news

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

29-03-2022

Internet stał się nieodłącznym elementem codzienności dla każdego. Umożliwia zdalną pracę, oferuje rozrywkę i przyspiesza wiele procesów. Im więcej spełnia funkcji, tym istotniejsze staje się również bezpieczeństwo w sieci. Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Przekonaj się.

Bezpieczny internet – jak dbać o wrażliwe dane?

Utrata wrażliwych danych to jedno z podstawowych zagrożeń czyhających na użytkowników sieci. Internet oferuje swobodny dostęp do kont bankowych, usług finansowych, spraw urzędowych i wielu innych. To niewątpliwie korzyści, jednak niedostateczna ochrona tych informacji może przysporzyć Ci wielu problemów.

Jak chronić wrażliwe dane w sieci?

• Stosuj silne hasła zabezpieczające – to jedna z podstaw bezpiecznego korzystania z internetu. Pamiętaj, by każde z kont internetowych zabezpieczać innym hasłem. W ten sposób w momencie kradzieży danych nie utracisz wszystkich dostępów jednocześnie. Tworząc hasła, pamiętaj o zróżnicowaniu znaków – łączeniu wielkich i małych liter oraz cyfr i znaków specjalnych. Warto je także regularnie zmieniać, by ograniczyć ryzyko kradzieży danych.
• Ogranicz korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi – łączenie się z darmowym internetem np. w galeriach handlowych bywa pomocne. W takich sytuacjach unikaj jednak logowania do poufnych kont. Otwarte sieci są mocno narażone na ataki hakerskie i utratę informacji. Logując się np. do konta bankowego, korzystaj z transmisji danych w ramach usług operatora mobilnego, a nie publicznej sieci Wi-Fi.
• Sprawdzaj certyfikaty stron – witryny przetwarzające wrażliwe dane m.in. banki czy sklepy, powinny posiadać certyfikat SSL. Jeśli jest aktywny, po lewej stronie obok adresu www powinna pojawić się zielona kłódka.
• Nie udostępniaj wrażliwych informacji w sieci – informacje o Twojej aktualnej lokalizacji także stanowią sygnał dla cyberprzestępców. Jeśli udostępniasz w sieci swój adres zamieszkania, mogą wykorzystać Twoją nieobecność.
• Uważaj na podejrzane maile – wiadomości i linki od nieznanych nadawców mogą być źródłem złośliwego oprogramowania.

**Bezpieczne korzystanie z internetu – wybierz właściwe oprogramowanie **

Do oprogramowania na co dzień nie przywiązuje się tak dużej wagi. Jego znaczenie w kontekście bezpiecznego korzystania z internetu jest jednak kluczowe. Cyberprzestępcy nieustannie poszukują luk w popularnych systemach, by w ten sposób złamać zabezpieczenia i zebrać poufne informacje.

W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć komputer?

• Korzystaj z legalnego oprogramowania – tylko program nabyty z legalnego źródła jest w stanie zapewnić Ci gwarancję bezpieczeństwa w internecie. Nie pobieraj i nie instaluj plików nieznanego pochodzenia – mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które zainfekuje komputer.
• Aktualizuj i skanuj urządzenia – by zapewnić sobie bezpieczeństwo w internecie, warto dbać o nie na bieżąco. Regularne skanowanie systemu w poszukiwaniu wirusów i złośliwych plików pozwoli zminimalizować ryzyko zainfekowania urządzenia. Warto zadbać także o aktualizowanie systemu operacyjnego i oprogramowania. Wiele z nich zawiera usprawnienia, które dodatkowo podnoszą bezpieczeństwo i chronią przed działaniem cyberprzestępców.
• Zainstaluj program antywirusowy – każdy komputer łączący się z siecią powinien być wyposażony w ochronę antywirusową. To dodatkowe wsparcie w wychwytywaniu niepożądanych działań w obrębie urządzenia.
Bezpieczny internet także dla najmłodszych

Internet to dziś miejsce nie tylko dla dorosłych użytkowników, ale również najmłodszych. W tym przypadku konieczne jest nie tylko zastosowanie środków bezpieczeństwa, ale także kontroli ze strony opiekunów.

Bezpieczny internet dla dzieci – o czym należy pamiętać?

• Urządzenia z dostępem do internetu możesz dostosować do wieku dziecka. Wybierając programy do kontroli rodzicielskiej, możesz ograniczyć dostęp do nieodpowiednich treści. • Kwestia bezpieczeństwa w sieci dotyczy także zasad użytkowania internetu przez osoby małoletnie. Staraj się nie zostawiać dziecka sam na sam z urządzeniem. Określ czas korzystania z sieci, gier i aplikacji. Możesz to zrobić za pomocą „Opcji rodzinnych” w swoim komputerze lub w programie do kontroli rodzicielskiej. • Ogranicz dostęp dzieci do mediów społecznościowych. Zwracaj uwagę na to, z kim kontaktują się w internecie. Ostrzegaj je także przed udostępnianiem jakichkolwiek danych i poufnych informacji nieznajomym,
• Korzystaj z bezpiecznych DNS, które uniemożliwiają dostęp do stron o niebezpiecznych treściach.

Chcesz cieszyć się bezpiecznym internetem w domowym zaciszu? Wysoki poziom bezpieczeństwa zyskasz dzięki sieci światłowodowej. Stosowana w światłowodach NEXERY technologia GPON, zapewnia szyfrowanie danych, dzięki czemu unikniesz ataków hakerskich, jak np. Man-in-the-Middle.