news

Mbps a MB/s – czym się różnią?

18-01-2023

Jednym z najważniejszych aspektów decydujących o wyborze oferty internetu jest prędkość przesyłania danych. Żeby to zrobić, należy poznać obowiązujące jednostki. Jaka jest różnica między zapisem Mbps a MB/s? Czym różnią się od siebie te wartości i w jaki sposób je przeliczać? Dowiedz się więcej.

Mbps – co to jest?

Mbps (megabity na sekundę, ang. megabit per second) oznacza jednostkę prędkości przesyłu danych, która określa, ile megabitów danych może być przesłanych w ciągu jednej sekundy. Mbps jest często używana do opisywania szybkości połączenia internetowego lub przepustowości sieci komputerowej. Im wyższa wartość Mbps, tym szybsze jest połączenie internetowe.

Na prędkość przesyłania danych wpływa wiele różnych czynników – od zastosowanego rodzaju połączenia internetowego, przez odległość od routera lub nadajnika, aż po liczbę użytkowników korzystających z sieci w danej chwili.

Tutaj dowiesz się jak sprawdzić rzeczywistą prędkość internetu.

Mbps a MB – jaka jest różnica?

W tym miejscu warto wyjaśnić również, co oznacza skrót MB. To megabajt – jednostka pomiaru danych informatycznych. 1 MB odpowiada 1024 kilobajtom (KB). MB jest często używana do opisywania wielkości plików lub pojemności pamięci, np. dysku twardego lub karty pamięci.

Jaka jest więc różnica między Mbps a MB? Mbps odnosi się do prędkości przesyłania danych – wskazuje na prędkość połączenia internetowego. MB to natomiast jednostka odpowiadająca rozmiarowi plików.

Mbps – jak wygląda prawidłowy zapis?

Zapisy Mb i MB są do siebie bardzo podobne i czasem mogą wprowadzić w błąd. Główną różnicę stanowi zapis litery b. W zależności od jej rozmiaru oznacza bity (b) lub bajty (B).

Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis megabitów na sekundę? Jednostkę prędkości internetu można zapisać na kilka sposobów – każdy z nich jest poprawny.

Megabity na sekundę można zapisać jako: • Mbps, • Mb/s, • Mbit/s.

Mbps – ile to MB/s?

Zarówno megabity, jak i megabajty można przeliczyć na mniejszą jednostkę. Jeden megabit (Mb) odpowiada wartości miliona bitów. Z kolei jeden megabajt (MB) to osiem milionów bitów. By przeliczyć Mbps na MB/s należy podzielić wybraną liczbę megabitów przez 8. Tak więc: • 1 Mbps to 0,125 MB/s, • 2 Mbps to 0,25 MB/s, • 8 Mbps to 1 MB/s, • 10 Mbps to 1,25 MB/s, • 50 Mbps to 6,25 MB/s, • 100 Mbps to 12,5 MB/s.

Światłowód – jaką prędkość może osiągnąć?

Jednostkę Mbps stosuje się do opisywania prędkości internetu – można więc się na nią natknąć m.in. przy wyborze oferty internetu światłowodowego. Aktualnie to właśnie światłowód jest jedną z najszybszych metod przesyłania danych. Prędkość pobierania przy takim połączeniu może wynieść nawet do 1000 Mbps. Jednocześnie światłowód charakteryzuje się niskim opóźnieniem i dużą stabilnością połączenia.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy w Twojej okolicy jest już dostępne połączenie światłowodowe, możesz skorzystać z interaktywnej mapy dostępnej na stronie NEXERA. Po wskazaniu adresu możesz dowiedzieć się, jak przebiega rozwój sieci światłowodowej w Twojej okolicy. Wystarczy kilka kliknięć, by sprawdzić dostępną ofertę najszybszego internetu.

Przeczytaj także: Internet mobilny – co to jest, jak działa i jak wybrać? 5, 10, 15 GB Internetu – ile to godzin? Czym jest serwer DNS i do czego służy?