news

Podłączenie światłowodu – jak to wygląda w praktyce?

07-04-2023

Planujesz podłączenie światłowodu w Twoim domu? Chcesz dowiedzieć się, jak odbywa się cały proces montażu i czy wymaga zaawansowanych prac remontowych? Zapoznaj się z całym procesem – krok po kroku.

Jak powstaje sieć światłowodowa?

Przed doprowadzeniem światłowodu do domu abonenta, w wybranej okolicy musi powstać cała sieć światłowodowa. To dość złożony proces, na który składa się kilka etapów.

Rozwój sieci w wybranym regionie zwykle inicjuje operator hurtowy, taki jak NEXERA. Prace nad siecią rozpoczynają się od projektowania i analiza możliwości budowy światłowodu w wybranej okolicy. Jednocześnie trwa także etap uzyskiwania zgód i pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia prac.

Następnie przychodzi czas na etap budowy. Cały system jest podzielony na paczki, które łączą z siecią określoną okolicę. Dopiero po podłączeniu wszystkich paczek prace budowlane zostaną ukończone. Od tego momentu może rozpocząć się proces przyłączania do sieci poszczególnych abonentów.

Dowiedz się więcej o tym jak powstaje sieć światłowodowa.

Podłączenie światłowodu. Zacznij od wyboru oferty operatora telekomunikacyjnego

Pierwszym krokiem do doprowadzenia światłowodu do domu będzie wybór oferty konkretnego operatora. Jak ją znaleźć? W tym celu możesz skorzystać z interaktywnej mapy NEXERY. To świetne narzędzie, dzięki któremu szybko sprawdzisz oferty lokalnych operatorów internetowych.

Wystarczy, że w okienku w lewym górnym rogu ekranu wpiszesz adres, do którego chcesz doprowadzić światłowód. Mapa pokaże Ci, jak przebiega budowa sieci w wybranej okolicy i czy podłączenie jest już możliwe.

Tutaj przeczytasz jak podłączyć światłowód w bloku.

Jeśli budowa sieci dobiegła końca, pod Twoim adresem znajdziesz listę operatorów telekomunikacyjnych oferujących światłowód w swojej ofercie. Teraz wystarczy jedynie wybrać jedną z nich, podpisać umowę i umówić termin podłączenia.

Doprowadzenie światłowodu do domu – jak przebiega montaż?

W dniu doprowadzenia światłowodu do domu odwiedzi Cię ekipa monterów. Ich obowiązkiem będzie montaż przewodu i konfiguracja sieci – w taki sposób, by od razu można było z niej korzystać.

Wszystkie prace rozpoczynają się od ustalenia – w którym miejscu ma zostać założone gniazdo optyczne. Najlepiej, by znajdowało się zaraz obok routera – wtedy podłączenie będzie najwygodniejsze.

Po dogadaniu szczegółów monterzy zabiorą się do pracy. Do przeciągnięcia przewodu do domu konieczne będzie wykonanie jedynie niewielkiego odwiertu. To właśnie tą drogą światłowód dostanie się do Twojego domu – prosto do gniazda abonenckiego. Przed zakończeniem instalacji specjaliści dodatkowo testują sieć, by sprawdzić, czy doprowadzony przewód działa w odpowiedni sposób.

Jeśli wszystko działa bez zarzutu, pozostaje już tylko skonfigurowanie sieci szybkiego internetu. Tu także wszystkim zajmą się specjaliści – ich praca zakończy się w momencie, gdy domowe połączenie z siecią światłowodową zostanie pomyślnie nawiązane

Czy montaż światłowodu wymaga zaawansowanych prac remontowych?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych obawia się, że doprowadzenie światłowodu wiąże się koniecznością wykonania zaawansowanych prac – porównywanych z remontem. W rzeczywistości montaż przyłącza nie jest aż tak wymagający i długotrwały.

Cała operacja polega na przeprowadzeniu przez ścianę cienkiego przewodu zakończonego gniazdem optycznym. Do tego konieczne jest wykonanie jedynie niewielkiego odwiertu w miejscu uzgodnionym z klientem. Wprawionym monterom cały proces powinien zająć zaledwie kilka godzin. Jednocześnie pracownicy firmy telekomunikacyjnej dbają o to, by całe połączenie zostało wykonane bez dużych ingerencji w wystrój wnętrza. Sam przewód światłowodowy jest bardzo dyskretny, a podłączone gniazdo optycznie nie będzie rzucać się w oczy.

Podłączenie światłowodu do domu – kto pokrywa koszty?

Za sfinansowanie budowy sieci światłowodowej w danej okolicy odpowiada NEXERA. Inwestycje są pokrywane ze środków pochodzących z Funduszu Europejskiego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Po stronie klienta prywatnego pozostaje kwestia pokrycia kosztów doprowadzenia i montażu światłowodu w domu. W tym przypadku wysokość opłaty instalacyjnej jest uzależniona od oferty operatora telekomunikacyjnego.

Przeczytaj także: Światłowód i 5G – które z rozwiązań wybrać? Jak podłączyć światłowód do routera? Jak wybrać router do sieci światłowodowej?