news

Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi? Krok po kroku

09-06-2022

Bezprzewodowy internet domowy to wyjątkowa swoboda i wygoda. Jednak to nie jedyne aspekty, które mają znaczenie. Podczas korzystania z prywatnej sieci liczy się także bezpieczeństwo. Nawet za zamkniętymi drzwiami swojego domu możesz być narażony na ataki cyberprzestępców. Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi? Poznaj skuteczne rozwiązania.

Bezprzewodowy internet – jakie możliwości oferuje?

Trudno dziś wyobrazić sobie wygodniejsze rozwiązanie niż sieć Wi-Fi. Taki rodzaj połączenia obecnie stał się standardem stosowanym przez osoby prywatne i nie tylko. Możliwość błyskawicznego dołączenia do bezprzewodowej sieci oferuje użytkownikom niezwykłą swobodę. Z dostępu do internetu mogą cieszyć się zarówno użytkownicy komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Wystarczy wyszukać źródło np. w postaci routera WiFi i gotowe.

Jakie korzyści oferuje internet bezprzewodowy?

• Swobodny dostęp do internetu w całym domu; • przy odpowiednim rozszerzeniu zasięgu sieci – można z niej korzystać nawet poza domem np. w ogrodzie; • ograniczenie zużycia limitowanego transferu danych komórkowych; • połączenie internetowe na wielu urządzeniach jednocześnie; • dostęp do szybkiego internetu na inteligentnych urządzeniach, m.in. telewizorach, konsolach itp; • brak nieestetycznych kabli.

Zabezpieczenie sieci Wi-Fi – dlaczego jest ważne?

Korzystanie z otwartej sieci Wi-Fi w domu oferuje wiele swobody, ale jednocześnie niesie za sobą też pewne zagrożenia.

Jeśli Twój internet nie jest zabezpieczony, np. hasłem, jedyną przeszkodą w jego użytkowaniu może być zasięg. Gdy siła sygnału jest wystarczająca, Twoją nieuwagę mogą wykorzystać m.in. sąsiedzi. Dodatkowe urządzenia podpinające się pod sieć będą ją skutecznie spowalniać. W niektórych przypadkach zwiększone zużycie internetu może oznaczać też dodatkowe koszty.

Jednak w tym przypadku problem z sąsiadami może być akurat najmniej kosztowny. Otwarta sieć Wi-Fi to idealne warunki dla cyberprzestępców. Znalezienie takiego sygnału daje im możliwość zdobycia wielu poufnych i cennych informacji. Może się do odbywać poprzez zakażone pliki lub specjalne oprogramowanie szpiegujące. Hakerzy mogą w ten sposób uzyskać m.in.: • dane logowania do poczty/serwisów społecznościowych; • numery kart płatniczych, • hasła do internetowej bankowości.

W ten sposób szkody związane z korzystaniem z otwartej sieci mogą być znacznie wyższe. Kradzież danych do bankowości elektronicznej może skutkować nawet utratą pieniędzy z konta.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Jak zabezpieczyć sieć domową?

Zabezpieczenie otwartej sieci domowej nie wymaga od użytkowników dużych umiejętności. Podstawowe środki ochronne może zastosować każdy. Nawet one potrafią znacząco utrudnić życie cyberprzestępców i zniechęcić ich do cyfrowej kradzieży.

Jak zabezpieczyć otwartą sieć Wi-Fi?

1. Ustaw silne hasło do routera Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi? Podstawowym środkiem zapobiegawczym będzie ustawienie silnego hasła dostępu. W ten sposób ograniczysz możliwość korzystania z internetu osobom niepożądanym. W przypadku routerów automatyczne hasło jest nadawane przez producenta – znajdziesz je na naklejce na spodzie obudowy. Możesz także ustawić własne hasło w panelu administratora na Twoim komputerze. Przy jego tworzeniu stosuj na zmianę małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Samo hasło możesz zapisać na kartce i umieścić w widocznym miejscu w domu. Dzięki temu domownicy i goście będą mogli korzystać z bezpiecznego, bezprzewodowego internetu. 2. Ogranicz zasięg routera Wi-Fi Jeśli sygnał z Twojego routera jest możliwy do przechwycenia np. z ulicy, możesz ograniczyć zasięg działania urządzenia. Wiele nowoczesnych routerów ma funkcję regulowania mocy nadawczej. Dzięki temu możesz procentowo określić optymalny zakres działania. W ten sposób sygnał internetu nie będzie docierać do osób niepożądanych. Może to być jednak utrudnienie w przypadku posiadania dużego mieszkania.
3. Zmień ustawień WPS WPS (Wi-Fi Protected Setup) to rozwiązanie, które ma ułatwić domownikom korzystanie z bezprzewodowej sieci. Niestety, jednocześnie obniża również jej bezpieczeństwo. Dzięki WPS użytkownicy sieci mogą łatwiej łączyć się z routerem – bez konieczności wpisywania hasła zabezpieczającego. Sam system WPS nie jest jednak idealny. Luki w oprogramowaniu mogą ułatwić cyberprzestępcom włamanie do domowej sieci. Jeśli WPS nie jest Ci niezbędny, najlepiej go wyłączyć.
4. Skonfiguruj listę adresów MAC Jeśli zależy Ci na szybkim i bezpiecznym dostępie do bezprzewodowego Wi-Fi, możesz skonfigurować listę adresów MAC na urządzeniu. Co to takiego? Rozwiązanie umożliwia filtrowanie adresów urządzeń, które mogą połączyć się z Twoją siecią domową. Możesz na niej umieścić tylko te sprzęty, z których korzystasz Ty i inni domownicy. Jednocześnie Wi-Fi nie będzie umożliwiać połączenia urządzeniom spoza listy.
5. Zmień protokół szyfrowania połączeń Każdy z routerów obsługuje protokoły szyfrowania, które mają zwiększać bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dzięki nim poufne informacje przesyłane z Twojego urządzenia nie trafią w niepowołane ręce. Standardami, które zapewniają obecnie najwyższy poziom bezpieczeństwa są WPA3 oraz WPA2.
6. Zadbaj o aktualizację oprogramowania routera Routery również posiadają oprogramowanie, które warto co jakiś czas aktualizować. Twórcy aktywnie eliminują kolejne błędy i luki w zabezpieczeniach, a kolejne wersje systemu udostępniają użytkownikom. By znaleźć aktualizacje, zajrzyj do panelu administracyjnego swojego urządzenia.
7. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe Dobry antywirus to podstawa bezpiecznego korzystania z internetu. Oprogramowanie będzie chronić domowe urządzenia przed wirusami, robakami i programami szpiegującymi. Obecnie takie zabezpieczenie możesz zainstalować nie tylko na komputerze, ale także urządzeniach przenośnych – tabletach, smartfonach itp.

Przeczytaj także nasze pozostałe artykuły:

Jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem w sieci? Jak działa światłowód? Wszystko, co musisz wiedzieć