news

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej? O czym pamiętać?

24-04-2023

Możliwość kontrolowania swoich finansów zawsze i wszędzie, przez smartfona, zdobywa coraz więcej entuzjastów. Bankowość elektroniczna daje ogromną wygodę w codziennych czynnościach, ale nie można zapominać o bezpieczeństwie. Zobacz, jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej przez komputer i przez telefon!

Bankowość elektroniczna – więcej wygody, więcej odpowiedzialności

Zarządzanie finansami domowymi to jeden z tych obszarów, nad którym zawsze chcemy mieć kontrolę – bez względu na to, czy akurat jesteśmy w domu, w pracy, czy robimy zakupy. Bankowość elektroniczna to rozwiązanie umożliwiające wykonywanie różnych operacji, np. zlecanie przelewów, zawsze i wszędzie. Zastanawiając się więc, co to jest bankowość elektroniczna, można stwierdzić, że jest to zespół rozwiązań dających możliwość nieograniczonego wykonywania działań na swoim rachunku. Konto bankowe można obsługiwać wygodnie poprzez platformę banku po zalogowaniu się z poziomu przeglądarki na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Można także skorzystać ze smartfona i zalogować się poprzez oficjalną aplikację banku. Każde rozwiązanie jest maksymalnie proste i charakteryzuje się wszechstronnością.

Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej

Każdy system bankowości elektronicznej ma niezwykle zaawansowane zabezpieczenia. Sektor bankowy jest zresztą w czołówce tych gałęzi gospodarki, które wprowadzają najnowsze rozwiązania w zakresie security. Aby jednak długoterminowo cieszyć się zaletami zdalnego zarządzania finansami, trzeba wprowadzić w życie pewne nawyki i reguły. Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej dzielą się na zabezpieczenia faktyczne, m.in. hardware i systemu, odpowiednie nawyki i sposoby postępowania, które wpływają na bezpieczeństwo zgromadzonych środków.

Zadbaj o zabezpieczenia

Każdy system bankowości elektronicznej jest tak silny, jak silne są wszystkie wykorzystywane przez niego komponenty. Jeżeli korzystamy ze starego, dawno nieaktualizowanego telefonu, na którym znajduje się wiele różnych aplikacji niewiadomego pochodzenia, bezpieczne logowanie się do aplikacji może być pod znakiem zapytania. Warto więc na bieżąco aktualizować system i robić porządek na dysku – zarówno na komputerze, jak i w telefonie. Użytkownicy bankowości mobilnej powinni też zwrócić uwagę na to, aby nie mieć cały czas włączonej funkcji NFC odpowiadającej za płatności zbliżeniowe i korzystać z weryfikacji dwuetapowej zapewniającej dodatkową ochronę konta.

Dowiedz się też Jak bezpiecznie kupować przez internet?

Wypracuj odpowiednie nawyki

Kolejną grupą działań wpływających na to, jak bezpieczna może być bankowość elektroniczna, dotyczy odpowiednich nawyków. Po każdym wejściu do aplikacji bankowej należy pamiętać o poprawnym wylogowaniu się. Nie należy używać urządzeń współdzielonych z innymi osobami. Jakiekolwiek informacje związane z naszym kontem powinny być poufne. Zarówno korzystając z przeglądarki na komputerze, jak i z aplikacji przez telefon, warto dodatkowo kontrolować procesy, jakie zachodzą na urządzeniu. Podstawą jest oczywiście silne hasło logowania się, które w najlepszym razie powinno składać się z losowego ciągu liter, cyfr i znaków specjalnych.

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Zarządzanie finansami online coraz bardziej przypomina podróżowanie samochodem. W jednym i w drugim przypadku należy zachować czujność i dokładnie obserwować otoczenie. Najlepszym sposobem na to, jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej, jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania. W praktyce oznacza to regularne sprawdzanie historii transakcji na rachunku, używanie wyłącznie zabezpieczonych sieci Wi-Fi lub połączenia bezpośredniego od operatora i używanie blokady telefonu z hasłem. Należy też zachować czujność w trakcie logowania się. Jeśli wydaje nam się, że coś „nie pasuje” w widoku aplikacji, warto skontaktować się z bankiem.

Jak zabezpieczyć smartfon, aby bez obaw korzystać z bankowości online?

Bankowość elektroniczna w Polsce i na świecie przez ostatnie lata coraz intensywniej dostosowywała się od użytkowników korzystających z telefonów. Według najnowszych badań z bankowości mobilnej korzysta już prawie 23 miliony Polaków. Dostrzegalna jest za to nowa tendencja: osoby, które używają smartfona do obsługi konta w banku, coraz częściej rezygnują z dostępu poprzez przeglądarkę otwartą na komputerze stacjonarnym, laptopie lub tablecie.

Dostawcy usług doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego dokładają wszelkich starań do zabezpieczenia dostępu do bankowości elektronicznej. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy przestrzegać wszystkich zebranych powyżej zasad. Oprócz tego warto pamiętać o kilku dodatkowych regułach:

upewnij się, że korzystasz z oficjalnej aplikacji banku – nawet na oficjalnych serwisach, które umożliwiają pobieranie aplikacji, np. Google Play, nie brakuje podejrzanych programów, które wcale nie są dystrybuowane przez banki. Zamierzając obsługiwać finanse z poziomu telefonu, trzeba upewnić się, czy korzysta się z oficjalnej apki banku; • sprawdź oprogramowanie i rób aktualizacje – zadbanie o system w telefonie to rada szczególnie istotna dla użytkowników urządzeń z Androidem. Starsze wersje oprogramowania są bardziej narażone na ataki hakerskie; • unikaj połączeń z publiczną siecią – ogólnodostępne sieci Wi-Fi przyciągają cyber przestępców, którzy dzięki nim mogą łatwiej włamać się do urządzeń innych użytkowników. Jeśli chcesz skorzystać z aplikacji banku, upewnij się, że łączysz się za pomocą np. prywatnego połączenia światłowodowego; • rozważ zainstalowanie dodatkowych zabezpieczenia – znajdź rekomendowane programy antywirusowe z firewallem, które uchronią Cię od złośliwego oprogramowania i skryptów śledzących sposób użytkowania telefonu.

Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej zależy od Ciebie

Bankowość elektroniczna sama w sobie jest rozwiązaniem bezpiecznym, jednak wymaga rozsądnego i odpowiedzialnego sposobu użytkowania. Piętą achillesową każdego systemu są pozornie błahe zaniedbania, np. brak aktualizacji systemu, korzystanie z publicznych sieci i logowanie się przy użyciu słabego hasła. Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej zależy więc w dużym stopniu od nas samych. Stosując się do zaprezentowanych reguł, można cieszyć się wygodą zarządzania finansami w każdym momencie!

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Jak sprawdzić, czy strona internetowa jest bezpieczna? Bezpieczny internet – jak założyć kontrolę rodzicielską? Poradnik