news

Domowy internet – jak go przyspieszyć?

24-03-2022

W czasach, kiedy praca lub nauka zdalna stały się codziennością, dobry internet to podstawa. Problem pojawia się, gdy w domowej sieci występują zakłócenia. W jaki sposób możesz zwiększyć przepustowość internetu w swoim domu? Przekonaj się.

Co wpływa na spadek prędkości połączenia?

Na spadek prędkości połączenia internetowego ma wpływ kilka rzeczy. Nie na wszystkie możesz mieć wpływ (np. grubość podłóg i ścian), jednak istnieje kilka dodatkowych czynników, które mogą zakłócić łączność:

· odległość między punktem dostępu Wi-Fi a urządzeniem końcowym, · liczba urządzeń, korzystających z domowej sieci Wi-Fi, · wydajność laptopa (procesor, pamięć RAM, twardy dysk, karta sieciowa), · nie zaktualizowane oprogramowanie/sterowniki na laptopie czy routerze, · źle podłączony lub uszkodzony przewód internetowy, · źle skonfigurowany router, przestarzały router, który trzeba wymienić.

Na wydajność internetu wpływ może mieć nawet wysokość, na której znajduje się router. Dlatego najlepiej jest położyć go w otwartej przestrzeni z dala od ścian i innych przeszkód, np. sprzętów elektronicznych czy elementów szklanych. Pamiętaj również, że router nie może stać naprzeciwko lustra, ponieważ może ono odbijać sygnał. Jak więc przyspieszyć internet, jeśli mimo wielu usprawnień nie jest wystarczająco szybki?

Jak przyspieszyć internet – praktyczne porady

Poznaj kilka praktycznych porad, jak przyspieszyć internet. Sprawdź, która z metod może usprawnić działanie Twojej domowej sieci.

  1. Ustaw router w otwartej przestrzeni – najlepiej w miejscu niedaleko urządzenia, z którego korzystasz. Pamiętaj, aby zminimalizować liczbę przeszkód między komputerem a przekaźnikiem Wi-Fi. Z racji tego, że sieć Wi-Fi jest bezprzewodowa, im mniej ma ścian, sufitów, mebli czy elektroniki po drodze, tym lepiej. Możesz również zainstalować aplikację do sprawdzania bezprzewodowych martwych punktów w mieszkaniu. Pomoże Ci to ustalić miejsce, w którym lepiej nie montować routera.
  2. Jedną antenę routera ustaw poziomo, a drugą pionowo. Prostopadły układ anten w sprzęcie może rozbić fale radiowe wysyłane do Twojego komputera i nieco przyspieszyć internet w mieszkaniu.
  3. Sprawdź, czy Twój router oraz komputer ma aktualne oprogramowanie sprzętowe i sterowniki. W nowszych urządzeniach trzeba co jakiś czas ręcznie aktualizować system.
  4. Sprawdź, czy w swoim routerze posiadasz opcję ustawienia jakości usługi (QoS). Jeśli tak, możesz sprioretytezować aplikacje, które będą mieć pierwszeństwo do pasma sieciowego w Twoim routerze.
  5. Zainwestuj we wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej, który przyspieszy sygnał Wi-Fi w martwych punktach Twojego mieszkania – szczególnie gdy ma grube ściany. Wzmacniacz przydaje się również w domach jednorodzinnych, gdzie router ustawiony na parterze, ma niższy sygnał na wyższych piętrach.

Co jeszcze warto zrobić, aby przyspieszyć internet? Sprawdź, czy w Twoim komputerze nie nagromadziły się złośliwe wirusy. Mogą one spowalniać i osłabiać funkcjonowanie całego systemu. Przeskanuj komputer pod kątem złośliwego oprogramowania za pomocą dobrego programu antywirusowego.

Światłowód – sposób na szybki internet

Światłowód, czyli FTTH (Fiber to the Home), to aktualnie najszybszy sposób na połączenie z internetem. Zapewnia błyskawiczne przesyłanie danych, co przekłada się na stabilne połączenie z siecią.

Światłowód w domu to również duża wygoda. Kabel światłowodowy, który dociera do domu przez instalacje, wykonany jest ze specjalnego włókna szklanego. Dzięki temu nie nagrzewa się i nie przechodzi przez niego prąd elektryczny. Taki kabel ma również dużą przepustowość i jest odporny na fale elektromagnetyczne.

Chcesz zainstalować światłowód w swoim mieszkaniu lub biurze? Sprawdź dostępność sieci światłowodowej NEXERY w Twojej okolicy dzięki interaktywnej mapie.