news

Jak działa światłowód? Wszystko, co musisz wiedzieć

23-03-2022

Czy świat bez internetu jest jeszcze możliwy? Trudno twierdząco odpowiedzieć na to pytanie. Codziennie miliardy użytkowników spędzają przeciętnie kilka godzin dziennie online4. Coraz więcej sprzętów domowych czy firmowych również działa za pomocą sieci. W takiej rzeczywistości dostęp do szybkiego łącza internetowego jest kluczowy. Jedną z najnowszych technologii, która spełnia oczekiwania współczesnych użytkowników internetu i globalnych firm jest sieć światłowodowa. Zobacz, co to jest światłowód i jakie daje możliwości!

Światłowód – co to jest? Jak powstał?

W 1969 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim nastąpiła pierwsza transmisja danych pomiędzy oddalonymi od siebie komputerami. Powstały wówczas pierwsze węzły sieci Arpanet, która uważana jest za matkę internetu5. Niemal 8 lat później w Turynie powstał pierwszy światłowód komunikacyjny, który połączył dwie centrale telefoniczne oddalone od siebie o 9 km.

Dziś już wiemy, że światłowód, a właściwie technologia internetu światłowodowego zrewolucjonizowała sposób komunikacji i transmisji danych. Zatem czym jest światłowód? Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwyczajny kabel. W rzeczywistości światłowód jest przewodem, który wykorzystuje falę świetlną do transmisji danych. To bardzo cienka nitka (0,1 mm) wykonana ze szkła kwarcowego, które z kolei wyróżnia się dużą przezroczystością i dzięki temu służy do budowy rdzenia światłowodu. Oprócz szkła kwarcowego do konstrukcji światłowodu wykorzystywane są materiały sztuczne. Całość zamyka specjalny kabel, który służy do przewodzenia fali świetlnej i ochrony przed uszkodzeniami.

Światłowód – jak działa?

Fala świetlna wykorzystana w technologii internetu światłowodowego umożliwia natychmiastową transmisję danych. Dzieje się tak dzięki specjalnej konstrukcji rdzenia światłowodu i prawom fizyki. Fala świetlna, która z jednego końca rdzenia dociera do drugiego, zostaje odbita z taką samą prędkością i dociera z jednego końca świata na drugi w błyskawicznym tempie.

O tym, co to jest światłowód i jak działa, można przekonać się na przykładzie m.in. domowego internetu. Łącze internetowe wykorzystujące fale świetlne jest obecnie najszybszym z możliwych metod łączności. Ostatni rekord prędkości internetu z wykorzystaniem światłowodu wyniósł aż 319Tb/s. Dokonali tego japońscy naukowcy, którzy zbudowali eksperymentalny czterordzeniowy światłowód.

Dla porównania przecięty użytkownik internetu w Polsce korzysta z szybkości od 64,9 Mb/s do 77,5 Mb/s. Jest to prędkość w zupełności satysfakcjonująca dla osób, które na co dzień korzystają z podstawowych funkcji, np. streamingu filmów lub przeglądania internetu. W przypadku graczy istnieje zasada – im szybciej, tym lepiej – jednak i tutaj aktualna prędkość dostępna w Polsce jest wystarczająca. W ujęciu globalnym wzrastająca prędkość światłowodu ma większe znaczenie.

Światłowód – co oferuje odbiorcom internetu?

Obecnie szybkie łącze internetowe pełni ważną funkcję w wielu aspektach codziennego życia. Dlatego też najchętniej wybierany jest nowoczesny i szybki internet światłowodowy. Co to oznacza dla odbiorców? Światłowód, czyli technologia FTTH (Fiber To The Home) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom XXI wieku. Oprócz tego, że zapewnia obecnie najszybsze dostępne łącze internetowe, to jest też bezawaryjny. Widać to szczególnie na przestrzeni ostatnich dwóch lat, kiedy pandemia COVID-19 zmieniła rynek pracy i w dużej części praca przeniosła się do domu. Wówczas wiele osób przekonało się o tym, jak szybki i zarazem stabilny jest światłowód.

Jak skorzystać z technologii światłowodowej?

Dostępność połączenia światłowodowego w Twojej okolicy możesz sprawdzić korzystając z interaktywnej mapy NEXERY. Wpisując swój adres, możesz upewnić się, że Twój dom znajduje się w jednym z regionów objętych działaniem sieci. Znajdziesz tam także informacje o operatorach telekomunikacyjnych dostępnych w Twojej okolicy. Wybierz jedną z ofert i umów się na budowę przyłącza oraz termin uruchomienia usługi.