news

Światłowód i 5G – które z rozwiązań wybrać?

29-11-2022

Rozwój technologii trwa w najlepsze, a na rynku co kilka lat pojawiają się nowe rozwiązania, które mają ułatwić życie. Doskonale widać to w obszarze komunikacji. Kolejne rozwiązania mają przyspieszyć przesyłanie danych i uczynić korzystanie z internetu jeszcze wygodniejszym. W gronie tych najpopularniejszych znajdują się światłowód i 5G. Która z tych technologii oferuje użytkownikom najwięcej korzyści?

Internet 5G – jak działa?

Pod pojęciem 5G kryje się technologia określana piątą generacją sieci komórkowej. To nic innego jak kolejna po 4G wersja standardu technologii mobilnej. Różnica między nimi polega m.in. na zakresie działania, zasięgu sieci oraz oferowanej prędkości przesyłania.

Na jakiej zasadzie działa sieć 5G? Przesyłanie sygnału w tej technologii odbywa się za pośrednictwem fal radiowych. Sygnał wysyłany jest w wysokich częstotliwościach – nawet do 26 GHz (sieć 4G może funkcjonować w zakresie częstotliwości do 3600 MHz).

Samo nadawanie odbywa się także dzięki przystosowaniu infrastruktury do nowoczesnych standardów nadawania. Sygnał 5G jest wysyłany ze specjalnych nadajników umożliwiających przesyłanie danych. Siła sygnału zależy więc m.in. od gęstości ich rozmieszczenia w wybranej okolicy. 5G to wciąż stosunkowo nowa technologia, która stopniowo rozszerza swój zasięg także w Polsce.

Sieć 5G a światłowód – czym się różnią?

W odróżnieniu od sieci 5G światłowód funkcjonuje z wykorzystaniem sygnału świetlnego. W tym przypadku przesyłanie informacji odbywa się za pośrednictwem specjalnego przewodu. W jego wnętrzu znajduje się specjalny rdzeń – to on przekazuje falę świetlną z jednego punktu do drugiego. Główną różnicą między internetem 5G a światłowodem jest więc sposób przesyłania informacji. W drugim przypadku niezbędne jest fizyczne połączenie przewodowe, np. do domu odbiorcy. Dopiero stamtąd sygnał można rozprowadzać dalej bezprzewodowo.

W obu przypadkach do korzystania z sieci konieczna jest odpowiednia infrastruktura. Zarówno technologia światłowodowa, jak i 5G wymagają przystosowania danego obszaru do nadawania. W przypadku radiowego sygnału będą to nadajniki emitujące odpowiedni rodzaj sygnału. Światłowód to natomiast sieć połączeń umożliwiających przepływ informacji między poszczególnymi punktami. Dostępność każdej z tych technologii jest uzależniona od przystosowania lokalnej infrastruktury.

Internet 5G – jaką prędkość oferuje?

Jedną z największych zalet technologii 5G jest oferowana prędkość internetu – zbliżająca się do możliwości oferowanych przez światłowód. W zależności od oferty wybranej sieci, szybkość pobierania może dochodzić nawet do 600 Mb/s. Jest to jednak parametr mocno powiązany z zasięgiem wybranej sieci – w różnych częściach kraju może różnić się w zależności od przystosowania lokalnej infrastruktury. Dla porównania – internet światłowodowy może osiągnąć prędkość przesyłania nawet do 1000 Mb/s.

Przeczytaj:Jak sprawdzić rzeczywistą prędkość internetu?

Zarówno światłowód, jak i 5G to technologie, które wciąż się rozwijają. Oba rozwiązania oferują prędkość, która powinna zaspokoić potrzeby współczesnych użytkowników sieci. Przy okazji warto jednocześnie zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, w tym stabilność połączenia, opóźnienie oraz ewentualny limit danych.

Czy sieć 5G jest szkodliwa?

Sieć 5G w ciągu ostatnich lat zyskała rozgłos nie tylko jako nowoczesna technologia przesyłania danych. Wokół rozwiązania narosło wiele kontrowersji związanych z bezpieczeństwem użytkowania. Dotyczyły one przede wszystkim działania sieci oraz jej rzekomego szkodliwego wpływu na zdrowie odbiorców.

Wielu specjalistów z dziedziny medycyny od lat dementuje ten pogląd. Sieć 5G korzysta w fal radiowych, które są obecne we współczesnym świecie od lat. Jednocześnie nie odnotowano przypadków złego wpływu fal na funkcjonowanie organizmu . Częstotliwość promieniowania w telefonii komórkowej porównuje się do tej, wytwarzanej przez kuchenki mikrofalowe. Z podobnymi opiniami i zarzutami mierzy się technologia światłowodowa. To rozwiązanie również jest w pełni bezpieczne dla otoczenia, nie emituje szkodliwych sygnałów i nie zawiera niebezpiecznych materiałów. Funkcjonowanie sieci nie zakłada, by podczas przesyłania danych światłowodem miało dochodzić m.in. do emisji promieniowania elektromagnetycznego.

Zasięg sieci 5G – jak to wygląda w Polsce?

Za rozbudowę infrastruktury 5G w Polsce odpowiadają największe firmy telekomunikacyjne. Rozwój sieci 5 generacji trwa w naszym kraju od 2020 roku.

Każdy z operatorów samodzielnie rozwija zasięg swojej sieci, tworząc stacje bazowe w kolejnych regionach w kraju. Wiele nadajników znajduje się w obrębie dużych miast. Każdy z operatorów posiada tysiące przekaźników zlokalizowanych w różnych częściach Polski. I choć ich zdecydowana większość znajduje się w okolicach większych ośrodków miejskich, to 5G staje się powoli ogólnodostępnym rozwiązaniem – niezależnie od miejsca zamieszkania.

Czy wszystkie urządzenia obsługują połączenie z siecią 5G?

Jedną z przeszkód, jaką może napotkać użytkowników chcących dołączyć do sieci 5G, są wymagania dotyczące urządzeń. Nie każdy smartfon (zwłaszcza kilkuletnie modele) lub router obsługuję połączenie w nowej technologii. I choć obecnie producenci zaczynają już powszechnie stosować takie rozwiązanie w swoich urządzeniach, to osoby, które od kilku lat nie wymieniały sprzętu do łączenia z internetem, będą musiały to zrobić. Co prawda, szeroka oferta telefonów na rynku nie czyni z tego ogromnej inwestycji, jednak jest to dodatkowy wydatek, który będzie trzeba ponieść. Jak sprawdzić, czy Twoje aktualne urządzenie obsługuje połączenia z siecią 5G? W przypadku smartfonów wystarczy wejść w Ustawienia telefonu. W opcjach dotyczących karty SIM i sieci komórkowych znajdziesz zakładkę z preferowanym typem obsługiwanej sieci. Jeśli wybór obejmuje 5G, to znaczy, że smartfon współpracuje z tą technologią.

Jeśli chcesz rozdysponować 5G w domu, sprawdź, czy Twój router również obsługuje nowoczesną sieć. Takie informacje znajdziesz w instrukcji – w sekcji opisującej specyfikację techniczną urządzenia. Warto sprawdzić także ustawienia sieci Wi-Fi.

5G a światłowód – czy jedno może wyprzeć drugie?

5G czy światłowód – które z tych rozwiązań wygra rywalizację? Czy jedna z technologii może w niedalekiej przyszłości wyprzeć drugą? Odpowiedź może być dla wielu zaskakująca – 5G nie może funkcjonować bez światłowodu. 5G to technologia skierowana przede wszystkim do odbiorców końcowych – jeśli posiadają dostęp do nadajnika i odpowiednie urządzenie, mogą z niej korzystać. Sama budowa stacji bazowej nie może się jednak obejść bez udziału światłowodu – to istotny element całej sieci 5G.

Inwestycje światłowodowe to więc nie tylko rozwój jednej technologii. Skorzystają na niej wszyscy, także użytkownicy urządzeń obsługujących sieć 5G. Równoczesny rozwój tych rozwiązań pozwala nie tylko ograniczyć koszty inwestycji, ale oferuje odbiorcom wybór technologii dostosowanej do ich potrzeb.

Przeczytaj także: Jaki internet domowy wybrać? Jak zablokować niechciane wiadomości Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?