news

Operator hurtowy a detaliczny – na czym polega wybór dostawcy internetu światłowodowego?

05-04-2022

Chcesz dołączyć do rozwijającej się w Polsce sieci światłowodowej? Przekonaj się, jak przebiega rozwój tej technologii w naszym kraju. Poznaj różnicę między operatorem hurtowym i detalicznym. Wybierz dostawcę internetu światłowodowego i ciesz się nieskrępowanym dostępem do sieci.

Dostawca światłowodu – kim jest operator hurtowy?

W jaki sposób powstaje sieć światłowodowa? Cały system opiera się na budowie dostępowej sieci światłowodowej w danej okolicy. W pierwszej kolejności powstaje projekt uwzględniający udostępnienie sieci w konkretnej lokalizacji. Inwestycja składa się zwykle z tzw. paczek, które obejmują swoim działaniem konkretny obszar. Po uzyskaniu niezbędnych zgód budowlanych rozpoczyna się budowa sieci oraz przyłączy, które będą dostarczać szybki internet.

Za budowę sieci światłowodowej odpowiada operator hurtowy, czyli NEXERA. Jesteśmy pierwszym operatorem hurtowym, który świadczy usługi tylko w oparciu o światłowodową sieć dostępową w architekturze FTTH na dużą skalę.

Kim jest operator hurtowy? Nasze zadanie polega na budowaniu dostępowej sieci światłowodowej i dostarczaniu usług dla operatorów detalicznych, czyli firm telekomunikacyjnych działających w Twoim regionie. Dostawcy, którzy zawarli umowę z NEXERĄ mogą oferować dostęp do internetu klientom indywidualnym w oparciu o światłowodowe łącza NEXERY. W ten sposób dostęp do sieci zyskują firmy, szkoły oraz prywatni odbiorcy.

Operatorzy detaliczni NEXERY Wraz z rozwijającą się siecią światłowodową NEXERY, stale rozszerza się także lista współpracujących z nami operatorów telekomunikacyjnych. W gronie dostawców internetu światłowodowego współpracujących z NEXERĄ znajdują się m.in.: • Orange, • T-Mobile, • Vectra, • Plus, • Netia, • UPC i wielu innych.

Pełna lista współpracujących z nami marek liczy na ten moment aż 38 pozycji. Dzięki temu prywatni odbiorcy zyskują swobodę wyboru oferty, która najbardziej odpowiada ich upodobaniom.

Dostawcy światłowodu – z kim kontaktuje się klient?

W jaki sposób dochodzi do wyboru oferty internetu światłowodowego? Z kim powinien skontaktować się klient zainteresowany szybkim dostępem do sieci?

Za dostarczanie usługi szybkiego internetu do klientów indywidualnych odpowiadają operatorzy detaliczni. Wybór konkretnego dostawcy powinien zacząć się od sprawdzenia dostępności światłowodu w interaktywnej mapie NEXERY. Znajdziesz tam szczegółowe informacje o regionach objętych dostępem do sieci. Po wpisaniu adresu w oknie wyszukiwania możesz sprawdzić jego gotowość do budowy przydomowego przyłącza. Na mapie precyzyjnie oznaczono miejsca, w których sieć światłowodowa jest już gotowa, oraz okolice, w których dopiero powstaje.

Jeżeli Twój adres posiada gotowy dostęp do światłowodu, pora przejść do procesu wyboru operatora detalicznego. Po kliknięciu w wybrany adres na ekranie pojawi się lista dostawców internetu działających w Twojej okolicy. W wielu przypadkach pod jednym adresem może znaleźć się nawet 10 różnych usługodawców, dzięki czemu zyskujesz swobodę wyboru oferty, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Po wyborze konkretnej oferty skontaktuj się z dostawcą detalicznym. Na tym etapie możesz umówić się na termin budowy domowego przyłącza, a następnie uruchomienia usługi internetu światłowodowego.