news

Jak podłączyć światłowód do routera?

25-03-2022

Technologia światłowodowa należy do grona najchętniej wybieranych rozwiązań telekomunikacyjnych ostatnich lat. Zapewnia stabilne i płynne połączenie z szybkim internetem. Chcesz podłączyć się do sieci światłowodowej NEXERY i korzystać z niej za pomocą domowych urządzeń? Sprawdź, jak podłączyć światłowód do routera – krok po kroku.

Podłączenie internetu światłowodowego – od czego zacząć? Połączenie światłowodowe, nazywane także łączem FTTH (Fiber To The Home), to forma przesyłania danych za pośrednictwem przewodów z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. W odróżnieniu od tradycyjnych kabli miedzianych światłowód zapewnia dużą przepustowość danych – nawet do 1 Gb/s. W ten sposób możesz korzystać z błyskawicznego i stabilnego internetu – bez przerw w dostawie i zakłóceń. Na jego działanie nie wpływają m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne jak obfite opady śniegu lub silny wiatr.

Jak podłączyć światłowód do routera w domu? W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w Twojej okolicy została wybudowana siećświatłowodowa. To jeden z warunków korzystania z szybkiego internetu – sieć musi składać się wyłącznie z kabli światłowodowych oraz sprzętu dostosowanego do przesyłu dużej ilości danych.

Gdzie znaleźć informacje o zasięgu sieci? Skorzystaj z interaktywnej mapy NEXERY i sprawdź, które regiony zostały objęte łączem światłowodowym. Dzięki temu poznasz możliwości podłączenia w Twojej okolicy.

Jak podłączyć internet światłowodowy w domu?

Po podjęciu decyzji o chęci podłączenia szybkiego internetu światłowodowego NEXERA wybierz operatora z listy usługodawców dostępnych w Twojej okolicy. Pełną listę znajdziesz po wpisaniu swojego adresu w interaktywnej mapie. Po wyborze konkretnej oferty ustal z operatorem termin budowy przyłącza i uruchomienia usługi.

By internet światłowodowy mógł sprawnie funkcjonować, zespół fachowców zainstaluje, skonfiguruje i uruchomi przyłącze. Taki rodzaj przyłącza różni się od tego znanego m.in. z tradycyjnego gniazdka telefonicznego. W zależności od potrzeb i możliwości podłączenia do sieci światłowód może zostać przyłączony na dwa różne sposoby – doziemnie lub napowietrznie poprzez słupy telekomunikacyjne. Przyłącze światłowodowe zakończone jest w lokalu klienta urządzeniem ONT (Optical Network Termination), które zamienia sygnał optyczny na elektryczny. W stronę sieci jest port optyczny tzw. złącze SC/APC, a w stronę domu port elektryczny tzw. gniazdo RJ45.

Podłączenie światłowodu do routera – jakie urządzenie wybrać?

Podłączenie światłowodu do routera następuje już po wybudowaniu przyłącza do domu.

Router możesz otrzymać w ramach współpracy z operatorem – wtedy to pracownik przyjedzie, zainstaluje i skonfiguruje urządzenie. Nie jest to jednak konieczne, a jeżeli oczekujesz dodatkowych parametrów i rozwiązań, możesz kupić je samodzielnie.

Na jakie cechy routera warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim wybierz urządzenie z odpowiednim łączem dostosowanym do potrzeb internetu światłowodowego. Wybrany router powinien posiadać port WAN w postaci gniazda RJ45 z możliwością podpięcia kabla miedzianego tzw. skrętki komputerowej (kabel kategorii 5e lub 6) w technologii GE (Gigabit Ethernet). Taki rodzaj połącznia zapewnia najwyższą przepustowość internetu domowego.

Router to także dystrybutor sieci w całym domu. Dlatego warto zadbać także o to, by emitowany sygnał bezprzewodowy gwarantował odpowiednią prędkość i zasięg połączenia. Standardem w przypadku nowoczesnych urządzeń są routery z Wi-Fi 5 (802.11ac) lub 6 (802.11ax), przesyłające dane na częstotliwościach 5 GHz. Dzięki temu zyskasz możliwość korzystania z szybkiego internetu na komputerach, laptopach oraz urządzeniach przenośnych.

W przypadku routera do internetu światłowodowego ważny jest także odpowiedni zasięg urządzenia. Dzięki temu zyskasz możliwość korzystania z szybkiego połącznia nawet w najdalszych zakątkach Twojego domu. Wybierz przekaźnik wyposażony w co najmniej 4 anteny zwiększające zasięg. W ten sposób uzyskasz stabilny dostęp do domowego internetu na każdym urządzeniu.

Warto przyjrzeć się także dodatkowym opcjom oferowanym przez router – niektóre urządzenia posiadają funkcje zabezpieczające, w tym VPN oraz kontrolę rodzicielską. To dodatkowe atuty, gdy chcesz zapewnić sobie i bliskim bezpieczny dostęp do sieci.

Jak podłączyć router do ONT’a?

Po wyborze urządzenia możesz przejść do podłączenia routera do zainstalowanego wcześniej przez montera ONT. Taką czynność może wykonać za Ciebie pracownik operatora sieci, jednak cały proces możesz także przeprowadzić samodzielnie.

Wybrany router będzie łączyć się z przyłączem zainstalowanym w Twoim domu przez dostawcę sieci światłowodowej. Dane między urządzeniami będzie przesyłać specjalny kabel, tzw. patchcord z końcówkami RJ45.

By podłączyć router wystarczy umieścić jedną końcówkę kabla w ONT, a drugą podpiąć do odpowiedniego wejścia w routerze (opisanego najczęściej jako WAN). Na koniec urządzenie należy podłączyć do zasilania. Dalsze elementy konfiguracji routera zależą od specyfikacji wybranego urządzenia oraz oferty operatora.

Internet światłowodowy – gdzie umieścić router?

Podłączenie routera do ONT to jedno, a gdzie warto umieścić urządzenie WiFi, by uzyskać jak najlepszy sygnał? Warto pomyśleć o tym już w momencie przyłączania domu do sieci światłowodowej. Wybierz miejsce, które będzie znajdować się w centralnym miejscu Twojego mieszkania, a przy okazji nie będzie przeszkadzać domownikom podczas codziennych zajęć.

W zależności od potrzeb router możesz zamontować na ścianie lub ustawić np. na szafce, półce. Zadbaj o to, by inne sprzęty domowe nie blokowały sygnału urządzenia. Router powinien mieć przed sobą otwartą przestrzeń. Ulokuj go na wysokości ok. 1 metra.