news

Wpływ światłowodów na rynek gier komputerowych

11-05-2023

Szybki i stabilny internet stwarza wiele możliwości rozwoju. Jednym z obszarów, który najbardziej zyskał na popularyzacji technologii światłowodowej, jest gaming. Granie w gry – zarówno profesjonalne, jak i jako sposób na odprężenie się – jest znacznie bardziej satysfakcjonujące, jeśli dysponuje się szybkim internetem światłowodowym. Zobacz, jak wpłynął on na rynek gier komputerowych!

Jeśli internet do grania, to tylko światłowód!

Obecnie wyróżniamy trzy dominujące technologie przesyłania informacji. Zdalny internet radiowy jest dobrą opcją dla osób, które pozostają cały czas w ruchu, ale ze względu na duże problemy ze stabilnością połączenia raczej nie może być używany do pracy, multimediów czy gier. Tradycyjny internet przewodowy po kablu miedzianym jest już bardziej stabilnym rozwiązaniem, jednak jego ograniczeniem staje się maksymalna przepustowość. Tego problemu nie doświadczą jednak użytkownicy internetu światłowodowego, którego maksymalna prędkość pobierania zależy de facto nie od samego łączą, ale od routera. Cały czas bowiem trwają testy infrastruktury pozwalającej na pobieranie danych z prędkością rzędu nawet kilkuset gigabajtów na sekundę!

Takie możliwości światłowodu znacznie wpłynęły na wiele obszarów: streaming, dostęp do multimediów, a także bezpośrednio na rynek gier komputerowych. Nowe produkcje są coraz bardziej wymagające. Gra sieciowa, w której jednocześnie może brać udział kilkadziesiąt, a nawet kilkaset graczy, musi mieć dostęp do szybkiego i stabilnego łącza. Zastanawiając się więc, jaki internet do grania online będzie najlepszy, odpowiedź jest tylko jedna: światłowód.

Technologia tak szybko się popularyzuje, że zaczyna wyznaczać już nowy standard w branży. Jeśli więc zamierza się grać w gry komputerowe z innymi graczami, produkcje bardziej wymagające od aplikacji czy prostych gier przeglądarkowych, wyposażenie się w szybki internet światłowodowy to swego rodzaju must have!

Światłowód do gier online. Dlaczego to najlepsze rozwiązanie?

Najważniejszą zaletą światłowodu, która wpływa na jego zastosowanie w gamingu, jest bezawaryjność i stabilność. Ryzyko utraty połączenia, nawet na ułamek sekundy, przez profesjonalnych zawodników e-sportu nie może być akceptowane. Światłowód jako internet do grania sprawdza się doskonale w produkcjach online, które odbywają się w czasie rzeczywistym i korzystają z wielu zasobów. Straty generowane na łączu światłowodowym są znikome i zdecydowanie najmniejsze spośród wszystkich dostępnych rozwiązań.

Obecnie bez trudu można znaleźć oferty internetu światłowodowego z prędkością pobierania do 1 Gb/s, co oznacza gwarantowany komfort w trakcie wszelkich rozgrywek online. Światłowód charakteryzuje się ponadto dobrymi parametrami prędkości udostępniania danych, co także jest istotne w e-sporcie.

Internet do gier – obsługa wielu urządzeń z taką samą wydajnością?

Kolejną kluczową cechą światłowodu jest możliwość współdzielenia łącza bez dostrzegalnej utraty jakości. Za sprawą świetnych parametrów prędkości pobierania i przesyłania informacji światłowód jako internet do grania będzie mógł być używany przez wiele osób i wiele urządzeń jednocześnie. Każdy z użytkowników wciąż będzie jednak usatysfakcjonowany jakością połączenia, a gracze nie będą mieli powodów do narzekania na brak komfortu w rozgrywce online i tzw. lagi (opóźnienia w grze). Niski ping charakterystyczny dla połączenia światłowodowego oznacza również brak jakichkolwiek problemów z płynnością rozgrywki – również dla kilku użytkowników w tym samym czasie.

Jak korzystać ze światłowodu do gier?

Warto również zwrócić uwagę na to, że doprowadzony do domu światłowód podłączany jest bezpośrednio do routera. Ten zaś daje możliwość połączenia bezprzewodowego lub przewodowego. To pierwsze rozwiązanie stało się najczęściej spotykane ze względu na łatwość podłączenia i brak konieczność poprowadzenia kabla od routera do komputera. Coraz więcej osób korzysta także z laptopów i innych urządzeń mobilnych. Aby jednak cieszyć się maksymalnie wysokim transferem, który przewiduje wybrany pakiet i całkowitą stabilnością łącza, na czas gry online warto zdecydować się na kabel. Różnica będzie odczuwalna natychmiast i sprawi, że już nigdy nie zdecydujemy się na inny internet do grania. Połączenie przewodowe omija bowiem ograniczenia techniczne, które mogą wynikać np. ze starszego modułu Wi-Fi na płycie głównej komputera lub laptopa.

Podsumowanie

Specyfika technologii światłowodowej sprawia, że próżno zastanawiać się dziś dłużej, jaki internet do grania wybrać. Światłowód zapewnia najlepsze parametry pobierania i przesyłania danych, najwyższy poziom stabilności połączenia i bezpieczeństwa. Specyfika ta znacznie wpływa na to, jak wygląda współczesny rynek gier wideo. E-sportowe produkcje multiplayer wymagają najlepszego internetu, a jak pokazują powyższe przykłady, takim właśnie staje się światłowód!

Przeczytaj także: Jak przyspieszyć pobieranie gier? Jak zacząć streamować? Praktyczny poradnik VPN – co to jest i do czego służy?