news

Jaki internet domowy wybrać? Sprawdź, czym się kierować

20-05-2022

Stabilny i szybki internet domowy w czasach, gdy wielu z nas pracuje lub uczy się zdalnie, stał się koniecznością. Szybki transfer wymagany jest również do sprawnego działania nowoczesnych urządzeń elektronicznych, takich jak np. smart TV. Jaki internet domowy wybrać? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Jaki internet domowy wybrać? Czym się kierować?

Wybór dostawcy internetu wiąże się z decyzją, która zostaje podjęta na określony w umowie czas. W związku z tym warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, które powinny ją determinować.

Jaki internet domowy wybrać? Zacznij od określenia swoich potrzeb względem połączenia z siecią. Większość klientów chce cieszyć się szybkim i stabilnym internetem bez limitu danych. Cena również gra tutaj ważną rolę. Jak znaleźć dostawcę internetu, który optymalnie spełni Twoje wszystkie oczekiwania?

Wybór jest duży, dlatego też i nieoczywisty. Najistotniejsze są odpowiedzi na dwa pytania:

  1. Do czego będzie Ci potrzebny internet?
  2. Jaki rodzaj internetu jest dostępny w Twojej okolicy?

Dowiedz się także jaki internet poza miastemwybrać.

Do czego będzie Ci potrzebny internet?

Do dyspozycji zazwyczaj są: internet mobilny, kablowy i światłowód. Jeśli zależy Ci jedynie na codziennym przeglądaniu internetu i korzystaniu z mediów społecznościowych, warto rozważyć opcję internetu mobilnego u swojego operatora komórkowego. Abonament wraz z pakietem internetowym zazwyczaj jest korzystnym cenowo połączeniem. Pamiętaj jednak o tym, że internet mobilny wiąże się z limitem transmisji danych i uzależniony jest od zasięgu operatora komórkowego.

Jeśli z kolei internet domowy ma służyć głównie oglądaniu filmów, warto rozważyć ofertę telewizji kablowej, która dostarcza również internet. Podobnie jak w przypadku internetu mobilnego w abonamencie komórkowym, tak i w pakiecie z telewizją kablową – cena za internet powinna być niższa.

Dla użytkowników, którzy chcą korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji internetu, jak np. streaming filmów, granie online czy po prostu ich praca lub nauka zdalna wymagają szybkiego i stabilnego łącza internetowego, polecany jest światłowód. Oferowana prędkość światłowodu (zazwyczajod 100 Mb/s do 200 Mb/s) jest satysfakcjonująca, a wysoka bezawaryjność jest gwarancją stabilnego internetu. Przy wyborze światłowodu warto zwrócić jeszcze uwagę na oferowane przez dostawców prędkości pobierania i wysyłania danych, np. częśto prędkość pobierania danych wynosi 300 Mb/s, a prędkość wysyłanie 50 Mb/s.

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przed wyborem dostawcy internetu, jest czas trwania umowy. Najczęściej obowiązującym okresem są 24 miesiące. Zazwyczaj umowa zawierana na 24 miesiące oferuje optymalne warunki dla standardowego użytkownika internetu.

Światłowód – czy jest dostępny w Twojej okolicy?

Oferowana prędkość i niezawodność internetu światłowodowego sprawia, że jest on obecnie najchętniej wybieranym łączem internetowym. Wciąż jednak technologia ta jest na etapie budowy. W jaki sposób sprawdzić, czy w Twoim miejscu zamieszkania istnieje możliwość podłączenia światłowodu? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że dostarczeniem usług internetu użytkownikowi domowemu zajmują się operatorzy detaliczni. Na przykład wśród dostawców, którzy zawarli umowę z NEXERĄ (czyli operatorem hurtowym) znajdują się: • Orange, • T-Mobile, • Vectra, • Plus, • Netia, • UPC i wielu innych.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego dostawcy internetu, możesz sprawdzić dostępność światłowodu w Twojej okolicy za pomocą mapy NEXERY. Wystarczy wpisać swój adres w oknie wyszukiwania, by sprawdzić dostępność światłowodu lub możliwość jego rozbudowy we wskazanym rejonie. Jeśli w Twojej okolicy jest podłączony światłowód NEXERY albo istnieje możliwość podłączenia, automatycznie na stronie pojawią się również dostępni operatorzy detaliczni, z których usług możesz skorzystać i zapoznać się z ich ofertą.