news

Światłowód w rozwoju Smart City

09-05-2023

Inteligentne miasta to coraz popularniejszy temat poruszany na forach internetowych, a nawet w politycznych potyczkach. Smart City to ideologia, która wskazuje na budowę wysoce zaawansowanej infrastruktury miejskiej. Wykorzystywanie nowoczesnych mediów transmisji danych oraz bezprzewodowych technologii powoduje, że inteligentne miasta wchodzą w bezpośrednią interakcję z mieszkańcami.

Idea Smart City – co to takiego?

Rozwiązania Smart City nie są jednoznacznie zdefiniowane przez prawo. Mimo to możemy wyróżnić aż sześć obszarów, które obejmują rozwiązania Smart City.

Komunikacja – to przede wszystkim kwestie związane z transportem, logistyką miast oraz zrównoważonym systemem przewozów osób i mienia. Komunikacyjny zakres Smart City odnosi się także do ogólnodostępności infrastruktury sieciowej, np. światłowodów i internetu. • Środowisko – rozwiązania Smart City dotyczą poprawy warunków klimatycznych, świadomego działania proekologicznego oraz zrównoważonego zarządzania zasobami miejskimi, np. wodą. • Zarządzanie – te kwestie dotyczą życia publicznego, sektora usług oraz transparentności działań w zakresie inteligentnego miasta. • Gospodarka – inteligentne miasta w zakresie gospodarczym to takie, gdzie stale inwestuje się w innowacyjność, elastyczny rynek pracy oraz produktywność zakładów działających na terenie aglomeracji miejskiej. • Styl życia – im lepsze warunki życia, ogólny dobrobyt oraz wyższy poziom ochrony środowiska, tym większe szanse, że miasto będzie tzw. Smart City. • Społeczeństwo – wbrew pozorom czynnik ludzki jest wysoce istotny, jeśli chodzi o inteligentne miasta. Liczą się wysokie kwalifikacje, otwarty umysł oraz długoterminowe nauczanie.

Ogólnie rzecz biorąc, innowacyjne rozwiązania Smart City przekładają się na szybszy rozwój gospodarczy oraz poprawę jakości życia osób zamieszkujących inteligentne aglomeracje.

Jakie są najpopularniejsze rozwiązania Smart City?

Zastanawiasz się, jakie obszary działalności człowieka obejmuje ideologia Smart City? To bardzo proste. Jeśli chodzi o inteligentne miasta, przykłady ciekawych rozwiązań można zaobserwować w takich dziedzinach, jak:

Transport publiczny – pełna digitalizacja rozkładów jazdy, e-bilety, a nawet aplikacje mobilne z geolokalizacją autokarów. • Systemy zarządzania ruchem drogowym – w Smart City za organizację ruchu na drodze oraz światła na skrzyżowaniach odpowiadają nowoczesne algorytmy komputerowe. • Dostęp do urzędów i instytucji publicznych – rezerwacje kolejki przez internet, możliwość składania wniosków online… to tylko niektóre funkcjonalności, które są stosowane w inteligentnych miastach. • Energetyka – rozwiązania Smart City umożliwiają efektywniejsze zarządzanie miejskim oświetleniem oraz zużyciem energii elektrycznej w przestrzeni publicznej. To możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych sterowników oraz systemów teleinformatycznych.

Inne przykłady rozwiązań w inteligentnych miastach to także: aplikacje pozwalające na zakup biletów komunikacji miejskiej, możliwość wyszukiwania miejsc parkingowych przez telefon, wszelkiego rodzaju e-płatności oraz ogólnodostępne rowery i hulajnogi miejskie.

Rola światłowodów w inteligentnych miastach – przykłady

Nie można też zapominać, że idea Smart City opiera się głównie szybkim przesyłaniu informacji. Bezawaryjne i wydajne sieci światłowodowe to podstawa w trakcie budowania inteligentnego miasta. Dziedziny, gdzie inteligentne miasta wykorzystują światłowody to: • monitoring, • systemy zarządzania ruchem drogowym, • inteligentne oświetlenie, • nowoczesne systemy powiadamiania o awariach i niebezpiecznych sytuacjach. Rozwojem infrastruktury światłowodowej w miastach może zająć się operator hurtowy NEXERA, udostępniając zbudowane sieci operatorom zewnętrznym.

Czy inteligentne miasta i nowoczesne rozwiązania Smart City to przyszłość ludzkości?

Można śmiało powiedzieć, że Smart City to przyszłość całego świata. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości powyższe udogodnienia staną się normą – zarówno w dużych metropoliach, jak i mniejszych miastach. Oczywiście przed nami jeszcze długa droga i wiele lat rozwijania nowoczesnych technologii (także tych światłowodowych).

Odpowiednio zaplanowane działania wdrożeniowe w kwestii Smart City to gwarancja bezpieczeństwa osób zamieszkujących aglomeracje miejskie, a także możliwość lepszej ochrony środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami działalności człowieka.

Przeczytaj także: Typosquatting – co to jest i jak działa to oszustwo internetowe? Co to jest certyfikat SSL? Dlaczego Twojej strona musi go mieć? Prawidłowa postawa przy komputerze – jaka powinna być?