news

Jak sprawdzić, czy strona internetowa jest bezpieczna?

15-08-2022

Powszechnie wiadomo, że Internet ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony pomaga w komunikacji i ułatwia wiele procesów. Z drugiej strony niesie ze sobą zagrożenia w postaci cyberprzestępców, którzy żerują na nieświadomości internautów. W sieci nie brakuje fałszywych witryn rozsyłających złośliwe oprogramowanie i zbierających wrażliwe dane. Warto więc zabezpieczyć się przed nimi. Jak sprawdzić, czy strona jest bezpieczna? Przekonaj się.

Sprawdzanie strony internetowej – jakie są zagrożenia?

Z sieci możesz dziś korzystać na wiele różnych sposobów. Internet oferuje dostęp do rozrywki, mediów społecznościowych, Twoich finansów a nawet zakupów. Jednocześnie wiele z tych aktywności będzie wymagać od Ciebie wprowadzania poufnych i wrażliwych danych. Co więcej, Twój komputer może zostać zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym, by samodzielnie przechwytywać takie informacje.

Wyłudzenie danych do logowania to niebezpieczny proceder, który niesie za sobą poważne konsekwencje. Cyberprzestępcy mogą w ten sposób włamać się na Twoją skrzynkę mailową, media społecznościowe, a nawet do cyfrowej bankowości.

Pamiętaj również, by pod żadnym pozorem w sieci nie udostępniać:

• numeru karty płatniczej, • kodu CVC z karty, • danych z dowodu osobistego, • danych do logowania w serwisach społecznościowych/skrzynce mailowej itp.

Jeżeli takie dane dostaną się w niepowołane ręce – może dojść do próby wyłudzenia (kradzieży) pieniędzy z konta, a nawet do ich całkowitej utraty Dlatego przed logowaniem się w sieci, warto sprawdzić, czy wybrana strona jest bezpieczna.

Jak sprawdzić, czy strona jest bezpieczna?

Przekonaj się, jak sprawdzić, czy strona, do której się logujesz, jest odpowiednio chroniona i bezpieczna.

Sprawdź ustawienia swojej przeglądarki

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe już same w sobie zawierają podstawowe ustawienia zabezpieczające użytkowników przed działaniem niebezpiecznych witryn. Umożliwiają m.in.:

• blokowanie wyskakujących okienek, • wyświetlanie komunikatów o potencjalnym niebezpieczeństwie,
• blokowanie automatycznego dostępu do kamery lub mikrofonu, • ochronę komputera przed pobieraniem niebezpiecznych plików, • wysyłanie żądań do stron o nieśledzenie.

Zanim przejdziesz do przeglądania internetu, upewnij się, że ustawienia ochrony w przeglądarce są dostosowane do Twoich potrzeb. Zakładkę dotyczącą prywatności i bezpieczeństwa znajdziesz w ustawieniach zarówno w Chromie, Firefoxie, Operze oraz Safari.

Sprawdź adres URL odwiedzanej strony

Weryfikowanie adresów jest bardzo ważne z perspektywy bezpieczeństwa w sieci. Nawet drobna literówka w URL-u może przekierować Cię do innej, niebezpiecznej strony. Cyberprzestępcy są świadomi błędów, jakie popełniają internauci i podszywają się pod popularne witryny, licząc na nieuwagę użytkowników. Baczną uwagę zwracaj także na linki udostępnianie na stronach lub w internetowej korespondencji. One również mogą przekierować Cię do niebezpiecznych witryn. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Wystarczy, że najedziesz kursorem na podejrzany link – bez klikania. W dolnym rogu przeglądarki wyświetli się pełny adres odnośnika. Aby mieć pewność, że podesłana treść nie zawiera potencjalnego zagrożenia, należy dokładnie zweryfikować każdy element adresu strony internetowej.

Sprawdź certyfikaty bezpieczeństwa na stronie

Każda interakcja ze stroną oznacza przesyłanie danych między wybraną witryną a Twoją przeglądarką internetową. Dlatego upewnij się, że przesyłane informacje są chronione w odpowiedni sposób.

Podstawowym protokołem przesyłania informacji jest HTTP (Hypertext Transfer Protocol), choć większość witryn korzysta obecnie z jego bezpieczniejszej wersji – HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). To, w jaki sposób zabezpieczona jest wybrana strona, możesz sprawdzić na pasku adresu w przeglądarce. Ikona zamkniętej kłódki oznacza, że Twoje dane chroni certyfikat SSL. Po kliknięciu w symbol znajdziesz także dodatkowe informacje odnośnie do jego ważności.

Sprawdź, kto jest właścicielem domeny

Właściciele witryn internetowych nie są anonimowi. W przypadku podejrzanych adresów, możesz szybko sprawdzić, na kogo zarejestrowana jest strona. Służy do tego tzw. baza Whois. To platforma zawierająca informacje o konkretnych domenach oraz ich abonentach. Znajdziesz tam m.in. dane właściciela strony, adres, numer telefonu oraz e-mail.

W internecie nie brakuje darmowych narzędzi umożliwiających przeszukiwanie bazy. Zasada ich działania jest także banalnie prosta – wystarczy wkleić URL podejrzanej strony we wskazanym polu. Wyszukiwarka wyświetli szczegółowe informacje o jej właścicielu.

Skorzystaj z narzędzi sprawdzających bezpieczeństwo stron

Szybkie sprawdzenie strony internetowej jest możliwe także dzięki narzędziom badającym adresy URL. Własne tego typu rozwiązanie posiada również Google. Aplikacja Bezpieczne Przeglądanie Google umożliwia sprawdzenie aktualnego stanu wybranej witryny. Tu także wystarczy wkleić adres URL, by po chwili poznać, jaką reputację ma konkretna strona.

Alternatywą mogą być także inne narzędzia skanujące strony pod kątem złośliwego oprogramowania. Większość z nich jest bezpłatna, dzięki czemu możesz szybko upewnić się, że wybrana witryna nie zagraża bezpieczeństwu Twojego komputera.
Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Jedną z tradycyjnych i jednocześnie najskuteczniejszych metod ochrony, jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego. Oprogramowanie największych marek wyróżnia się nowoczesnymi typami zabezpieczeń i niezwykle wysoką wykrywalnością podejrzanych źródeł.

Producenci tworzą także bazy witryn, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla odbiorców. Aktualizowany program antywirusowy potrafi skutecznie zablokować dostęp do takiej strony.

Niebezpieczna zawartość w sieci – jak reagować?

Sprawdzenie, czy strona jest bezpieczna to jedno, a co w sytuacji, gdy już trafisz na podejrzaną witrynę?

Przede wszystkim wyłącz niebezpieczną kartę jak najszybciej. Nawet kilkunastosekundowa obecność na takiej stronie może skutkować pobraniem szkodliwej zawartości. Jeśli posiadasz program antywirusowy, niezwłocznie uruchom tryb skanowania komputera. W tym przypadku nie warto oszczędzać na czasie – lepiej przeszukać całe urządzenie.

Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy Twój komputer pobierze plik nieznanego pochodzenia. Taki dokument można przeskanować osobno – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję skanowania za pomocą antywirusa.

Warto również sprawdzić istniejące zabezpieczenia i programy antywirusowe – może się bowiem okazać, że niektóre z nich trzeba będzie zaktualizować albo wymienić. Przede wszystkim jednak, aby uniknąć nieprzyjemnych spotkań z niebezpiecznymi witrynami, należy ostrożnie i rozsądnie korzystać z Internetu oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa w sieci.