news

Jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu?

22-09-2022

W lipcu 2022 roku liczba internautów wyniosła 29,6 mln. Inne dane pokazują, że obecnie 35 proc. Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo. Takie liczby robią wrażenie i potwierdzają, że internet stał się nieodłącznym elementem rzeczywistości. Połączenie z siecią Wi-Fi odgrywa więc ważną rolę w codziennym życiu. Co zrobić, aby było silne, stabilne i przebiegało bez zakłóceń? Jak poprawić zasięg Wi-Fi? Podpowiadamy!

Co to jest Wi-Fi?

Internet bezprzewodowy funkcjonuje pod różnymi nazwami np. Wi-Fi, bezprzewodowa sieć LAN, bezprzewodowa sieć lokalna lub WLAN. Wi-Fi (skrót od Wireless Fidelity) oznacza technologię sieci bezprzewodowej, która zapewnia dostęp do internetu mi.in. takim urządzeniom jak: komputery stacjonarne, laptopy, telefony komórkowe czy telewizory.

Jak działa Wi-Fi?

Zalety Wi-Fi są znane każdemu użytkownikowi. Sieć zapewnia swobodne połączenie z internetem z dowolnego miejsca (pod warunkiem, że znajduje się ono w zasięgu sygnału). Ponadto daje dostęp do internetu na różnych, mobilnych urządzeniach, a także pozwala na podłączenie np. wielu komputerów.

Wi-Fi wykorzystuje częstotliwości radiowe lub fale radiowe, aby komunikować się między urządzeniami. Częstotliwości te są mierzone w gigahercach (GHz). Wi-Fi wykorzystuje pasma częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz dla sygnału. Różnica między pasmami częstotliwości to ich zakres i przepustowość. Pasmo 2,4 GHz zapewnia większy zasięg Wi-Fi przy niższych prędkościach. Natomiast 5GHz przesyła dane z większą prędkością przy mniejszym zasięgu.

Aby Wi-Fi działało, potrzebujemy modemu podłączonego do routera bezprzewodowego. To urządzenie generuje sygnał bezprzewodowy i umożliwia urządzeniom bezprzewodowym (czyli tym, które mają wbudowaną kartę Wi-Fi) na łączenie się z internetem.

Jak poprawić zasięg Wi-Fi?

Wzmocnienie zasięgu Wi-Fi zależy od wielu czynników. Często wystarczy zastosować proste rozwiązania, które pozwolą osiągnąć zadowalające efekty na tym polu.

Jakie kroki warto podjąć, aby zwiększyć zasięg Wi-Fi?

Sprawdź położenie routera WiFi

Właściwe położenie routera w pomieszczeniu może wpłynąć na jakość i siłę połączenia Wi-Fi. Sygnały Wi-Fi, jakie wysyła router, są zazwyczaj silniejsze, gdy znajduje się on możliwe jak najdalej od podłogi. Umieszczenie routera na wysokiej szafce lub półce jest lepszym rozwiązaniem niż ulokowanie go podłodze. Na zasięg Wi-Fi dobrze wpływa również postawienie routera w centralnej części domu lub mieszkania. Warto zapewnić sygnałowi jak najlepszy przepływ. Grube mury, ściany albo przeszkody w postaci drzwi, mebli – mogą go zakłócać. Pozbycie się różnego rodzaju barier pomieszczeniu wpływa na poprawę zasięgu Wi-Fi.

Odłącz nieużywane komputery i akcesoria od sieci

Zbyt duża liczba urządzeń podłączona do sieci może doprowadzić do jej przeciążania, a tym do osłabienia działania. Jeśli chcemy zwiększyć zasięg Wi-Fi, powinniśmy odłączyć od niej urządzenia, których nie używamy. Możemy też ograniczyć liczbę wszystkich podłączonych urządzeń. W tym przypadku sprawdza się zasada: „Im mniej, tym lepiej".

Zrestartuj router przynajmniej raz w miesiącu

Restart routera to prosty, szybki i potrzebna czynność, która może wpłynąć na poprawę zasięgu Wi-Fi. Aby zrestartować urządzenie, wystarczy wyłączyć router, odczekać ok. 20 sekund, a następnie włączyć go ponownie. Można sprawdzić rezultaty tego zabiegu, sprawdzając prędkość internetu po kilku minutach działania routera.

Zaktualizuj oprogramowanie routera

Zdarza się, że słabe połączenie z siecią wynika z braku zaktualizowania oprogramowania routera. Dlatego też, aby wzmocnić zasięg Wi-Fi, zaleca się wykonanie takiej aktualizacji. Cały proces nie jest tak trudny, jak może się wydawać. Należy zalogować się do panelu administracyjnego routera z poziomu komputera, który jest podłączony do naszej sieci, a następnie znaleźć w ustawieniach routera opcję, pozwalającą na wykonanie aktualizacji.

Sprawdź internet światłowodowy

Jeśli mamy problemy z zasięgiem Wi-Fi, a zależy nam na szybkim i stabilnym połączeniu internetowym, to możemy wziąć pod uwagę Internet światłowodowy, który zapewnia m.in.: • wysoką prędkość pobierania danych; • wysoka prędkość wysłania danych; • stabilność i niezawodność połączenia; • znikome ryzyko awarii.

Podłączenie internetu światłowodowego to rozwiązanie, które może przyczynić się do wzmocnienia zasięgu Wi-Fi. Warto skorzystać z usług sprawdzonego operatora sieci. Na polskim rynku uznaniem cieszy się firma NEXERA, która jako operator nowoczesnej sieci światłowodowej, zapewnia dostęp do superszybkiego internetu. Dzięki interaktywnej mapie, znajdującej się na stronie internetowej firmy, możemy ustalić, czy nasz adres jest w zasięgu sieci.

Brak silnego i niezawodnego połączenia z internetem w domu jest wyraźnie odczuwalny. Utrudnia pracę (jeżeli pracujemy w formie home office), psuje przyjemność z oglądania filmów lub słuchania muzyki w sieci, uniemożliwia szybki dostęp do potrzebnych informacji online. Warto więc zrozumieć podstawy działania routera bezprzewodowego oraz znać wskazówki, które mogą skutecznie wzmocnić zasięg Wi-Fi.

Przeczytaj także:

Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi? Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Modem a router czym się różnią?