news

Jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem w sieci?

04-04-2022

Dla wielu ludzi komputer lub smartfon stanowi swoiste okno na świat, narzędzie pracy i komunikowania się z bliskimi. Szczególnie widoczne było to przy okazji pandemii, która zamknęła nas w domach i wymusiła wiele zmian w codziennych przyzwyczajeniach. Nie mogliśmy swobodnie wychodzić, a dostęp do internetu stał się prawdziwym wybawieniem w tym trudnym czasie. W czterech ścianach robiliśmy wszystko to, co dotąd wiązało się z wyjściem na zewnątrz. Komputer jako narzędzie jest więc niezwykle cenny. Jak więc chronić go przed atakami cyberprzestępców? Sprawdzamy, jak zabezpieczyć swój sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem.

Malware – jak atakuje komputery?

Złośliwe oprogramowanie (ang. malware) to taki typ oprogramowania, który infekuje nasz komputer lub telefon, instalując się na nim i siejąc spustoszenie. Cyberprzestępcy używają go m.in. do wykradania danych użytkowników, haseł np. do kont bankowych lub do blokowania dostępu do komputera. Infekcja taka jest więc nie tylko utrudnieniem w codziennym używaniu sprzętu, ale – przede wszystkim – jest ogromnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa.

Malware, bez wiedzy właściciela, uzyskuje dostęp do jego urządzenia, stając się często „szpiegiem”, dostarczającym przestępcom informacji na temat naszej aktywności w sieci. Tego typu oprogramowanie wykorzystywane jest do pozyskiwania danych na temat haseł, których używamy do logowania się na różnych stronach. W ten sposób można stracić dostęp do mediów społecznościowych lub, co gorsza, wszystkie odkładane na koncie bankowym pieniądze.

Czym jest złośliwe oprogramowanie?

Oprogramowanie tego typu najczęściej pojawia się na naszym komputerze lub telefonie za pośrednictwem sieci. Wystarczy chwila nieuwagi, by pomóc mu wniknąć w system. Malware możemy przypadkowo pobrać z poczty elektronicznej, klikając w dołączony do maila link. Bywa, że pojawia się na naszym sprzęcie razem z wersją demo gry, z muzyką, filmem i innymi plikami pobranymi z internetu. Jedno uderzenie w klawiaturę wystarczy, by przyczynić się do zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.

Jak wykryć i jak usunąć złośliwe oprogramowanie?

Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie do korzystania z sieci. Przede wszystkim mowa o specjalistycznych programach antywirusowych, które są przystosowane do wykrywania i unieszkodliwiania tego typu wrogów.

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak wykryć złośliwe oprogramowanie. Tutaj też przyda się skuteczny antywirus. Program co jakiś czas skanuje komputer, by sprawdzić, czy nie padł ofiarą jakiegoś ataku. System taki dodatkowo podpowiada, na które strony internetowe nie należy wchodzić, których plików nie pobierać i na co uważać podczas korzystania z sieci.

Wykrywanie złośliwego oprogramowania polega też na dokładnej obserwacji pracy komputera. Jeśli system nagle zaczął bardzo zwalniać, na ekranie co rusz pojawiają się wyskakujące okienka, a sprzęt regularnie się zawiesza – mogliśmy paść ofiarą ataku malware.

Niestety, nie zawsze uda nam się zadziałać odpowiednio wcześnie. Jeśli nie zainwestowaliśmy w porę w wysokiej jakości program antywirusowy, musimy działać awaryjnie. W takiej sytuacji pojawia się pytanie – jak usunąć złośliwe oprogramowanie. Przede wszystkim, nawet teraz, należy pobrać antywirusa. To podstawa do chronienia swojego komputera i, co za tym idzie, wszystkich wrażliwych danych. Każdy wysokiej jakości program tego typu zawiera nie tylko skaner komputera, ale też narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania.

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

Troska o cyberbezpieczeństwo staje się coraz powszechniejszym tematem. Coraz częściej debatuje się o nim na konferencjach i spotkaniach. Nic dziwnego – w dobie powszechnego dostępu do sieci kwestia bezpieczeństwa powinna być kluczowa. Tym bardziej że przestępcy na bieżąco wymyślają coraz to nowe sposoby ataku. Malware jest jednym z nich. Takim, które – niestety – wciąż jest bardzo skuteczne. Problemy, które wywołuje zainfekowanie sprzętu takim oprogramowaniem, mogą być bardzo bolesne, a konsekwencje braku wiedzy i odpowiednich zabezpieczeń – dotkliwe.

Dla zapewnienia swojemu sprzętowi pełnej ochrony niezbędna jest wiedza na temat metod wykradania danych. Ale sama świadomość nie wystarczy. Konieczne jest zainwestowanie w wysokiej jakości program antywirusowy, który jest najlepszą odpowiedzią na pytanie o to, jak usunąć złośliwe oprogramowanie. Uwaga – antywirusy są dostępne i wersji na komputer, i na smartfona! Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze urządzenia i wszystkie dane, które w nich przechowujemy, są w pełni chronione przed atakami złośliwego oprogramowania. A to niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Tylko tak możemy zadbać o swoje pieniądze, informacje na swój temat i wrażliwe dane, których pełno w pamięciach naszych sprzętów.