news

Jak podłączyć światłowód w bloku? Co warto wiedzieć?

15-07-2022

Światłowód to jedna z najpopularniejszych form połączenia internetu stacjonarnego. Za jego popularnością przemawia prędkość przesyłania danych i stabilność łącza. Czy takie rozwiązanie dostępne jest dla wszystkich? Czy mogą korzystać z niego właściciele mieszkań? Jak wygląda instalacja światłowodu w bloku? Dowiedz się więcej.

Instalacja światłowodowa w bloku – czy to możliwe?

Proces montażu światłowodu nie należy do skomplikowanych. W sytuacji, gdy do budynku zostało doprowadzone odpowiednie łącze, sama instalacja w mieszkaniu nie stanowi wyzwania. Wybrany operator wysyła zespół monterów, którzy instalują przyłącze w miejscu wskazanym przez klienta. Jest to możliwe w przypadku domów jednorodzinnych, a co z mieszkańcami bloków? Czy oni także mogą cieszyć się szybkim dostępem do sieci?

Sam proces instalacji światłowodu w bloku lub na osiedlu także nie należy do skomplikowanych. W tym przypadku kluczem do sukcesu będzie dostosowanie rodzaju połączenia do potrzeb mieszkańców.

W bloku budowę światłowodu rozpoczyna się od doprowadzenia przewodu np. do piwnicy lub garażu. Dopiero z części wspólnej kolejne elementy będą prowadzone do pojedynczych mieszkań.

W doprowadzeniu światłowodu w bloku znaczenie ma przede wszystkim rozmiar budynku. W przypadku niskiej zabudowy podłączenie poszczególnych mieszkań można poprowadzić np. prosto z piwnicy. Z kolei w wysokich budynkach nie jest to możliwe – dlatego na wyższych piętrach montuje się dodatkowe skrzynki, z których światłowód trafia już bezpośrednio do mieszkań.

Przy montażu światłowodu w bloku bierze się pod uwagę także możliwe obciążenie sieci. Dla kilku lub kilkunastu klatek schodowych korzystniejszym rozwiązaniem będzie budowa osobnych przyłączy. W ten sposób użycie światłowodu rozłoży się równomiernie – na kilka różnych instalacji.

Sprawdź również jaki internet domowy wybrać?

Światłowód w bloku – kto wyraża zgodę na montaż?

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, samodzielnie możesz zdecydować o budowie przyłącza światłowodowego na Twojej posesji. Sytuacja ma się jednak trochę inaczej w przypadku bloków i domów wielorodzinnych. Tutaj decyzję o doprowadzeniu instalacji światłowodowej do budynku podejmuje właściciel lub wspólnota mieszkaniowa.

A co w momencie, gdy światłowód do budynku został już doprowadzony, jednak Twoje mieszkanie nie zostało jeszcze podłączone? W takiej sytuacji nie masz obowiązku informowania właściciela budynku lub wspólnoty o planowanym przyłączeniu.

Informacje na ten temat znajdziesz w Ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Według art. 31 właściciel lub zarządca budynku nie może odmówić wymiany instalacji, jeśli nie odpowiada ona potrzebom użytkownika końcowego. Wyjątkiem są tu przypadki wynikające z innych przepisów prawa.

Światłowód w bloku – jak przebiega instalacja w mieszkaniu?

Instalacja przyłącza w mieszkaniu nie stanowi dużego wyzwania. Zwykle zajmują się nią wyspecjalizowani monterzy przysłani przez operatora telekomunikacyjnego.

W jaki sposób przebiega instalacja światłowodu?

Dostępność ofert pod Twoim adresem możesz sprawdzić za pomocą interaktywnej mapy NEXERY – znajdziesz tam szeroką listę operatorów z Twojej okolicy. Po wybraniu dostawcy internetu należy umówić się na termin montażu światłowodu. Technicy w pierwszej kolejności doprowadzą przewód do Twojego mieszkania, a następnie zainstalują i skonfigurują sieć.

Kabel z gniazdem optycznym może zostać doprowadzony w dowolne miejsce. Warto jednak skonsultować się z monterami w celu doboru optymalnego miejsca na instalację systemu. Wybierając miejsce należy uwzględnić doprowadzenie sygnału do telewizora oraz do urządzeń rozsyłających po domu sygnał WiFi.

Jak długo może przebiegać montaż? W zależności od poziomu skomplikowania prac internet światłowodowy może zostać podłączony do mieszkania nawet w ciągu kilku godzin. Po zakończeniu prac wystarczy już tylko kilka minut na uruchomienie usługi.

Jeśli zajdzie taka potrzeba istnieje także możliwość zainstalowania tzw. wzmacniaczy sygnału w Twoim mieszkaniu. Dzięki temu możesz korzystać z bezprzewodowego i szybkiego internetu nawet z dala od źródła sygnału Wi-Fi.

Co oferuje łącze światłowodowe?

Internet światłowodowy w bloku to przede wszystkim dostęp do szybkiego internetu. Obecnie może on osiągać prędkość nawet 1000 Mb/s, jednak w przyszłości może jeszcze przyspieszyć. Takie połączenie zapewnia błyskawiczny dostęp do rozrywki w najwyższej jakości. Niektórzy dostawcy w ramach pakietu światłowodowego oferują klientom także dostęp do pakietu telewizyjnego.

Dlaczego warto dołączyć do technologii światłowodowej?

• zyskujesz wysoką przepustowość łącza, • duża prędkość pobierania i wysyłania danych, • stabilne połączenie niezależnie od warunków, • połączenie bez opóźnień, • bezawaryjne połączenie z internetem, • nielimitowany dostęp do sieci.

Sprawdź dostępność światłowodu w Twojej okolicy

Interesuje Cię oferta światłowodu? Chcesz korzystać z szybkiego internetu w Twoim mieszkaniu? Sprawdź dostępność sieci w Twojej okolicy za pomocą interaktywnej mapie NEXERY. Dzięki kolorom oznaczeń możesz upewnić się, czy sieć pod Twoim adresem jest już aktywna. Znajdziesz tam także informacje o ewentualnej budowie oraz postępie prac.

Przeczytaj także: jak podłączyć światłowód do routera.