news

2,4 GHz czy 5 GHz? Którą częstotliwość Wi-Fi wybrać?

08-11-2022

Bezprzewodowe połączenie z internetem zwykle kojarzy się m.in. z przepływem danych, prędkością transmisji podawaną w megabitach na sekundę, limitem transferu itp. Jednak równie istotnym czynnikiem w tym przypadku są częstotliwości. To dzięki nim możesz cieszyć się dostępem do sieci w każdym zakątku Twojego domu. Z jakich częstotliwości warto korzystać w przypadki domowego Wi-Fi? Czy ich wybór ma znaczenie? Sprawdź.

Częstotliwość Wi-Fi – co to takiego?

Urządzenia emitujące bezprzewodowy sygnał internetowy, działają w oparciu o fale elektromagnetyczne. To właśnie dzięki nim dochodzi do przekazywania danych. Fale stanowią nośnik informacji – od ich właściwości będą więc zależeć parametry nadawania sygnału bezprzewodowego.

Fale elektromagnetyczne emitowane są w określonym spektrum częstotliwości. Dostępne urządzenia bezprzewodowe przesyłają sygnał w dwóch popularnych zakresach – 2,4 oraz 5GHz. Pasma Wi-Fi różnią się od siebie m.in. zasięgiem działania, prędkością przesyłania oraz przepustowością łącza.

Pasmo Wi-Fi – jakie ma znaczenie?

Przeciętny użytkownik internetu nie musi zastanawiać się nad wyborem konkretnego pasma częstotliwości. Każdy z tych zakresów umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych w obrębie domu, dzięki czemu możesz swobodnie korzystać z Wi-Fi.

Wybór może okazać się jednak istotny w sytuacji, gdy w bezprzewodowej sieci występują zakłócenia lub prędkość przesyłania danych nie odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Przykład – jeśli korzystasz z szybkiego internetu światłowodowego np. 1Gbps to może okazać się, że jego pełną przepustowość wykorzystasz tylko na połączeniu kablowym. Nieodpowiednia częstotliwość radiowa lub zbyt duża odległość od urządzenia WiFi może sprawić, że urządzenia drogą bezprzewodową będą osiągały niższe przepływności niż możliwości wykupionego łącza internetowego. Co więcej, część domowych urządzeń – również tych emitujących fale elektromagnetyczne, może zakłócać sygnał.

Dlatego warto dowiedzieć się więcej o poszczególnych pasmach.

Wi-Fi 2,4 GHz – charakterystyka

Pasmo Wi-Fi 2,4 GHz to jeden z najpopularniejszych standardów przesyłania danych. Jest obsługiwany przez wiele standardowych urządzeń – laptopy, komputery stacjonarne oraz urządzenia mobilne. W tym przypadku fale mogą przekazywać informacje z prędkością nawet do 600 Mb/s.

Zaletą pasma 2,4 GHz jest przede wszystkim zasięg sygnału bezprzewodowego. Emitowane fale są dłuższe, dzięki czemu są w stanie pokonać większe odległości – nawet gdy po drodze występują przeszkody.

Wadą tej częstotliwości mogą być jednak obciążenia sieci, czyli duża ilość urządzeń pracujących na tym samym obszarze – co jest częstym problemem mieszkańców bloków. 2,4 GHz to popularny zakres, z którego korzysta także wiele innych urządzeń. To może powodować zakłócenia sygnału i utrudnienia – zwłaszcza w przypadku multimediów wysokiej jakości i gier sieciowych. Doskonałe warunki przesyłania można osiągnąć w miejscu, gdzie nie występują inne sieci. To może oznaczać utrudnienie dla mieszkańców bloków i domów wielorodzinnych.

Wi-Fi 5 GHz – charakterystyka

Alternatywą może się okazać pasmo 5 GHz. W tym przypadku fale gwarantują zdecydowany wzrost prędkości przesyłania – w idealnych warunkach nawet do 1300 Mb/s (wymagana mała odległość bez fizycznych przeszkód pomiędzy urządzeniem WiFi a odbiornikiem). Warto jednak podkreślić, że maksymalna prędkość przekazywania danych nie zależy tylko od stosowanych częstotliwości. Wpływa na to także standard zastosowanego routera.

Dlaczego warto zdecydować się na takie pasmo Wi-Fi? To zakres, z którego korzysta mniej urządzeń, dzięki czemu zakłócenia nie występują tu często. Jednocześnie – nie każdy komputer lub telefon odbiera takie częstotliwości. Odbiór takiego pasma umożliwiają przede wszystkim nowe urządzenia.

Dodatkową wadą częstotliwości z zakresu 5 GHz jest również ograniczony zasięg. Fale nie tylko nie docierają tak daleko, jak w przypadku 2,4 GHz, ale dodatkowo są hamowane przez fizyczne przeszkody, m.in. ściany, meble itp.

Jak sprawdzić aktualne pasmo Wi-Fi?

By sprawdzić pasmo częstotliwości Wi-Fi obsługiwane przez nasz router, należy:

· połączyć się z siecią Wi-Fi za pośrednictwem komputera; · w wybranej przeglądarce wpisz adres IP routera (znajdziesz go na naklejce umieszczonej na urządzeniu lub w instrukcji obsługi); · zaloguj się w panelu administracyjnym routera; · w sekcji ustawień routera znajdziesz informacje o obsługiwanym przez urządzenie paśmie częstotliwości.

By sprawdzić częstotliwość z jaką nasz komputer nawiązał połączenie z routerem należy sprawdzić właściwości połączenia bezprzewodowego:

Właściwości

Identyfikator SSID: Jesionowa Protokół: Wi-Fi 5 (802.11ac) Typ zabezpieczenia: WPA2-Personal Pasmo sieci: 5 GHz Kanał sieci: 40 Szybkość łącza (odbieranie/przesyłanie): 866/780 (Mbps)

Przed wykonaniem każdego testu prędkości łącza internetowego należy sprawdzić, jaka jest szybkość łącza pomiędzy komputerem a urządzeniem Wi-Fi (na powyższym przykładzie 866/780Mbps), a najlepiej wykonywać taki test na połączeniu kablowym.

Jak zmienić pasmo Wi-Fi?

Czy zmiana pasma Wi-Fi jest możliwa? To zależy przede wszystkim od posiadanego routera. Pasmo nadawania można zmienić tylko w sytuacji, jeśli urządzenie obsługuje częstotliwości 5 GHz.

Opcja umożliwiająca zmianę pasma Wi-Fi powinna znajdować się w panelu administracyjnym routera. Jeśli Twoje urządzenie oferuje taką możliwość, w opcjach powinny wyświetlić się dwie sieci – 2,4 GHz oraz 5 GHz.

By uruchomić nadawanie w określonym standardzie, wystarczy przy odpowiedniej częstotliwości zaznaczyć opcję enabled (włączona).

Przeczytaj także: VPN – co to jest i do czego służy? Jak wybrać router do sieci światłowodowej? Jak wyczyścić ciasteczka w przeglądarce?