news

Internet radiowy a światłowodowy – czym się różnią?

19-09-2022

Planujesz podłączenie stacjonarnego internetu do domu? Masz do wyboru kilka opcji. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza internet radiowy oraz światłowodowy. Czym różnią się te rozwiązania i na które z nich warto postawić? Sprawdzamy.

Jak działa internet światłowodowy?

Żeby móc skutecznie porównać obydwa rozwiązania, warto na początek przybliżyć działanie każdego z nich.

Działanie internetu światłowodowego opiera się na sieci połączeń kablowych. Tworzą one większy system, za pomocą którego internet zostaje dostarczony do użytkowników. Podstawą tej formy połączenia jest przewód światłowodowy.
Składa się on z cienkiego rdzenia (0,1 mm grubości) wykonanego ze szkła kwarcowego. To materiał wyróżniający się dużą przezroczystością, co umożliwia na szybkie przekazywanie fali świetlnej. Rdzeń zamknięty jest w specjalnym kablu z tworzyw sztucznych – ma on chronić światłowód przed uszkodzeniami i zapewniać mu odpowiednią szczelność.

W przypadku światłowodu przesyłanie danych odbywa się za pośrednictwem fal świetlnych. Potrafią one podróżować z ogromną prędkością, co umożliwia błyskawiczne przekazywanie informacji między użytkownikami. Obecnie światłowód jest najszybszą dostępną metodą łączności.

Internet radiowy – jak to działa?

W odróżnieniu od światłowodu, internet radiowy opiera się na łączności bezprzewodowej. Przysyłanie danych odbywa się za pośrednictwem fal radiowych. W tym przypadku duże znaczenie ma dostępność infrastruktury telekomunikacyjnej. Im więcej nadajników w okolicy tym lepszy zasięg, a co za tym idzie także parametry połączenia.

By zapewnić odpowiednie działanie radiowego internetu, nadajnik powinien znajdować się w odległości do 20 km od odbiorcy. Użytkownik natomiast musi wyposażyć się w odpowiednią antenę lub router, dzięki któremu będzie mógł odbierać sygnał.

Światłowód a internet radiowy – poznaj różnice

Zastanawiasz się, który rodzaj internetu wybrać? Sprawdź, czy różnią się te dwa rozwiązania.

Zasięg internetu

Światłowód to technologia, która wciąż intensywnie się rozwija. Z możliwości podłączenia z pewnością mogą skorzystać mieszkańcy wielu większych miast, choć do części miejscowości taka forma odbioru internetu dopiero dotrze. Pod tym względem bardziej powszechnym rozwiązaniem jest internet radiowy. Choć w tym przypadku jego zasięg w mniejszych miejscowościach również może być nieco utrudniony.

Stabilność połączenia

Choć w przypadku internetu radiowego duży wpływ na odbiór ma odległość od nadajnika, to przepływ danych mogą zakłócać np. niekorzystne warunki atmosferyczne. Opady deszczu, silny wiatr, śnieg, a nawet ukształtowanie terenu mogą znacząco pogorszyć jakość sygnału.

Pod tym względem korzystniejszym rozwiązaniem jest internet światłowodowy. Przewód jest odpowiednio zabezpieczony i odporny na uszkodzenia. Wyróżnia się także niską awaryjnością. Dzięki temu nawet w obliczu trudnych warunków nie stracisz łączności, a przepustowość łącza pozostanie na niezmiennym poziomie.

Szybkość przesyłania danych

I choć wiele zależy od oferty wybranego operatora, to oba rozwiązania wyróżniają się odpowiednimi parametrami, jeśli chodzi o szybkość przesyłania danych. Przesyłanie danych za pomocą internetu radiowego może odbywać się z prędkością nawet do 50 Mb/s, choć zwykle ta wartość jest niższa. Pod tym względem znacznie większe możliwości oferuje połączenie światłowodowe. Przewód może przesyłać dane nawet z prędkością to 1000 Mb/s.

Internet radiowy a światłowód – co wybrać?

Na pierwszy rzut oka internet radiowy wydaje się rozwiązaniem prostszym i wygodniejszym. W końcu to internet mobilny, który nie wymaga podłączania przewodu.

Mobilny pozostaje jednak tylko z nazwy – wkońcu korzystać z niego można wyłącznie w obrębie działania domowego routera.

W takim przypadku warto zainstalować w domu internet światłowodowy. Oferuje on znacznie lepsze parametry przesyłania danych i działa bez zakłóceń. Co więcej, samo przyłączenie do sieci nie jest drogie. W zależności od oferty wybranego operatora może kosztować od 1 do 100 zł.

Internet światłowodowy – sprawdź dostępność w Twojej okolicy

Chcesz korzystać w swoim domu z internetu światłowodowego? Dzięki interaktywnej mapie NEXERY możesz sprawdzić jego dostępność w Twojej okolicy. Znajdziesz tam szczegółowe informacje o gotowości sieci oraz ofertach lokalnych operatorów detalicznych.

Przeczytaj także: Jak udostępnić internet z komputera na telefon? Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Internet mobilny co to jest i jak działa?