news

Ethernet? Co to jest i czym się wyróżnia ten rodzaj łącza?

21-04-2023

Technologia połączenia sieciowego Ethernet to nowoczesny system, który przesyła dane poprzez specjalne okablowanie. To standard komunikacyjny, który jest znany już od lat 70. XX wieku. Technologia umożliwia tworzenie lokalnych sieci internetowych i jest wykorzystywana do dziś w serwerowniach, firmach, a nawet domach. Podłączenie komputera do sieci Ethernet jest proste – wystarczy podłączyć poprawnie zakończony przewód z męskim złączem RJ-45 do gniazda w urządzeniu.

Co to jest Ethernet i czym się wyróżnia?

Historia technologii lokalnych sieci Ethernet sięga roku 1976. To wtedy Robert Metcalfe opracował ten standard bazujący na węzłach wysyłających i odbierających sygnały z użyciem specjalnych komunikatów, czyli ramek. Ethernet to najpowszechniejszy standard wykorzystywany do budowania lokalnych sieci. Zgodnie z definicją Ethernet działa w warstwie łącza danych oraz fizycznej lokalnych sieci przewodowych.

Do najważniejszych wyróżników standardu Ethernet zaliczamy:

• łatwość implementacji systemu, • niezawodność, • możliwość rozbudowywania systemu o nowe technologie, • niewielkie koszty użytkowania infrastruktury.

Ogólnie rzecz biorąc, Ethernet to niezbędny standard, bez którego funkcjonowanie globalnego internetu byłoby praktycznie niemożliwe. Obecnie Ethernet wykorzystuje standardowe kable lub światłowody, które pozwalają na osiągnięcie przesyłu danych na realnym poziomie 1 Gb/s.

Jak podłączyć Ethernet?

Wewnętrzna sieć firmowa lub domowa wymaga zastosowania kabli sieciowych LAN, aby podłączyć do infrastruktury urządzenia rozsyłające dane bezprzewodowo, np. router. Wystarczy, że jeden koniec kabla jest podłączony do portu Ethernet w ścianie, a drugi bezpośrednio do wejścia Ethernet w urządzeniu. Dzięki temu połączenie z siecią zostanie nawiązane automatycznie.

Co to jest kabel Ethernet i jak wygląda?

Aby nieco lepiej wyjaśnić, co to jest kabel Ethernet, warto zweryfikować jego budowę. Najczęściej jest to przewód składający się z 8 cienkich kabli w różnych kolorach. Opcjonalnie na przewodach stosuje się tzw. ekran, który chroni kable Ethernet przed zakłóceniami. Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje kabli transmisyjnych:

STP – to skrętka ekranowana, czyli zabezpieczona przed zakłóceniami. • FTP – przewód, który jest zafoliowany, ale nie ma ekranowania. • UTP – to najpowszechniejszy typ kabla, który jest używany w lokalnych sieciach domowych – nie ma ekranowania.

Kable Ethernet dzielimy także ze względu na prędkości przesyłu danych. Port Ethernet, złącze oraz odpowiedni kabel w danym standardzie może gwarantować transmisję od 1 Gb/s do ponad 10 Gb/s z częstotliwością od 100 do 600 MHz.

Na co zwrócić uwagę, kupując kabel i złącze Ethernet?

Złącza Ethernet męskie to inaczej końcówki RJ-45, w których znajdują się odpowiednio ułożone przewody. Złącza te występują tylko w jednej formie, choć mogą różnić się kolorystyką. Jeśli chodzi o zakup kabla Ethernet, warto zwrócić uwagę na:

długość przewodu – powinna być dopasowana do potrzeb danej sieci. Zbyt długie przewody mogą generować opóźnienia lub słabą jakość transmisji; • typ ekranowania – najlepsze kable to takie z ekranem zabezpieczającym przed zakłóceniami. To przydatne, jeśli przewód zostanie wyprowadzony na zewnątrz; • producent – aby zachować stabilność sieci Ethernet, warto wybierać kable LAN od renomowanych producentów.

Wi-Fi a kabel Ethernet – czy wciąż jest potrzebny?

Mimo szybkiego rozwoju bezprzewodowych technologii komunikacyjnych kable Ethernet wciąż są niezbędne do tworzenia połączeń w lokalnych sieciach. Główne urządzenie, czyli router musi mieć dostęp do źródła internetu, a to możliwe tylko poprzez podłączenie kabla do złącza Ethernet w routerze. To oznacza, że technologia Ethernet wcale nie została wyparta przez nowe technologie – wręcz przeciwnie, jest stale rozwijana, aby sprostać nowym standardom przesyłu danych.

Przeczytaj także: Internet Wi-Fi czy po kablu? Który jest lepszy Czym jest sieć Peer-to-Peer i jakie ma zastosowania? Modem a router – czym się różnią? Przekonaj się