news

Jak powstaje sieć światłowodowa?

17-05-2022

Zastanawiasz się, jak przebiega proces budowy sieci światłowodowej w Polsce? Kto odpowiada za planowanie kolejnych połączeń i w jaki sposób Ty też możesz zyskać dostęp do najszybszego internetu? Przekonaj się.

Kto odpowiada za budowę sieci światłowodowej?

Sieć światłowodowa to nic innego jak system przewodów, które umożliwiają szybkie przesyłanie danych za pomocą fali świetlnej. Korzystanie z tej usługi wymaga doprowadzenia fizycznego połączenia.

Internet do wybranej lokalizacji przesyłany jest za pośrednictwem specjalnego kabla wykonanego z włókna szklanego lub tworzyw sztucznych. W jego wnętrzu znajduje się rdzeń, po którym przepływają fale świetlne. Wnętrze kabla dodatkowo pokryte jest nieprzepuszczalnym płaszczem, który dba o intensywność sygnału.

W Polsce projektem budowy sieci dostępowej zajmuje się dostawca hurtowy NEXERA. W 2016 roku marka zdecydowała o rozpoczęciu realizacji w ramach konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Uzyskanie dofinansowania zobowiązuje NEXERĘ do zapewnienia przyłączeń światłowodowych do wybranych w konkursie adresów. Na tej podstawie dochodzi do wytypowania regionów, gdzie sieć powstanie w pierwszej kolejności. Dodatkowo adresy są wybierane także w ramach projektów niesubsydiowanych NEXERY.

Jak wygląda proces wyboru lokalizacji pod budowę sieci światłowodowej?

Pierwszym krokiem do budowy sieci światłowodowej jest etap projektowania. Jest on szczególnie istotny, ponieważ to właśnie wtedy specjaliści analizują możliwości rozwoju infrastruktury światłowodowej na danym terenie.

Ocena takich możliwości dokonywana jest na podstawie wizji lokalnej oraz uzyskanych niezbędnych zgód na budowę sieci światłowodowej. W zależności od istniejącej infrastruktury w danym rejonie internet światłowodowy może być doprowadzony na dwa sposoby:

• Przez kabel napowietrzny – przewód prowadzony jest na słupach i podłączony do budynku mieszkalnego, a następnie prowadzony przez mieszkanie.
• Przez kabel doziemny – rura z okablowaniem zostaje umieszczona w kanalizacji i w ten sposób doprowadzona do budynku. Kabel światłowodowy zostaje wprowadzony do mieszkania przez piwnicę i przebiega przez dom.

Wszystkie metody doprowadzenia przewodu światłowodowego są powszechnie stosowane i zgodne ze wskazaniami Unii Europejskiej. Zmienność metod budowy sieci pozwala na efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury i doprowadzenie sieci do jak największego grona odbiorców.

Budowa sieci światłowodowej – jak przebiega?

Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń wykonawcy przystępują do budowy sieci światłowodowej. W przypadku NEXERY cały proces dzieli się na tzw. paczki. Mogą one obejmować swoim zasięgiem nawet kilka miejscowości jednocześnie. Na tym etapie uwzględniane są także wszystkie adresy, które mogą dołączyć do sieci. W przypadku projektów finansowanych w ramach POPC brane są pod uwagę jedynie adresy konkursowe.

Uruchomienie usługi światłowodowej nastąpi dopiero po ukończeniu prac na poszczególnych gałęziach sieci. W związku z tym czas oczekiwania dostęp do szybkiego internetu od momentu rozpoczęcia budowy może wynosić maksymalnie do 9 miesięcy.

Na koniec pozostaje jeszcze jeden etap – testowanie i ewidencjonowanie sieci światłowodowej. Na tym etapie specjaliści sprawdzają, czy połączenie na danym obszarze zostało wybudowane według wcześniejszych założeń oraz czy będzie spełniać wymogi jakościowe. Tylko w ten sposób uda się zapewnić odbiorcom możliwie najszybsze i stabilne połączenie z internetem. Od tego momentu usługa będzie dostępna w okolicy w ciągu kolejnego miesiąca.

W jaki sposób sprawdzić dostępność sieci światłowodowej?

Budowę sieci światłowodowej możesz na bieżąco monitorować za pośrednictwem mapy dostępności NEXERY. Znajdziesz na niej oznaczone regiony objęte działaniem internetu światłowodowego. Wpisując swój adres, uzyskasz szczegółowe informacje o przebiegu prac w Twojej okolicy.

Przy każdym z adresów znajduje się specjalne oznaczenie symbolizujące gotowość sieci. Co oznaczają?

• W projektowaniu – na tym etapie powstają plany budowy sieci na danym obszarze. Oznacza to zarówno wizję lokalną, jak i pozyskiwanie zgód na stworzenie połączenia. W tym momencie termin uruchomienia sieci nie będzie jeszcze znany.
• W budowie – w danej chwili trwają prace budowlane na wskazanym obszarze. Od tego momentu usługa będzie dostępna w ciągu 9 miesięcy.
• Prawie gotowa – w tym momencie następuje etap weryfikacji sieci i sprawdzenie, czy internet będzie docierać do odbiorców bez zakłóceń. To oznacza, że podłączenie światłowodu będzie możliwe w ciągu miesiąca.
• Gotowa – światłowód dla danych adresów już funkcjonuje. Możesz w każdej chwili przyłączyć swój adres do sieci.

Jak możesz dołączyć do sieci światłowodowej?

Gdy budowa sieci światłowodowej zostanie już ukończona, mogą do niej dołączać pojedyncze adresy odbiorców końcowych. Jak to zrobić? Sprawdzając dostępność światłowodu na interaktywnej mapie, możesz także poznać oferty operatorów telekomunikacyjnych w Twojej okolicy. To właśnie za ich pośrednictwem możesz dołączyć do sieci światłowodowej.

Pod jednym adresem może znajdować się nawet 10 różnych dostawców detalicznych. Wśród nich są ogólnopolscy (m.in. T-Mobile, Plus, Netia, Vectra, Orange, UPC) oraz lokalni operatorzy. Pełną listę blisko 50 firm znajdziesz TUTAJ.

Spośród dostępnych dostawców wybierz ofertę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Następnie skontaktuj się z firmą telekomunikacyjną i umów termin budowy połączenia światłowodowego w Twoim domu. W tym momencie uzyskasz także informację o planowanym uruchomieniu usługi.

Dla sieci realizowanych w ramach POPC, koszty związane z budową domowego podłączenia pokrywa operator detaliczny. Jako klient końcowy dokonujesz jedynie opłat abonamentowych związanych z wyborem konkretnej oferty internetu światłowodowego.

W mojej okolicy nie ma światłowodu – kiedy powstanie?

Chcesz dołączyć do sieci światłowodowej, ale Twój adres nie znajduje się w zasięgu? Warto pamiętać, że prace na terenie całego kraju wciąż trwają – śledząc bieżące informacje, z wyprzedzeniem dowiesz się o planowanych przyłączeniach.

Jeśli chcesz przyspieszyć proces doprowadzenia światłowodu pod Twój adres, możesz zgłosić takie zapotrzebowanie samodzielnie. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie UKE. Odpowiedni panel zgłoszeniowy znajduje się w zakładce „zgłoś popyt”.