news

Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Poradnik

16-05-2022

Chcesz cieszyć się szybkim i nieograniczonym dostępem do internetu w każdym zakątku swojego domu? W niektórych pomieszczeniach sygnał zdaje się wyraźnie słabnąć? Przyczyną problemu może być ograniczony zasięg Wi-Fi. Jak sobie z nim radzić? Przekonaj się, jak działa wzmacniacz sygnału Wi-Fi i jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Wzmocnienie sygnału Wi-Fi – co utrudnia odbiór bezprzewodowego internetu?

Korzystając z internetu na terenie swojego domu, chcesz cieszyć się swobodą i nieograniczonym dostępem do sieci. Wybór routera z Wi-Fi znacząco to ułatwia – z łącza może korzystać jednocześnie wielu użytkowników, bez konieczności podłączania szeregu przewodów i kabli. W niektórych sytuacjach siła takiego sygnału może jednak słabnąć.

Przyczyniać się mogą do tego m.in.: • Rozmiar Twojego domu – funkcjonowanie Wi-Fi na kilku różnych piętrach może być utrudnione, podobnie jest w przypadku mieszkań z bardzo dużym metrażem. • Ściany mieszkania oraz materiał, z którego je wykonano – w pomieszczeniach oddalonych od routera sygnał może wyraźnie słabnąć. Cegła, drewno, żelbet – to materiały spotykane w budownictwie, które tłumią sygnał. • Lokalizacja routera – ustawienie routera w jednym koncie mieszkania sprawi, że sygnał z drugiej strony będzie słabszy. Urządzenie ustaw w taki sposób, by jego sygnału nie blokowały np. meble. • Zagłuszanie sygnału przez inne sieci – jeśli w pobliżu źródła Twojego internetu Wi-Fi znajduje się dużo innych sieci, ich sygnał może się wzajemnie niwelować. • Obciążenie sieci bezprzewodowej – korzystanie z łączą przez kilku użytkowników jednocześnie, może przyczynić się do spowolnienia transferu.

Wzmocnienia sygnału Wi-Fi mogą wymagać także niektóre urządzenia, np. telewizory z funkcją Smart TV korzystające z sieci bezprzewodowej. W jaki sposób możesz poprawić moc sygnału nadawanego przez router? Możesz skorzystać z tzw. wzmacniacza sygnału Wi-Fi.

Jak działa wzmacniacz sygnału Wi-Fi?

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi, zwany także repeaterem, to urządzenie pośredniczące w przekazywaniu sygnału między Twoim routerem a sprzętem, na którym korzystasz z internetu. Dzięki niemu możesz zwiększyć zasięg bezprzewodowej sieci na obszarze domu, co przełoży się na szybkość oraz jakość połączenia.

Jak działa wzmacniacz sygnału Wi-Fi? Repeater stanowi swego rodzaju rozszerzenie pracy routera. Urządzenie najpierw odbiera sygnał, a następnie tworzy sieć – taką samą, jak ta emitowana przez router Wi-Fi. Repeatery występują zwykle w formie niewielkich urządzeń, które wystarczy podpiąć do kontaktu. Dzięki temu możesz wykorzystać go w miejscu, w którym w danej chwili potrzebujesz silniejszego, bardziej stabilnego sygnału do korzystania z internetu.

Jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli ustalisz już, że wyposażenie się w repeater sygnału Wi-Fi to konieczność, wybierz urządzenie na podstawie kilku najważniejszych parametrów. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Oferowany standard Wi-Fi – wybór urządzenia obsługującego określony standard Wi-Fi ma znaczenie w kontekście szybkości transmisji danych. Wybrany repeater powinien wspierać ten sam standard co router. W przypadku połączeń Wi-Fi będą to urządzenia z oznaczeniem 802.11. Zdecydowana większość rozwiązań wspiera zarówno starsze standardy (802.11b/g/n), jak i nowsze (802.11ac/ax).
Obsługiwane pasma – standardowy repeater będzie obsługiwać częstotliwości w zakresie 2.4 GHz. Warto jednak wybrać wzmacniacz dwuzakresowy – działający także w paśmie 5 GHz. To pozwoli na lepsze działanie przekaźnika, gdy niższe pasmo będzie zatłoczone.
Szybkość transmisji danych – oznacza prędkość przesyłania danych oferowanych przez wzmacniacz Wi-Fi. Im wyższy parametr, tym lepszą jakość oferuje. • Liczba obsługiwanych urządzeń – przed zakupem upewnij się, ile urządzeń może obsługiwać repeater. Wzmacniacz będzie rozdzielać uzyskany sygnał. Im większa liczba odbiorników, tym lepszą prędkość wysyłania uda się uzyskać.
Dodatkowe gniazdko sieci LAN – oferuje możliwość podłączenia przewodu do wzmacniacza. Dzięki temu możesz przekazywać sygnał urządzeniom, które nie obsługują transmisji danych Wi-Fi.

Jak zainstalować wzmacniacz sygnału Wi-Fi?

Proces instalacji wzmacniacza sygnału Wi-Fi nie jest skomplikowany. W większości przypadków urządzenie wystarczy podłączyć do gniazdka 230 V. Niektóre modele mogą wymagać prostej konfiguracji. Obejmuje ona podłączenie repeatera do komputera za pomocą kabla. Dostęp do panelu kontrolnego uzyskasz, wpisując w przeglądarce adres IP urządzenia. Przez proces konfiguracji krok po kroku przeprowadzi Cię także dołączona instrukcja.

Montując urządzenie, pamiętaj o tym, by umieścić je w miejscu z silnym sygnałem Wi-Fi. Jeśli zależy Ci na szybkim dostępie do sieci w danym pomieszczeniu, zainstaluj wzmacniacz w połowie drogi od routera, w miejscu, gdzie pierwotny sygnał zaczyna słabnąć. Moc sygnału Wi-Fi w danych częściach mieszkania możesz sprawdzić także przy pomocy darmowych aplikacji na telefon.

Warto też zwrócić uwagę na proste w konfiguracji urządzenia tworzące tzw. sieć bezprzewodową Mesh.