news

Jak usunąć wirusa z komputera? Poznaj skuteczne metody walki z niechcianym oprogramowaniem

11-01-2023

Wirusy komputerowe to programy, które mogą zainfekować komputer i prowadzić do różnych problemów, takich jak spowolnienie urządzenia, utrata danych czy nawet całkowite uszkodzenie systemu operacyjnego. Dlatego tak ważne jest, aby skutecznie usuwać złośliwe oprogramowanie. Dowiedz się, jak usunąć wirusy z komputera oraz co zrobić, by uniknąć problemów w przyszłości.

Jak usunąć wirus? Zacznij od rozpoznania problemu

Obecność wirusa komputerowego na wybranym urządzeniu zwykle kojarzy się z jego całkowitym unieruchomieniem. Komputer, który pozornie działa prawidłowo nie wzbudza podejrzeń – tymczasem takie urządzenie także jest stale narażone na ataki ze strony złośliwego oprogramowania. Dlatego pierwszym i niezwykle istotnym krokiem do usunięcia wirusów z komputera jest rozpoznanie problemu.

Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy, by to zrobić – wystarczy, że raz na jakiś czas dokładnie przyjrzysz się temu, w jaki sposób działa Twoje urządzenie. Na jakie oznaki obecności wirusa komputerowego warto zwracać uwagę?

Spowolnienie pracy systemu – złośliwe oprogramowanie działające w tle może znacząco zużywać zasoby pamięci systemu, co przełoży się na słabszą dyspozycję komputera.
Szybkie rozładowywanie baterii – w przypadku laptopów i urządzeń przenośnych o obecności złośliwego oprogramowania może świadczyć szybkie rozładowywanie baterii. Powinno to budzić podejrzenia, zwłaszcza gdy do tej pory problem nie występował – pojawił się nagle. • Wyskakujące reklamy i komunikaty – zagrożenie w postaci wirusa na komputerze może objawiać się także wyskakującymi reklamami. Niektóre z nich mogą zachęcać użytkowników do kliknięcia (podszywając się np. pod oprogramowanie antywirusowe) w celu zainfekowania urządzenia.
Błędy przy uruchamianiu podstawowych programów – zainfekowany komputer może mieć problem z uruchomieniem np. przeglądarki lub edytorów tekstu. Może to wynikać z niestabilności systemu.
Nowe aplikacje na komputerze – podejrzenia użytkowników powinny wzbudzić programy, które do tej pory nie były zainstalowane na urządzeniu. Złośliwe oprogramowanie może samodzielnie zainstalować niektóre aplikacje i w ten sposób infekować komputer.
Nieznane programy uruchamiające się przy starcie systemu – warto zwrócić uwagę na to, jakie programy uruchamiają się podczas włączania komputera. Zwłaszcza gdy któryś z uruchamianych w ten sposób programów nie jest Ci znany.
Brak dostępu do urządzenia – na Twoim komputerze może wyświetlić się komunikat informujący np. o blokadzie. Może to oznaczać całkowity brak możliwości skorzystania z urządzenia. Pamiętaj, by w takich sytuacjach nie postępować wg. komunikatów wyświetlanych przez wirus.

Jak usunąć wirus z komputera?

Przed wystąpieniem wirusa na komputerze warto zabezpieczyć się zawczasu. Dzięki temu, gdy złośliwe oprogramowanie zacznie wpływać na funkcjonowanie urządzenia, możesz sięgnąć po sprawdzone sposoby.

Jednym z nich jest zabezpieczenie komputera przy użyciu programu antywirusowego. Na rynku nie brakuje zarówno płatnych, jak i darmowych aplikacji, które pomogą chronić Twoje urządzenie przed wirusami. Te drugie oferują zwykle jedynie niektóre opcje, jednak wciąż mogą skutecznie informować o zagrożeniu.

Jak usunąć wirus z komputera przy pomocy antywirusa? W większości przypadków wystarczy uruchomić program i skorzystać z opcji skanowania urządzenia. Aplikacja antywirusowa samodzielnie wykryje zagrożenie i zaproponuje rozwiązanie.

Usunięcie wirusa, gdy nie można uruchomić systemu

Niektóre złośliwe oprogramowania utrudniają nie tylko pracę na urządzeniu, ale mogą uniemożliwić także prawidłowe uruchomienie systemu. Co robić w takiej sytuacji? W wielu takich przypadkach konieczna może się okazać pomoc specjalisty. Jeśli nie masz możliwości, by usunąć problem samodzielnie, skontaktuj się z lokalnym serwisem komputerowym.

Jak usunąć wirus z komputera samodzielnie? W takiej sytuacji niezbędny będzie dostęp do drugiego urządzenia. Odzyskanie dostępu polega na pobraniu oprogramowania antywirusowego na płytę CD/DVD lub dysk przenośny USB. Płytę lub pendrive należy następnie włożyć do zainfekowanego komputera. Podczas uruchamiania systemu należy uzyskać dostęp do tzw. boot menu (menu rozruchu) – można je uruchomić wciskając F12 zaraz po włączeniu komputera. W ten sposób można przeprowadzić skanowanie systemu, które pomoże wyeliminować występujące błędy.

Jak usunąć wirusa za pomocą Menedżera zadań?

Skuteczną metodą na wyeliminowanie zagrożenia w postaci wirusa na komputerze jest skorzystanie z Menedżera zadań. To oprogramowanie dostępne na każdym komputerze – umożliwia zarządzanie procesami i monitoruje pracę systemu operacyjnego. By go otworzyć, wystarczy skorzystać z komendy Ctrl + Alt + Delete.

Menedżer zadań umożliwia wgląd w procesy, które aktualnie obsługuje Twój komputer. Za jego pomocą możesz sprawdzić listę aplikacji działających w danej chwili. Sprawdź, czy są wśród nich programy nieznanego pochodzenia. Jeśli tak, możesz je swobodnie zamknąć, korzystając z polecenia Zakończ zadanie. Dzięki temu złośliwe oprogramowanie tymczasowo zakończy swoje działanie, a Ty zyskasz czas na przeskanowanie komputera i usunięcie wirusa.
Jak usunąć wirusa z komputera bez oprogramowania antywirusowego?

W celu usunięcia wirusa z komputera możesz skorzystać także z rozwiązań wbudowanych w Twój system operacyjny. Jednym z takich rozwiązań jest zapora systemowa systemu Windows. Możesz ją uruchomić z poziomu panelu sterowania, wybierając opcję Zapora Windows Defender. W pierwszej kolejności upewnij się, że zapora jest aktywna i chroni dostępu do komputera. Możesz to sprawdzić w zakładce Włącz lub wyłącz Zaporę Windows Defender.

Po włączeniu zapory przejdź do ustawień i wybierz opcję Aktualizacja i zabezpieczenia. Następnie w zakładce Zabezpieczenia Windows kliknij w przycisk z napisem Otwórz usługę Zabezpieczenia Windows. W ten sposób możesz skorzystać ze skanowania okresowego, które pomoże zidentyfikować złośliwe oprogramowanie znajdujące się na Twoim urządzeniu. System dokładnie sprawdzi zawartość dysków i zaproponuje rozwiązania w przypadku wykrycia problemów.

Jak zabezpieczyć się przed wirusami komputerowymi?

Skuteczna ochrona przed zagrożeniami z sieci to nie tylko szybkie usunięcie niebezpiecznych plików, ale przede wszystkim odpowiednia ochrona urządzenia. Dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed wirusami komputerowymi. Co możesz zrobić, by uniknąć problemów?

Zainstaluj program antywirusowy – warto zadbać o to jeszcze na długo przed tym, gdy zagrożenie pojawi się na komputerze. Dobry antywirus odpowiednio wcześnie wykryje nieprawidłowości i poinformuje Cię o nich. To oszczędzi Ci znacznie więcej problemów w przyszłości. Warto zatroszczyć się również o regularne skanowanie komputera. • Sprawdzaj zabezpieczenia odwiedzanych witryn – jeśli strona, którą odwiedzasz, korzysta z wrażliwych danych, upewnij się, czy posiada certyfikat SSL. Rozpoznasz go po symbolu zielonej kłódki widniejącym obok adresu www.
Korzystaj z bezpiecznego połączenia internetowego – łączenie się z publiczną siecią Wi-Fi może być źródłem problemów. Dla wielu hakerów to furtka do osobistych urządzeń niczego nieświadomych użytkowników. Zamiast tego lepiej wybierać bezpieczne połączenie światłowodowe. • Unikaj podejrzanych wiadomości – maile od nieznanych nadawców mogą zawierać linki lub pliki z niebezpieczną zawartością.

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi? Krok po kroku Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Spam – jak zablokować niechciane wiadomości?