news

Prawidłowa postawa przy komputerze – jaka powinna być?

19-04-2023

Praca wiele godzin przed ekranem komputera powoduje, że ból pleców może być naprawdę mocno odczuwalny. To samo tyczy się nadgarstków, szyi, a nawet nóg. Aby uniknąć dyskomfortu, warto dowiedzieć się, jaka powinna być ergonomiczna pozycja przy komputerze. Wystarczy zadbać o odpowiednią pozycję przy biurku, akcesoria komputerowe oraz przerwy w trakcie pracy. To przełoży się na komfort lepszy stan zdrowia oraz samopoczucie, nawet po wielogodzinnym dniu pracy przed ekranem komputera.

Zła pozycja przy komputerze – jakie mogą być jej skutki?

Ergonomiczna pozycja przy komputerze jest najważniejsza, szczególnie dla osób, które pracują na co dzień w biurze lub home office. Skutki złej pozycji przy komputerze mogą objawiać się dopiero po wielu latach, a ich wyeliminowanie bywa problematyczne. Najpowszechniejsze efekty nieprawidłowej postawy przy biurku to:

• przewlekłe bóle pleców, szyi, głowy; • wady postawy, które wymagają rehabilitacji, np. spłycenie lordozy lędźwiowej oraz przodopochylenie miednicy; • bóle stawów i łokci; • kłopoty ze wzrokiem.

To tylko kilka popularnych skutków niezachowywania prawidłowej postawy przy komputerze. Im wcześniej zastosujesz się do wskazówek, tym większa szansa, że unikniesz poważniejszych schorzeń i dolegliwości.

Prawidłowa postawa przy komputerze – jak trzeba siedzieć?

Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie problematycznych dolegliwości w postaci bólu pleców lub głowy jest ergonomiczna pozycja przy komputerze. Nawet jeśli praca to w 100% home office, warto zadbać o odpowiednie zaaranżowanie powierzchni biurowej do pracy. Poprawne ustawienie krzesła do komputera to kwestia indywidualna każdego człowieka. Przed rozpoczęciem pracy zawsze trzeba ustawić krzesło i monitor tak, aby utrzymać poprawną pozycję przy komputerze przez wiele godzin.

Kilka zasad prawidłowego ustawienia siedziska oraz akcesoriów na miejscu pracy to:

• kąt zgięcia nóg powinien być równy 90 stopni; • wysokość krzesła powinna umożliwiać komfortowe dostawanie pełnymi stopami do powierzchni ziemi lub podnóżka; • krzesła powinny mieć regulowane podłokietniki o odpowiedniej szerokości – to podstawowe podparcie dla łokci; • siedzisko krzesła i dolna krawędź blatu powinny być oddalone od siebie o ok. 25 cm; • ekran monitora powinien znajdować się co najmniej 50 cm od twarzy (zależnie od wielkości wyświetlacza).

Warto też wyeliminować odblaski na ekranie monitora poprzez ustawienie odpowiedniego kąta. W przeciwnym razie po wielu latach pracy może dojść do stałego uszkodzenia wzroku. Klawiatura komputerowa powinna być ustawiona tak, aby dłonie swobodnie spoczywały na jej powierzchni. Aby prawidłowa pozycja przy komputerze była zachowana przez cały czas pracy, warto zdecydować się na ergonomiczne gadżety biurowe, np. fotel.

Prawidłowa pozycja przy biurku – czy rodzaj urządzeń komputerowych ma znaczenie?

Aby ergonomiczna pozycja przy komputerze została zachowana na dłużej, warto nie tylko zaznajomić się z podstawowymi zasadami BHP oraz ergonomii pracy. Często zdarza się, że mimo chęci pozycja przed komputerem wciąż pozostaje nieodpowiednia. Wynika to z zastosowania niewłaściwych urządzeń komputerowych oraz akcesoriów do biura.

W celu zachowania idealnej pozycji przy komputerze warto zainwestować w ergonomiczne akcesoria do biura:

Fotel – najlepiej z regulacją odcinka lędźwiowego, podłokietników, oparcia oraz wysokości siedziska. • Podnóżek pod stopy – wystarczy taka plastikowa z regulacją na kilku poziomach. To pozwala łatwiej utrzymać kąt prosty w kolanach. • Myszka – używanie standardowej myszki powoduje reumatoidalne zapalenie stawów. To przewlekłe schorzenie, którego ciężko się pozbyć. Warto więc zainwestować w ergonomiczny model urządzenia wskazującego.

Prawidłowa postawa przy komputerze i biurku wymaga więc profesjonalnego sprzętu biurowego oraz stosowania się do ogólnie przyjętych zasad związanych z właściwą pozycją pracy biurowej.

Prawidłowa pozycja przy biurku to nie wszystko – przerwy też są ważne!

Zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Pracy zaleca się, aby każda przepracowana godzina przed ekranem komputera była przerywana co najmniej 5-minutową przerwą. Ten czas można wykorzystać na proste ćwiczenia ruchowe lub spacer. Dzięki temu organizm ma szansę na regenerację. Regularne przerwy zmniejszają też ryzyko pojawienia się dyskomfortu po długim przesiadywaniu przed ekranem komputera, np. zmęczenie oczu, ból nadgarstków lub ból odcinka lędźwiowego.

Podsumowując: warto pamiętać o zachowaniu prawidłowej i ergonomicznej pozycji przy komputerze. W przeciwnym razie organizm jest narażony na liczne schorzenia i problemy zdrowotne, które mogą nawet uniemożliwiać dalszą pracę w pozycji siedzącej.

Przeczytaj także: Czy światłowód jest szkodliwy dla zdrowia? Światłowód – obalamy popularne mity Co robić w przypadku awarii światłowodu?