprogramowaniem – warto regularnie skanować komputer w poszukiwaniu wirusów. Niechciane oprogramowanie także może stanowić przyczynę spadku prędkości pobierania.

Jak szybciej pobierać gry z platform dla graczy?

W jaki sposób szybciej pobierać gry? Istnieje kilka rozwiązań, które mogą poprawić przepływ danych między Twoim komputerem a sklepem.

Co możesz zrobić, by szybciej pobierać gry?

Zamknij zbędne programy i aplikacje – problem z powolnym pobieraniem nie musi wynikać jedynie z problemów z łączem. Czasem przesyłanie danych może znacząco obciążać zasoby komputera. Dlatego podczas pobierania upewnij się, że wszystkie niepotrzebne programy są w tym czasie wyłączone. W oknie menedżera zadań (Ctrl+Alt+Del) możesz zakończyć część procesów. Pomóc może także nadanie priorytetu aplikacji pobierającej grę.
Zmień serwer pobierania gry – jak wspomnieliśmy już wyżej, problemy z przesyłem mogą być spowodowane np. dużym obciążeniem serwera. Jak w takim razie przyspieszyć pobieranie gry? Serwer możesz zmienić samodzielnie, wchodząc w ustawienia aplikacji. W przypadku Steama należy wejść w zakładkę Ustawienia>Pobieranie. Aktualny serwer możesz mienić w sekcji Region Pobierania.
Zmień limit przepustowości aplikacji – maksymalna prędkość pobierania w aplikacji może być także przyczyną spowolnienia systemu, co z kolei przełoży się na dłuższe oczekiwanie na grę. Dlatego przepustowość aplikacji warto obniżyć np. o ¼. W ten sposób unikniesz obciążenia urządzenia.
Wyczyść pamięć podręczną pobierania – pamięć podręczna aplikacji dodatkowo spowalnia przebieg kolejnych procesów. Usuwając ją, możesz przyspieszyć pobieranie. • Wybierz szybkie łącze internetowe – szybki i stabilny internet to niezbędny element każdego procesu pobierania. Wysoka prędkość przesyłania i odbierania danych z pewnością pomoże w tym procesie. W przypadku światłowodu możesz osiągnąć prędkości nawet na poziomie 1 Gb/s.