news

Jak udostępnić internet z komputera na telefon? Poradnik

31-03-2022

Chcesz skorzystać z internetu w telefonie, ale masz utrudnienia związane z siecią komórkową? Przekonaj się, jak korzystać z szybkiego połączenia na urządzeniach mobilnych w dowolnym momencie. Przekonaj się, jak udostępnić internet z komputera na telefon.

Kiedy warto udostępnić internet z laptopa?

Urządzenia mobilne na dobre zawitały już w naszym codziennym życiu. Z roku na rok oferują coraz więcej możliwości i w wielu przypadkach zaczynają na dobre konkurować z tradycyjnymi komputerami. Zapewniają szeroki dostęp do rozrywki, stały kontakt z najbliższymi oraz wiele dodatkowych funkcji rozwijanych np. przez aplikacje.

Samo korzystanie z aplikacji może jednak wymagać stałego podłączenia z internetem. Nowoczesne telefony i urządzenia mobilne posiadają kilka opcji połączeń. Tą stosowaną najczęściej jest łączenie z siecią w oparciu o dane mobilne. Prędkość takiego połączenia zależy przede wszystkim od wybranej taryfy i zasięgu operatora. W większości przypadków będzie działać bez zarzutu, jednak zdarzają się sytuacje, w których internet w telefonie może nie sprostać oczekiwaniom.

W takich sytuacjach warto wspierać się dodatkowymi rozwiązaniami. Jeśli połączenie w Twoim komputerze funkcjonuje bez zarzutu, możesz rozszerzyć działanie sieci o dodatkowe urządzenia. Sprawdź, jak udostępnić internet z laptopa na telefon.

Jak udostępnić internet z laptopa – poznaj możliwości

W jaki sposób możesz udostępnić internet z komputera na telefon? Jedną z najprostszych metod będzie utworzenie tak zwanego hotspotu. To rodzaj punktu, który oferuje możliwość bezpiecznego połączenia i korzystania z sieci bezprzewodowej. Możesz natknąć się na niego m.in. w galeriach handlowych, restauracjach i wielu innych. Hotspot oferuje podłączanie telefonu do sieci za pomocą Wi-Fi. Dzięki temu możesz swobodnie korzystać z internetu bez obawy o zużycie danych mobilnych.

W jaki sposób udostępnić internet z komputera?

  1. W pierwszej kolejności przejść do ustawień mobilnego hotspotu. Znajdziesz je w „Ustawieniach” w sekcji „Sieć i Internet”.
  2. W górnej części ekranu pojawi się opcja „Udostępnij moje połączenie internetowe innym urządzeniom”. Następnie włącz ją, klikając na przycisk poniżej.
  3. Pod spodem znajdują się dostępne metody połączenia internetowego – opcją domyślą będzie „Sieć Wi-Fi”.
  4. W tym miejscu możesz także edytować szczegóły dotyczące mobilnego hotspotu. System umożliwia zmianę nazwy sieci oraz ustawienie hasła, które muszą wpisać użytkownicy mobilni podczas połączenia. Na koniec kliknij przycisk „Zapisz”.
  5. Mobilny hotspot w komputerze możesz uruchomić także bez wchodzenia w zaawansowane ustawienia systemu. Wystarczy kliknąć na ikonkę „Dostęp do internetu” w prawym dolnym rogu ekranu. Na dole rozwijanego menu znajdziesz opcję „Hotspot mobilny”. Wybór tej opcji poskutkuje udostępnieniem sieci.

W przypadku urządzeń typu MacBook taka forma udostępniania internetu również jest możliwa. W „Preferencjach systemowych” przejdź do opcji „Udostępnianie Internetu”. W kolejnym kroku zaznacz opcję „Inne komputery” a następnie określ sposób połączenia – także Wi-Fi. W menu „Opcje” możesz edytować nazwę i hasło dla utworzonej sieci. Mobilny hotspot utworzysz w momencie zaznaczenia opcji „Udostępnianie Internetu”.

Udostępnianie internetu z laptopa – jak połączyć telefon do sieci?

Po utworzeniu hotspotu mobilnego sam proces połączenia telefonu z siecią nie powinien sprawiać problemów.

W ustawieniach telefonu włącz opcję „Wi-Fi”. Urządzenie rozpocznie wyszukiwanie dostępnych sieci, które pojawią się na ekranie w postaci listy. Jeśli znajdujesz się w zasięgu hotspotu, pojawi się tam nazwa twojej sieci.

Po kliknięciu w wybrany hotspot system zażąda podania hasła – wpisz to ustalone podczas konfigurowania połączenia na komputerze. Po tym połączenie powinno zostać nawiązane automatycznie.