news

Jak sprawdzić rzeczywistą prędkość internetu?

08-06-2022

Prędkość internetu nie jest parametrem jednostajnym. Transfer danych może przyspieszać lub spowalniać w zależności od wielu czynników. Znaczące spadki jakości połączenia mogą jednak wywoływać frustrację. Zwłaszcza gdy sieć nie oferuje takich możliwości, jakie wcześniej zapowiadał operator. Warto więc monitorować rzeczywistą prędkość internetu. Co to takiego? Co na nią wpływa? Dowiedz się więcej.

Rzeczywista prędkość internetu – co to takiego?

Połączenie internetowe odbywa się zwykle ze zmienną prędkością. Wpływają na nią m.in. parametry wybranego połączenia, obciążenie sieci oraz aktualnie obsługiwane procesy. W efekcie prędkość łącza może różnić się od tego, wskazanego wcześniej przez operatora.

Podstawowa zasada to wykonywanie testów za pomocą połączenia kablowego pomiędzy komputerem a routerem, a nie poprzez sieć bezprzewodową WiFi.

Niewielkie spadki stabilności nie powinny niepokoić. Dopiero regularne i częste opóźnienia potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji upewnij się, czy rzeczywista prędkość internetu odpowiada parametrom wskazanym w ofercie dostawcy. W umowie powinny być wskazane trzy wartości: prędkość maksymalna, prędkość zwykle dostępna oraz prędkość minimalna. Uzyskiwane wyniki nigdy nie powinny być poniżej poziomu prędkości minimalnej, a najniższe wartości najczęściej mogą występować w popołudniowych/wieczornych godzin szczytu.

Rzeczywista prędkość internetu – co na nią wpływa?

Na określenie rzeczywistej prędkości internetu wpływa wiele czynników. Mogą one wynikać z działań dostawcy, sposobu użytkowania przez abonenta lub przyczyn niezależnych od żadnej ze stron. Spowolnienie może być także stałe lub czasowe – w zależności od źródła problemu.

Co wpływa na rzeczywistą prędkość internetu?

• Rodzaj wybranego połączenia (światłowód, połączenie radiowe, satelitarne itp.); • przeciążenia sieci; • ograniczenia sprzętowe (np. przestarzała karta sieciowa w laptopie); • aktywne korzystanie z internetu domowego przez kilku użytkowników jednocześnie; • pobieranie plików o dużych rozmiarach; • obecność złośliwego oprogramowania na urządzeniu; • niewłaściwe ustawienie routera domowego; • ograniczony zasięg sieci bezprzewodowej; • pobieranie dużych aktualizacji; • starsze wersje popularnych przeglądarek internetowych; • zakłócenia wywoływane pracami technicznymi.

Tutaj dowiesz się więcej na temat tego co spowalnia internet.

Test łącza – jakie parametry warto poznać?

Zanim przejdziesz do pomiaru rzeczywistej prędkości internetu, zapoznaj się z kilkoma pojęciami, które pomogą Ci ją odczytać. W tym przypadku zwróć uwagę na trzy podstawowe wartości:

prędkość wysyłania danych (upload) – to informacje wysyłane z Twojego komputera. Odpowiada m.in. na szybsze przesyłanie plików oraz wysoką jakość połączeń wideo. To ważne zwłaszcza podczas pracy zdalnej; • pobieranie danych (download) – określa szybkość, z jaką możesz pobierać dane z internetu. Odpowiada także za proces ładowania stron i multimediów – zwłaszcza filmów, gier i muzyki; • ping – to parametr określający opóźnienie. Określa czas, jaki jest potrzebny, by impuls z Twojego komputera został wysłany do innego użytkownika i wrócił z odpowiedzią.

Powyższe wartości znajdziesz w każdym z popularnych testów łącza.

Gdzie przeprowadzić test łącza internetowego?

Samo przeprowadzenie testu połączenia internetowego to bardzo prosta operacja. Możesz ją przeprowadzić na dowolnym urządzeniu z dostępem do sieci. W internecie nie brakuje stron oferujących taką usługę za darmo. Wystarczy wpisać hasło „speed test” w wyszukiwarce i wybrać jeden z wyników.

Jak sprawdzić rzeczywistą prędkość internetu? Po wybraniu strony na Twoim ekranie powinien pojawić się przycisk „Start” rozpoczynający test. Po kliknięciu rozpocznie się proces testowania prędkości połączenia. Całość może potrwać kilkadziesiąt sekund.

Wyniki otrzymasz w trzech opisanych wyżej parametrach – download, upload oraz ping. Dwa pierwsze będą określone w Mb/s (ang. Mbps). Wartość ping przedstawia się natomiast w ms. Na podstawie takiego testu możesz porównać prędkość oferowaną przez dostawcę z jej faktyczną wartością.

Test połączenia – o czym warto pamiętać?

Pamiętaj, że wynik testu połączenia zależy także od warunków, w jakich go wykonujesz. Wszystkie operacje i zadania wykonywane w tle w tym czasie mogą wpłynąć na rezultat. Jak przygotować się do sprawdzenia prędkości sieci? Przede wszystkim skorzystaj ze strony, która będzie prezentować wyniki w sposób rzetelny. Najlepiej korzystać z witryn certyfikowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W ten sposób zyskasz pewność, że otrzymane parametry będą ukazywać rzeczywisty stan połączenia.

Co jeszcze może wpłynąć na wynik testu prędkości internetu? Zadbaj o to, by w czasie pomiaru wszystkie programy zostały wyłączone. Dotyczy to szczególnie tych aplikacji, które na bieżąco korzystają z połączenia z siecią. Upewnij się także, że podczas testu sieci nie pobierasz żadnych plików.

W uzyskaniu rzeczywistego wyniku może pomóc także chwilowe wyłączenie oprogramowania antywirusowego.

Przeczytaj też jak sprawdzić stabilność łącza internetowego.

Szybki internet – co to oznacza?

Obecnie na rynku usług internetowych nie brakuje ofert dostosowanych do potrzeb różnych klientów. Większość dostępnych usług zapewnia dostęp do szybkiego połączenia dopasowanego do zwykłych użytkowników. Prędkość pobierania danych na poziomie 300 Mb/s to standard, który umożliwia swobodne surfowanie po sieci, pracę, naukę i dostęp do multimediów w wysokiej jakości.

W zależności od tego, co robisz w internecie, te potrzeby mogą się zmieniać. Do grupy tych najaktywniej korzystających z sieci można zaliczyć graczy. Udana i niczym niezakłócona rozgrywka wymaga stabilnej transmisji danych.

Jedne z najwyższych parametrów internetu oferuje światłowód. Ten rodzaj połączenia umożliwia uzyskanie prędkości pobierania sięgającej nawet do 1000 Mb/s. To optymalne warunki, by móc cieszyć się wirtualną rozrywką – bez opóźnień i zakłóceń.

Szukasz szybkiego internetu? Postaw na światłowód

Szukasz szybkiego i niezawodnego internetu? A może męczą Cię nieustanne spadki jakości u obecnego dostawcy? Rozwiązaniem, które oferuje obecnie najwyższe możliwe parametry przesyłania danych, jest światłowód. Jakie zalety przemawiają za tym rozwiązaniem? • wysoka przepustowość zapewnia najwyższą prędkość pobierania; • światłowód umożliwia także błyskawiczne przesyłanie danych; • niska wartość ping (nawet do 10 ms) zapewnia dużą stabilność połączenia; • światłowód wyróżnia się też niską awaryjnością i odpornością na uszkodzenia.

Chcesz skorzystać ze światłowodu? Sprawdź jego dostępność

Światłowód w ostatnich latach zyskuje na popularności, a to przekłada się na rozwój sieci. Jeśli także chcesz do niej dołączyć, sprawdź jej dostępność dzięki interaktywnej mapie NEXERY. Znajdziesz tam regiony objęte siecią FTTH i lokalizacje, w których już można korzystać z szybkiego internetu.

Wystarczy wpisać adres, by sprawdzić dostępność światłowodu. Dzięki legendzie szybko rozpoznasz, w którym miejscu sieć jest już gotowa do podłączenia. Mapa NEXERY zawiera także szczegółowe informacje o operatorach detalicznych dostępnych w Twojej okolicy. Pod jednym adresem może się znajdować nawet do 10 ofert dostawców.

By skorzystać z konkretnej oferty, wystarczy skontaktować się z wybranym operatorem i umówić się na termin podłączenia światłowodu i uruchomienia usługi.