news

Światłowód – obalamy popularne mity

21-09-2022

Światłowód to wciąż stosunkowo nowa i innowacyjna technologia. Jednak wraz z rosnącą popularnością rozpowszechniają się także nieprawdziwe informacje. Powszechnie powielane mity, mimo że nie pokrywają się z prawdą, mogą zniechęcić użytkowników do tego rozwiązania. Dlatego warto się z nimi rozprawić. Czy światłowód promieniuje? Jak wpływa na zdrowie użytkowników? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukaj w poniższym artykule.

Mit 1: Światłowód jest szkodliwy dla zdrowia

Rozwój nowych technologii i rozwiązań jednych zachwyca, a innych niepokoi. Bardzo popularną obawą jest wpływ danego rozwiązania na zdrowie. Podobnie jest w przypadku technologii FTTH. Czy światłowód jest szkodliwy dla zdrowia? W żadnym wypadku – to rozwiązanie w pełni bezpieczne i jak dotąd nie odnotowano jej negatywnego wpływu na organizm człowieka.

Sama konstrukcja kabla światłowodowego także nie zawiera szkodliwych materiałów. Wewnątrz przewodu znajduje się cienka nitka ze szkła kwarcowego. To ona umożliwia błyskawiczny przepływ sygnałów z wykorzystaniem fal świetlnych. Tak skonstruowany rdzeń otoczony jest przez warstwy ochronne z tworzywa sztucznego. Taka budowa umożliwia skuteczne przewodzenie fali świetlnej i zabezpiecza rdzeń przed ewentualnymi uszkodzeniami. Przewód nie zawiera żadnych szkodliwych substancji i elementów.

Mit 2: Światłowód a promieniowanie elektromagnetyczne

Czy światłowód promieniuje? W przesyłaniu danych przy pomocy kabla światłowodowego wykorzystuje się tzw. technologię GPON (Gigabit Passive Optical Networks). To skrót oznaczający standard, w jakim funkcjonuje pasywna sieć optyczna. Dzięki niemu możliwe jest szybkie przesyłanie dużych ilości danych. W drodze między centralą a odbiorcami sygnał zostaje rozdzielony przy pomocy tzw. splitterów optycznych. Dzięki temu dociera do wielu użytkowników jednocześnie. Dlaczego to ważne? Oznacza to, że po drodze sygnał nie przechodzi przez dodatkowe urządzenia zasilające. A to znaczy, że podczas przesyłania danych przy pomocy kabla światłowodowego nie dochodzi do emisji promieniowania elektromagnetycznego.

Co więcej, dzięki swojej budowie, światłowód nie tylko nie emituje takiego promieniowania, ale także jest na nie odporny.

Mit 3: Kabel światłowodowy jest wrażliwy na uszkodzenia

Czy szkło kwarcowe, z którego stworzony jest rdzeń kabla światłowodowego, jest podatne na uszkodzenia? Nie – światłowód wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością. Sam przewód jest bardzo elastyczny, co zapobiega złamaniom i uszkodzeniom.
Jedną z zalet internetu światłowodowego jest jego niska awaryjność. Przesyłanie danych odbywa się bez zakłóceń o każdej porze. Na jakość sygnału nie wpływają niesprzyjające warunki atmosferyczne. Śnieg, deszcz, a nawet silne burze i wiatr nie zakłócają jakości i stabilności połączenia.

Przewód światłowodowy wyróżnia nie tylko niska awaryjność, ale także długa żywotność. Według założeń takie kable mogą pracować bez zakłóceń nawet przez 40 lat.

Mit 4: Długość przewodu wpływa na jakość sygnału

Długość przewodu w przypadku przesyłania sygnału światłowodowego nie ma żadnego znaczenia. Podstawą właściwego funkcjonowania sieci jest jej odpowiednie zaprojektowanie.

Rozpoczęcie budowy w danej okolicy powinien poprzedzać etap projektowania i rozpoznania lokalnej infrastruktury. Tylko błędy na tym etapie mogą być przyczyną ewentualnych zakłóceń. Przepustowość sieci powinna być dostosowana do gęstości zaludnienia i liczby potencjalnych użytkowników internetu.

Mit 5: Dostępność światłowodu jest ograniczona

Światłowód to obecnie jedna z najpopularniejszych form stacjonarnego internetu. Jedną z zalet tego rozwiązania jest również dostępność. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy bloku – w każdym z tych budynków można podłączyć do sieci.

Z internetu światłowodowego można korzystać nie tylko w mieście, ale również poza nim. Na podłączenie do sieci mogą liczyć także osoby z mniejszych miejscowości.

Jak sprawdzić dostępność światłowodu? Wystarczy skorzystać z interaktywnej mapy NEXERY. Znajdziesz tam informacje o możliwości podłączenia internetu światłowodowego pod wskazanym przez Ciebie adresem. Dzięki mapie dowiesz się, na jakim etapie jest budowa sieci, oraz poznasz oferty dostępnych operatorów detalicznych.

A co, jeśli światłowód w Twojej okolicy nie jest jeszcze dostępny? Na stronie NEXERY możesz sprawdzić, jakie połączenia powstaną w przyszłości. Jednocześnie możesz samodzielnie złościć zapotrzebowanie na dostęp do sieci światłowodowej. Na stronie UKE pod zakładką „zgłoś popyt” znajdziesz odpowiedni formularz.

Mit 6: Podłączenie światłowodu jest kosztowne

Koszty związane z budową sieci w wybranej okolicy bierze na siebie operator hurtowy. Klient końcowy ponosi jedynie koszty związane z wybranym pakietem internetowym oraz instalacją przyłącza w budynku(od 1 do 100 zł, w zależności od oferty wybranego operatora).

Przeczytaj także:

Jak podłączyć światłowód w bloku? Jak bezpiecznie kupować przez internet? Jaki internet poza miastem wybrać?