news

Jak dbać o bezpieczeństwo haseł w internecie?

30-08-2023

W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo sieci to najważniejsza kwestia, o jakiej powinien pamiętać każdy użytkownik internetu. Cyberprzestępcy stosują różne metody kradzieży haseł i danych osobowych, które często są wręcz niewykrywalne gołym okiem. Jeśli na co dzień korzystasz z zasobów sieci, koniecznie dowiedz się, jak stworzyć silne hasło dostępowe. W tym poradniku znajdziesz też informacje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa haseł, co pomoże Ci zabezpieczyć się na wypadek ataku cyberprzestępców.

Silne hasło – to znaczy jakie?

Bezpieczne hasło jest wymagane obecnie praktycznie wszędzie – w trakcie logowania do bankowości internetowej, social mediów czy nawet aplikacji mobilnych z dostępem do zasobów sieciowych. Dobre hasło to gwarancja bezpieczeństwa dla każdego użytkownika internetu.

Zatem jak stworzyć mocne, dobre hasło dostępowe? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i informacji na temat tego, jak tworzyć bezpieczne hasła. Te powinny być: ● Długie – zapamiętaj, że im dłuższa fraza dostępowa do Twojego konta, tym lepiej. Mocne hasło składające się z co najmniej 8 różnych znaków jest obecnie standardem w internecie. ● Unikalne – nigdy nie powielaj swojego hasła do wielu kont. Zasada bezpieczeństwa haseł jest prosta: jedno hasło do jednego konta. ● Trudne do złamania – mocne hasło powinno składać się z dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Im bardziej skomplikowany ciąg znaków, tym mniejsze ryzyko złamania hasła przez cyberprzestępców.

Pamiętaj też, że proste hasło jest lepsze niż żadne. Jednak jeśli znasz zasady tworzenia bezpiecznych haseł, będziesz w stanie przygotować naprawdę silne hasło, które pozostanie nie do złamania.

Przykładem dobrego hasła jest np. NoGawka76#8$1. Tak sformułowane hasło jest praktycznie nie do odgadnięcia. Kiedy użyjesz swojego imienia lub nazwiska jako frazy dostępowej, wtedy z dużym prawdopodobieństwem ucierpi na tym Twoje bezpieczeństwo w sieci. Przykładami słabych haseł są: tomasz18, karolek123.

Jak tworzyć i przechowywać bezpieczne hasła?

Bezpieczeństwo haseł to zagadnienie, które dotyczy nie tylko ich tworzenia, ale także przechowywania. Nikt nie jest w stanie zapamiętać kilkunastu skomplikowanych ciągów znaków do każdego konta stworzonego w internecie. Jeśli chcesz bezpiecznie przechowywać swoje hasła, możesz skorzystać z dedykowanych aplikacji do gromadzenia takich danych. Hasła zapisujesz i umieszczasz je w specjalnej aplikacji, gdzie dane dostępowe są widoczne dopiero po wpisaniu jednego, skomplikowanego hasła.

Bezpieczeństwo w internecie jest też uzależnione od tego, jak zarządzasz swoimi hasłami. Oto kilka zasad cyberbezpieczeństwa, które pomogą Ci zachować swoje hasła w tajemnicy: ● przechowuj dane dostępowe w bezpiecznych miejscach, ● nie loguj się do niezabezpieczonych, publicznych sieci, ● cyklicznie zmieniaj hasła (także wtedy, kiedy dostaniesz powiadomienie o próbie włamania na konto), ● nigdy nie zapisuj haseł na kartkach, w komunikatorach lub nieszyfrowanych plikach na komputerze.

Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, bardzo ważne jest także stworzenie mocnych fraz dostępowych. Możesz wymyślać je samodzielnie lub skorzystać z takich narzędzi jak generator haseł (najlepiej płatnego). Postaw też na dwuetapową weryfikację logowania. W ten sposób zachowasz maksimum bezpieczeństwa w internecie.

Jak jeszcze można dbać o bezpieczeństwo w internecie?

Mocne hasło to nie wszystko, co możesz zrobić, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo w internecie. Ogólne zasady dotyczące cyberbezpieczeństwa obejmują też szereg innych czynności. Zatem jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

● nie otwieraj podejrzanych linków i załączników, np. w wiadomościach e-mail, ● korzystaj wyłącznie z bezpiecznych sieci Wi-Fi, ● regularnie zmieniaj hasła, ● dbaj o to, aby mieć silne hasło dostępowe do każdego konta w internecie, ● nie odwiedzaj niezabezpieczonych stron bez certyfikatu bezpieczeństwa, ● zainstaluj aktualne oprogramowanie antywirusowe na komputerze, ● dbaj o aktualne sterowniki na urządzeniach z dostępem do sieci, ● korzystaj wyłącznie ze zweryfikowanego oprogramowania i aplikacji.

Zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa obejmują wszystkie czynności, które przekładają się na bezpieczeństwo danych osobowych oraz haseł w sieci. Jeśli nie zadbasz o bezpieczeństwo haseł, drastycznie wzrasta ryzyko, że cyberprzestępcy przejmą je i przykładowo wyczyszczą Twoje konto bankowe.

Warto też podpisać umowę na internet światłowodowy, który jest bezpiecznym medium transmisyjnym. Cyberprzestępcy praktycznie nie są w stanie włamać się do sieci, która została stworzona w technologii światłowodowej i doprowadzona bezpośrednio do budynku i konkretnych lokali – mieszkalnych lub użytkowych.

Bezpieczeństwo haseł w sieci – podsumowanie

Jeśli na co dzień korzystasz z aplikacji mobilnych z dostępem do internetu, poczty e-mail oraz przeglądarki internetowej, koniecznie poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa haseł.

Dbaj też o to, aby zawsze generować silne hasło do każdego konta i nie przechowywać danych dostępowych w ogólnodostępnych miejscach. Pamiętaj, że cyberbezpieczeństwo dotyczy każdego, kto korzysta z zasobów internetu. Skorzystaj z powyższych wskazówek, a utrzymasz poziom swojego bezpieczeństwa w internecie na najwyższym możliwym poziomie.

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi? Krok po kroku Jak zadbać o bezpieczeństwo seniora w internecie? Jak bezpiecznie korzystać z otwartych sieci Wi-Fi?