news

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Co robić w tej sytuacji?

01-12-2022

Telefon to obecnie podstawowe urządzenie, z którego korzystają wszyscy. Z powodzeniem zastępuje portfel, zapewnia kontakt z najbliższymi, jest źródłem wiedzy i rozrywki. Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tego gadżetu. Niestety, ta swoboda niesie za sobą także pewne niebezpieczeństwa. Uzyskanie dostępu do telefonu przez osobę niepożądaną może mieć poważne konsekwencje. Dlatego warto przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa. Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Czy można się przed tym skutecznie bronić? Dowiedz się więcej.

Telefon celem hakerów

Zhakowanie telefonu to bardzo szerokie pojęcie, które może oznaczać szereg różnych działań podejmowanych przez cyberprzestępców. W naszych telefonach przechowujemy masę informacji – w tym także tych poufnych. Znajdują się tam dane osobiste, loginy i hasła do serwisów bankowych i wiele innych. Każda z takich informacji może okazać się przydatna dla hakera. To dlatego telefony coraz częściej stają się celem ataków. To współczesny, elektroniczny portfel zawierający najważniejsze informacje o jego posiadaczu.

Co w praktyce może oznaczać zhakowanie telefonu? W ten sposób haker może wejść w posiadanie wrażliwych i poufnych informacji. Może to osiągnąć m.in. poprzez podsłuchiwanie rozmów i dostęp do korespondencji. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do przejęcia kontroli nad samym urządzeniem. Będzie to skutkować m.in. niekontrolowanym wykonywaniem połączeń, rozsyłaniem wiadomości i dostęp do aplikacji z poufnymi danymi.

Dowiedz się jak bezpiecznie korzystać z internetu?

W jaki sposób może dojść do zhakowania telefonu

Niestety nie ma jednej metody zhakowania telefonu. Istnieje wiele rozwiązań stosowanych przez hakerów w celu uzyskania poufnych danych.

Sprawdź, z jakimi zagrożeniami możesz mieć do czynienia:

• telefon może zostać zhakowany przy użyciu oprogramowania szpiegowskiego. W ten sposób haker zyska dostęp i kontrolę nad wybranym urządzeniem;
• złośliwe oprogramowanie może pojawić się w telefonie np. podczas połączenia z publiczną siecią Wi-Fi lub pobierania plików z niepewnych źródeł. Często może to skutkować blokadą urządzenia i wymuszeniem opłaty za odblokowanie. Warto pamiętać, że jest to tylko metoda, by uzyskać dane do konta bankowego; • popularną metodą stosowaną wśród hakerów jest także phishing. Polega na podszywaniu się pod instytucję, firmę lub bank. Przestępca wysyła wiadomość do posiadacza telefonu i zachęca do kliknięcia w załączony link. W ten sposób może uzyskać dostęp do poufnych danych z urządzenia;
• do ataku hakerskiego na telefon może być wykorzystany tzw. dialer. To złośliwe oprogramowanie wykonujące połączenia bez wiedzy użytkownika. Często łączy się m.in. z zagranicznymi numerami. • Niektórzy hakerzy stosują także metodę zwaną SIM-swap. Dzięki niej mogą przenieść wybrany numer telefonu na swoją kartę SIM.

Jak sprawdzić, czy mój telefon został zhakowany?

Jak wiesz z powyższego akapitu, hakerzy mogą przejąć kontrolę nad wybranym urządzenie na kilka różnych sposobów. Jak w takim razie sprawdzić, czy telefon został zhakowany?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kilka typowych objawów towarzyszących zhakowaniu.

Problemy z płynnym działaniem urządzenia – zainfekowany telefon może skutkować znaczącym spowolnieniem systemu operacyjnego. Złośliwe programy działające w tle zapełniają pamięć urządzenia i utrudniają jego funkcjonowanie.
Nieznane aplikacje na Twoim urządzeniu – jeśli w Twoim telefonie pojawiła się aplikacja niezainstalowana przez Ciebie, może to być efekt zdalnego działania hakerów. • Zwiększone zużycie danych mobilnych – złośliwe aplikacje w telefonie będą wykorzystywać Twój limit transferu danych. Jeśli zaobserwujesz jego zwiększone użycie, to oznacza, że urządzenie wysyła dane hakerom.
Krótszy czas działania baterii – więcej operacji, zwłaszcza tych w tle, będzie skutkować szybszym rozładowaniem telefonu.
Wyskakujące reklamy lub powiadomienia – nieznane i częste powiadomienia mogą świadczyć o złośliwym oprogramowaniu w telefonie. Co więcej, mogą zawierać linki prowadzące do dalszego zawirusowania telefonu. • Nieprawidłowości w rachunku telefonicznym – niekontrolowane wykonywanie połączeń (zwłaszcza zagranicznych) i przesyłanie wiadomości może prowadzić do znaczącego wzrostu kosztów na miesięcznym rachunku.
Podejrzane powiadomienia z aplikacji banków – otrzymywane powiadomienia z aplikacji bankowej może świadczyć o podejrzanych transakcjach na Twoim koncie.
Wiadomości wysyłane z Twojego telefonu – osoby z grupy Twoich kontaktów mogą otrzymywać wiadomości z podejrzanymi linkami lub załącznikami.

Przeczytaj także jak sprawdzić, czy strona internetowa jest bezpieczna?

Zhakowany telefon – jakie mogą być skutki?

Samo zhakowanie telefonu nie musi być głównym celem hakerów. Zwykle jest to jedynie furtka do uzyskania cenniejszych danych. Śledząc Twoją aktywność w urządzeniu, mogą zyskać dostęp do loginów i haseł. Dzięki nim mogą włamać się m.in. na Twoje social media. Gorsze skutki może przynieść jednak dotarcie do loginów z systemów bankowych. Haker obsługujący Twój telefon może zyskać dostęp do aplikacji bankowej i w ten sposób dokonywać lub zatwierdzać transakcje. W ten sposób może wypłacić wysoką kwotę z Twojego rachunku. Zdarza się, że w ten sposób ofiary tracą wieloletnie oszczędności.

Co więcej, utracone dane mogą służyć również do identyfikacji i podszywania się pod inną osobę. W ten sposób cyberprzestępcy mogą korzystać np. z internetowych kredytów lub pożyczek. Podczas wnioskowania o pieniądze będą posługiwać się Twoimi danymi. Pożyczając dużą kwotę, mogą pozostawić Cię z ogromnym długiem.

Co zrobić, gdy telefon jest zhakowany?

Hakerzy potrafią narobić wiele szkód na różne sposoby – nie oznacza to jednak, że nie masz szansy, by skutecznie się przed nimi chronić. Jeśli masz podejrzenia, że Twój telefon został zhakowany, możesz podjąć kilka działań, które ustrzegą Cię przed groźnymi konsekwencjami.

Co możesz zrobić, jeśli Twój telefon został zhakowany?

Przywróć urządzenie do ustawień fabrycznych – jeśli Twój telefon jest zhakowany do tego stopnia, że nie możesz z niego korzystać, skutecznym rozwiązaniem może być reset ustawień systemowych. Niestety, w tym przypadku musisz liczyć się z utratą danych zapisanych na urządzeniu.
Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe – odpowiednia aplikacja będzie skanować urządzenie i wyświetli ostrzeżenie w momencie, gdy pojawi się ryzyko ponownego zhakowania. • Zmień hasło dostępu do sieci Wi-Fi – włamanie do telefonu może nastąpić m.in. przez otwartą sieć Wi-Fi. Jeśli w domu korzystasz z bezprzewodowego internetu, ustaw hasło dostępu lub zmień je na nowe.
Regularnie zmieniaj hasła w aplikacjach z poufnymi danymi – zmieniając hasła raz na jakiś czas, minimalizujesz szansę włamania na konto lub do aplikacji. Możesz przy tym korzystać np. z menedżerów haseł, by lepiej nimi zarządzać.
Usuń podejrzane aplikacje – jeśli wiesz, że po zainstalowaniu jednej z aplikacji zaczęły pojawiać się problemy z telefonem, usuń ją. Zrób to również w przypadku aplikacji nieznanego pochodzenia. • Poinformuj znajomych o problemach – hakerzy mogą wykorzystać Twój telefon do infekowania kolejnych urządzeń np. poprzez wysyłanie fałszywych wiadomości. Jeśli masz taką możliwość, poinformuj znajomych o problemie, np. telefonicznie. Możesz ich ostrzec także przed otwieraniem linków wysłanych z Twojego numeru.

Zobacz też jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem w sieci?

Jak zabezpieczyć telefon przed ponownym zhakowaniem?

Jak zabezpieczyć się przed ponownym zhakowaniem telefonu w przyszłości?

• Zadbaj o to, by w urządzeniu zawsze był zainstalowany program antywirusowy. Regularnie instaluj kolejne aktualizacje, by poprawić jego działanie.
• Unikaj wiadomości, maili i linków z podejrzanych źródeł. Unikaj otwierania ich i pobierania załączników. • Aplikacje pobieraj jedynie z oficjalnych źródeł. • Unikaj niepewnych adresów internetowych – sprawdź, czy strona, którą odwiedzasz posiada aktualny certyfikat SSL. Dotyczy to m.in. stron banków. • Jeśli nie ma takiej potrzeby, unikaj korzystania z publicznych otwartych sieci Wi-Fi. • Łącz się z internetem za pomocą bezpiecznego połączenia, np. światłowodu. • Zabezpiecz swój telefon numerem PIN – by osoby postronne nie miały do niego dostępu.