news

VPN – co to jest i do czego służy?

01-04-2022

Szukasz sposobu na zachowanie bezpieczeństwa i prywatności w sieci? Dowiedz się, co to jest VPN i w jaki sposób może ułatwić Ci codzienne korzystanie z internetu. Przekonaj się, dlaczego warto sięgnąć po takie rozwiązanie.

Co to jest VPN?

Część z Was zastanawia się zapewne – co to jest VPN? Samo rozwinięcie skrótu to Virtual Private Network, co można przetłumaczyć jako wirtualną sieć prywatną. Oznacza nowoczesną technologię przeznaczoną do zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa użytkownikom internetu.

Zadanie VPN polega na szyfrowaniu danych, a także ukryciu prawdziwego adresu IP. Dzięki temu umożliwia bezpieczniejsze poruszanie się po sieci – bez narażania przesyłanych przez nas wrażliwych danych. Choć VPN nie gwarantuje pełnej anonimowości, to z pewnością znacząco podnosi poziom prywatności. Dzięki temu niepożądane osoby i programy nie będą w stanie zagrozić informacjom wysyłanym z naszego komputera. W ten sposób możesz bezpiecznie korzystać m.in. z hotspotów Wi-Fi w miejscach publicznych – bez obawy o cyberatak lub kradzież poufnych danych.

Jak działa VPN?

Skoro wiesz już, co to jest VPN, warto wyjaśnić, w jaki sposób działa to rozwiązanie. Co sprawia, że Twoje dane są dzięki niemu bezpieczniejsze?

Każda wizyta w sieci oznacza połączenie z dostawcą usług internetowych. Twój komputer wysyła żądanie, a operator przekierowuje Cię na wybraną witrynę.

W przypadku połączenia z włączoną usługą VPN proces ten wygląda nieco inaczej. W takiej sytuacji informacje z Twojego komputera są najpierw przesyłane do routera dostawcy usług VPN. Dopiero stamtąd następuje przekierowanie na docelową witrynę. Dodatkowo sygnał przekształcany jest w odpowiedni sposób za pomocą szyfrowania. W ten sposób nie udostępniasz swojego adresu IP. Zamiast tego do identyfikacji wykorzystujesz IP dostawcy usługi VPN.

VPN – kiedy warto z niego korzystać?

Dlaczego warto korzystać z internetu z włączoną usługą VPN?

Zyskujesz dodatkową ochronę wrażliwych danych – VPN znacząco ogranicza ryzyko utraty np. haseł lub poufnych informacji. To sieć zamknięta, a to oznacza, że inni użytkownicy nie mają wglądu w Twoją aktywność. • Korzystasz bezpiecznie z sieci publicznych – jeśli łączysz się z publiczną siecią Wi-Fi, zadbaj o to, by połączenie odbywało się za pośrednictwem VPN. Dzięki temu Twoje działania nie będą widoczne dla hakerów i cyberprzestępców.
Unikasz ograniczeń związanych z lokalizacją – niektóre materiały dostępne w sieci nie są dostępne dla wszystkich z uwagi na ograniczenia lokalizacyjne. VPN pozwala ominąć tę barierę dzięki zmianie lokalizacji. • Zachowujesz anonimowość – takie dane jak IP nie są dostępne dla innych użytkowników lub operatora.

Jakie urządzenia obsługują VPN?

Jakie urządzenia umożliwiają Ci korzystanie z bezpiecznego połączenie VPN? Rozwiązanie występuje w wielu różnych wariantach, dzięki czemu możesz je dostosować do swoich wymagań.

W przypadku komputerów osobistych i urządzeń mobilnych użytkownicy mogą wybierać między darmowymi a płatnymi rozwiązaniami. Technologia VPN jest powszechnie dostępna zarówno w formie wtyczek do przeglądarek, jak i odrębnych programów zapewniających ochronę.

Z uwagi na powszechność dostępu do internetu, twórcy oprogramowania VPN rozszerzyli technologię także na inne urządzenia. Z rozwiązania można korzystać m.in. na odtwarzaczach multimedialnych, telewizorach, konsolach do gier i wszystkich urządzeniach regularnie łączących się z siecią.

Ciekawym wsparciem domowego bezpieczeństwa są także routery, które mogą zestawić tunel VPN. Dzięki temu nie ma konieczności uruchamiania zabezpieczenia na samych urządzeniach końcowych takich jak np. laptop.

Jak uruchomić VPN?

Proces uruchamiania VPN nie jest trudny. Wiele najnowszych wersji przeglądarek posiada wbudowaną technologię ochronną, dzięki czemu nie musisz instalować dodatkowych wtyczek. VPN możesz włączyć, wchodząc w ustawienia.

W przypadku osobnych programów VPN należy pobrać i zainstalować oprogramowanie. Po założeniu konta i zalogowaniu możesz cieszyć się bezpiecznym dostępem do sieci.

VPN – czy to legalne rozwiązanie?

Czy korzystanie z technologii VPN jest legalne? Jak najbardziej. Polskie prawo nie zakazuje użytkownikom stosowania połączeń wirtualnej sieci prywatnej. Jeśli jednak wybierasz się za granicę, upewnij się, że w kraju, który odwiedzasz, władze umożliwiają korzystanie z VPN. Niektóre państwa, takie jak Chiny, Korea Północna, Turcja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie traktują tę formę oprogramowania jako nielegalną.