news

Jak bezpiecznie kupować przez internet? Poradnik krok po kroku

12-08-2022

Robienie zakupów jeszcze nigdy wcześniej nie było tak proste. Dzięki internetowi możesz zamówić to, co chcesz – za pomocą zaledwie kilku kliknięć. I choć daje to kupującym niezwykle dużo możliwości, to jednocześnie wiąże się z pewnym zagrożeniem. Bo żeby zakupy w sieci były udane, muszą być przede wszystkim bezpieczne. Jak bezpiecznie kupować przez internet? Dowiedz się więcej.

Zakupy w sieci popularne jak nigdy dotąd

Jak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2021”, aktualnie liczba internautów w kraju przekracza 28 milionów użytkowników. Aż 75% z nich dokonuje regularnych zakupów w polskich sklepach internetowych . E-zakupy jeszcze nigdy nie były tak powszechne i ogólnodostępne.

Co najczęściej zachęca internautów do wyboru właśnie takiej formy? Przede wszystkim całodobowa dostępność wybranych produktów. Zakupy w internecie można robić o dowolnej porze – gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Jednocześnie nie trzeba wychodzić z domu, by kupić wybrany produkt. To nie tylko wygodne, ale także praktyczne. Znika problem niedostępności konkretnego towaru w sklepie. Nawet jeśli jeden sprzedawca nie oferuje tego, czego potrzebujesz, z pewnością znajdziesz innego z szerszą ofertą.

Bezpieczne zakupy w internecie – poznaj zagrożenia

Powyższe aspekty są niezwykle istotne z perspektywy kupujących, jednak warto przyjrzeć się również zagrożeniom występującym w sieci. Tylko dzięki właściwemu podejściu klientów zakupy w internecie mogą być rzeczywiście bezpieczne.

Przed rozpoczęciem zakupów w sieci, warto pamiętać, że:

nie każdy sklep działający w internecie jest prawdziwy – wiele nielegalnych witryn korzysta na nieuwadze kupujących, podszywając się np. pod znane sieci i marki; • korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi podczas zakupów podnosi ryzyko utraty poufnych danych – płatności najlepiej dokonywać w domu, korzystając z zabezpieczonej sieci; • korzystanie z niezabezpieczonych stron może skutkować utratą danych; • opinie klientów nie zawsze są wiarygodne – wielu oszustów korzysta ze wsparcia dodatkowych osób zamieszczających opinie na temat sklepu. Dzięki temu witryna sprawia wrażenie wiarygodnej i autentycznej.

Jak widać kupowanie w sieci nie stanowi wyłącznie czystej przyjemności. Co więcej, niesie ono ze sobą pewne zagrożenia. Dlatego, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z zakupami online, należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i zastosować się do praktycznych wskazówek.

Jak bezpiecznie kupować w internecie?

By zakupy w sieci przebiegały bez zarzutu, warto postępować według kilku podstawowych kroków.

Krok 1. Sprawdź wiarygodność sprzedawcy

Sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy to podstawa bezpiecznych zakupów w internecie. Pamiętaj, by zrobić to jeszcze przed dokonaniem transakcji. Opinie na stronie sklepu mogą być pomocne, jednak nie zawsze muszą być prawdziwe. Najbardziej wiarygodną metodą będzie sprawdzenie publicznego rejestru przedsiębiorców. Informacje o przedsiębiorcach znajdziesz m.in. w bazach CEIDG, REGON oraz KRS. Na stronie wiarygodnego sprzedawcy powinny znajdować się także następujące informacje:

• nazwa działalności, • adres firmy, • dane kontaktowe (nr telefonu, adres e-mail), • NIP.

Opinii na temat danej witryny możesz także zasięgnąć np. wśród innych kupujących na grupach i forach.

Krok 2. Zadbaj o oprogramowanie antywirusowe

Przed rozpoczęciem zakupów upewnij się, że Twój komputer jest wyposażony w odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Niektóre witryny mogą przesyłać szkodliwe oprogramowanie szpiegowskie m.in. w celu przejęcia poufnych danych. Aktualny antywirus znacząco ogranicza to ryzyko.

Krok 3. Sprawdź, czy witryna jest chroniona

Jednym z podstawowych zabezpieczeń, które powinien posiadać sklep internetowy, jest certyfikat SSL. Dzięki niemu dane wysyłane w obrębie serwera są odpowiednio zaszyfrowane i bezpieczne.

W jaki sposób upewnić się, że wybrana witryna posiada taki certyfikat? Symbolizuje go kłódka, znajdująca się po lewej stronie adresu w Twojej przeglądarce. Po kliknięciu w ikonkę otrzymasz szczegółowe informacje o bezpieczeństwie oraz ważności certyfikatu. Brak tego elementu na stronie sklepu powinien stanowić sygnał alarmowy dla potencjalnych klientów.

Krok 4. Logując się w sklepie, pamiętaj o bezpieczeństwie

Za bezpieczeństwo zakupów w internecie odpowiadają nie tylko cyfrowe zabezpieczenia, ale także użytkownicy. Korzystanie z jednego hasła i danych do logowania w wielu witrynach, zwiększa ryzyko ich utraty.

Podczas logowania do sklepu nie podawaj także danych z dowodu osobistego. Nie są one konieczne na żadnym etapie transakcji. Takie zapytanie ze strony sprzedawcy powinno wzbudzić podejrzenia.

Krok 5. Wybierz bezpieczną metodę płatności

Obecnie sklepy oferują klientom co najmniej kilka różnych metod płatności za zakupy. Warto więc wybrać formę rozliczenia, która będzie nie tylko szybka, ale uchroni Cię także przed ewentualnym oszustwem. Jedno z rozwiązań stanowi tradycyjna karta kredytowa. Przy takich płatnościach część banków oferuje zwrot kosztów w ramach usługi chargeback. Możesz z niej skorzystać np. gdy nieuczciwy sprzedawca nie dotrzymał warunków transakcji. Ale uwaga. Dane naszej karty kredytowej mają w większości charakter poufny. Należy uważać, by nie wpadły one w niepowołane ręce.

Krok 6. Zachowuj wszystkie dowody zakupów w internecie

W przypadku sklepów online nie masz do czynienia z tradycyjną formą potwierdzenia zakupów, czyli paragonem. Otrzymasz go dopiero wraz z przesyłką, co nie oznacza jednak, że to jedyny dowód transakcji.

Większość sklepów potwierdzenie zakupów przesyła również mailem. Znajduje się tam zwykle podsumowanie całych zakupów oraz informacje o terminie dostarczenia przesyłki. Taką korespondencję warto zachować do momentu, gdy oczekiwany towar zjawi się w Twoim domu.

Zakupy online są wygodne, szybkie i łatwe. Pozwalają na porównywanie cen produktów, znajdowanie okazji oraz dają ogromne możliwości wyboru. Taka wygoda ma jednak swoją cenę – jest nią bezpieczeństwo naszych danych wrażliwych np. tych na karcie kredytowej. Robiąc zakupy przez Internet, możemy nieświadomie dać do nich dostęp nieodpowiednim osobom. Dlatego warto przestrzegać kilku ważnych zasad, aby cieszyć się bezpiecznymi zakupami w sieci.